14 Ocak 2004 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Üslerin kullanımı ile ilgili basın açıklaması

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak, 17 Temmuz 2003 tarihinde, Bakanlar Kurulu’nun “Irak’ın yeniden yapılandırılması çerçevesinde, Türkiye’deki askeri ve sivil tesis ve üslerden yabancı askerlerin yararlandırılması ve Irak’taki işgalci güçlere Türkiye’den askeri / sivil lojistik destek ve imkanların sağlanması ve işgal güçlerinin oluşturduğu / oluşturacağı güvenlik ve istikrar gücüne katkı amacıyla asker gönderilmesi hakkındaki” kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtık.

ÜSLER İŞGALCİLERE KULLANDIRILMASIN

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak, 17 Temmuz 2003 tarihinde, Bakanlar Kurulu’nun “Irak’ın yeniden yapılandırılması çerçevesinde, Türkiye’deki askeri ve sivil tesis ve üslerden yabancı askerlerin yararlandırılması ve Irak’taki işgalci güçlere Türkiye’den askeri / sivil lojistik destek ve imkanların sağlanması ve işgal güçlerinin oluşturduğu / oluşturacağı güvenlik ve istikrar gücüne katkı amacıyla asker gönderilmesi hakkındaki” kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtık. İzmir’de açılan davanın amacı, Irak’ta işgalci konumunda  bulunan ABD ve İngiltere’nin insanlık dışı eylemlerine Türkiye’nin ortak olmasını engellemek ve hükümetin hukuk dışı ve ANAYASA’ya aykırı tutumunu açığa çıkartmaktı.

ABD’nin Irak’ta işgal eylemini sürdüren 130 bin askerinin rotasyonu için İncirlik Üssü’nü kullanacağı ortaya çıktığında, hükümet gizli kararnamenin, “gizlilik” statüsünü kaldırdı.

Danıştay Onuncu Dairesi’ne yaptığımız dava konusu işlem hakkında, dava sonuna kadar yürütmenin durdurulmasına karar verilmesi yönündeki istemimiz reddedildi.

Gizli Kararname her yönüyle, biçim, yetki, neden, konu ve amaç yönlerinden hukuka aykırıydı.

Gizli kararname, kamuoyuna açıklanmamış, bir anlamda kamuoyu denetimi ve yargı denetiminden kaçırılmıştır.

Anayasanın 92.maddesine göre; ”Milletlerarası hukukun meşru saydığı hallerde savaş hali ilanına ve Türkiye’nin taraf olduğu milletlerarası antlaşmaların veya milletlerarası nezaket kurallarının gerektirdiği haller dışında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesine veya yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunmasına izin verme yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisinindir .”  Dolayısıyla, Gizli Kararname, Meclis’in iradesinin bir kez daha çiğnenmesi anlamına gelmiştir.

ABD ve İngiltere’nin uluslararası meşruiyet ilkelerini açıkça ihlali, işgalci sıfatları ve savaş suçları ortadayken, Gizli Kararname ile ABD’ye İncirlik Üssü’nü kullandırmak, AKP iktidarının ABD’nin savaş suçlarına ortak olmak için yanıp tutuştuğunu ama Irak işgaline karşı olduğunu her fırsatta ortaya koyan halkın tepkisinden korktuğu için, kapalı kapılar ardında, halktan gizli bir biçimde Bush’la anlaştığını kanıtlamaktadır.

Bugüne kadar Kararnamenin kamuoyuna açıklanması ve durdurulması için mücadele ettik. Bugünden sonra Irak’ta çocukların ölümünden, kadınlara yönelik şiddet ve tecavüzden, Irak’ın yıkımından ve bir dizi savaş suçundan sorumlu olan ABD askerlerinin İncirlik Üssünü kullanmasına karşı mücadele edeceğiz.

ABD, savaş yalanlarına sığınarak Irak’ta binlerce sivil Iraklıyı öldürdü. Öldürmeye, tüm korkunç yanlarıyla işgali sürdürmeye devam ediyor. AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin ABD askerlerinin Türkiye’den geçişinin Irak’ta istikrara yardımcı olacağını iddia etti.

AKP iktidarı halktan sadece korkmuyor, halka yalan da söylüyor. Bugün Irak’taki kargaşanın, kan gölünün ve istikrarsızlığın sorumlusu tam da Türkiye’den geçiş iznini AKP’den gizlice kopartan ve hergün yeni bir savaş suçu işleyen, petrol çıkarları için tüm dünya kamuoyunun karşı olmasına rağmen Irak’ı işgal eden ABD’dir.

Hükümeti uyarıyoruz.

Türkiye işgalin ortağı olmamalıdır. Üsler işgal güçlerine kapatılmalıdır.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.