14 Haziran 2008 – Basın Açıklaması – Adana

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

SAVAŞA HAYIR / İNCİRLİK ÜSSÜ KAPATILSIN!

Değerli basın emekçileri, sevgili savaş karşıtları

Bugün bir kez daha İncirlik Üssü’nün önündeyiz. Bir kısmımız İstanbul, İzmir ve Ankara’dan kalkıp geldik. Bir kısmımız zaten burada yaşıyoruz ve yıllardır İncirlik Üssü’nün yarattığı tehdidin ve vicdan ağırlığının etkisiyle yüz yüze yaşıyoruz. Ama hepimiz bir şeyi canı gönülden diliyoruz.

Bu üs ka-pa-tıl-malı!

İncirlik Üssü’nün kapatılmasını istememizin çok özel bir nedeni var: Çünkü değerli arkadaşlar, İncirlik Üssü Irak işgalinde çok özel bir rol oynuyor.

Irak’ta ABD’nin kanlı işgali sürüyor. Beş yılı aşkın bir süredir, Irak, ABD tarafından sözüm ona özgürleştiriliyor. İşgalin sonuçlarını bütün dünya biliyor. Biliyoruz ki işgal boyunca Irak aslında Iraklılardan özgürleştiriliyor.

Kaç kişinin öldüğünü tam olarak bilemiyoruz ama uluslararası kuruluşlar işgalden bu yana neredeyse her 20 Iraklıdan birinin öldüğünü tahmin ediyorlar. Yani bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyon Iraklı öldürüldü. Milyonlarca Iraklı göç etmek zorunda kaldı. Evlerine dönemiyorlar, çünkü artık dönebilecekleri bir evleri yok.

Irak’ta eğitim ve tüm sosyal hizmetler, kültürel kurumlar ve tüm alt yapı şiddetli bir tahribata maruz kaldı. İşsizlik, enflasyon ve yoksulluk, çatışma, bombalama ve şiddet artık Irak’ın günlük yaşamının en belirleyici özellikleri.

İşte Irak beş yılı aşkın süredir bu kanlı işgale maruz kalırken, bombalanır, yıkılır, tahrip olurken, İncirlik Üssü masum bir yer olarak değil, bu işgalin merkezi üslerinden birisi olarak çok belirleyici bir rol oynadı.

Irak’ı vuran uçaklar İncirlik’ten kalktı.

Iraklılara işkence yapan ABD’li subaylar İncirlik’te dinlendi, dinleniyor.

İncirlik hiçbir şekilde masum değil. İncirlik Üssü, 1,5 milyon Iraklının öldürülmesinde çok önemli bir rol oynadı. Çoğumuzun aklına işkence ve zulüm deyince Guantanamo Üssü geliyor, ama Guantanamo Üssü’ne açılan kapının İncirlik Üssü olduğunu unutmamalıyız. Guantanamo’ya götürülen esirlerin % 86’sının İncirlik Üssü’nden geçirildiğinden haberiniz var mı? Türkiye’yi yönetenlerin bütün bunlara göz yumduğunu ve aynı zamanda komşularımızla kardeşlik nutukları attığını lütfen aklımızdan çıkarmayalım?

1 Haziran 2003 tarihinden itibaren İncirlik Üssü, Irak işgalinin en büyük lojistik destek üssü olarak tam 77 operasyonda görev yaptı. Bir kez daha vurgulamak zorundayım ki saldırı uçakları İncirlik Üssü’nden kalktı. ABD’nin Irak operasyonlarından birisinin adı “Şok ve dehşet operasyonu”ydu. İşte İncirlik Üssü Iraklı çocukların korkulu kâbusu olan bombardımanın ev sahibidir.

Değerli dostlar,

Bugün, bu yüzden buradayız. “Artık yeter” diyoruz. Irak işgalin ortağı olmaya “hayır” diyoruz. İncirlik Üssü’nden uçaklar kalkmasın istiyoruz.

İncirlik Üssü ile ilgili bir başka bilgiye daha uzunca bir süredir sahibiz. İncirlik Üssü’nde her an kullanıma hazır 90 adet nükleer başlık var. Bu nükleer başlıkları istemiyoruz. Bu nükleer başlıklar halka açıklanmalı, neden bu başlıklar İncirlik Üssü’nde tutuluyor, hangi amaçla kullanıma hazırlar, bu bilgiler tüm kamuoyuna açıklanmak zorunda.

Değerli basın mensupları,

Biz Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu aktivistleri olarak çok uzun bir süredir İncirlik Üssü’nün kapatılması için mücadele ediyoruz. Aynı zamanda NATO nezdinde Silahlı Servisler Komisyon üyeleri de olan ABD senatörleri İncirlik Üssü’nün önemini şu sözlerle dile getiriyor:

“Afganistan ve Irak’a indirilen kargonun yaklaşık olarak yarısı ve Irak’a lojistik destek veren kargonun yaklaşık % 70’i İncirlik Üssü’nden gelmektedir. Yine bu kargoların kullandığı ve ikmal ettiği yakıtın üçte biri ya Türkiye’den ya da Türkiye üzerinden gelmektedir… Bu üs, Silahlı Kuvvetlerimizin geleceğe yönelik plan ve programlarında anahtar rol üstlenmektedir ve üstlenmeye devam edecektir…”

İşte değerli dostlar, ABD’nin Irak işgalinde İncirlik Üssü’nün ne derece vahim bir rol oynadığını bizzat ABD yetkilileri açıklıyor. Bundan açık bir itiraf olabilir mi? İncirlik Üssü’nün 1,5 milyon Iraklının öldürülmesinde oynadığı rol bundan daha açık bir biçimde ifade edilebilir mi?

Biz, bu yüzden yıllardır sadece “Irak işgaline son” demekle yetinmiyor, aynı zamanda İncirlik Üssü’nün kapatılması için de sürekli kampanya yapıyoruz.

Bu kampanya boyunca AKP hükümetini gerçekleri açıklamaya çağırıyoruz. AKP Hükümeti, İncirlik Üssü’nün karıştığı suçların ortağıdır. Çünkü Hükümet, her yıl üssün Irak işgaline yönelik kullanımını gizli bir kararnameyle ABD’ye veriyor. Her yıl 23 Haziran tarihinde uzatılan Gizli Kararname’nin halka açıklanmasını istiyoruz. Bu amaçla yasal yollardan yaptığımız başvuru “ulusal güvenlik” gerekçesiyle geri çevriliyor.

Değerli dostlar,

Ulusal güvenliği tehdit edenin İncirlik Üssü olduğu açık değil mi?

Gizli Kararname neleri kapsıyor?

Gizli Kararname ABD’ye hangi yetkileri veriyor?

Başbakan Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’den açık bir yanıt bekliyoruz.

AKP Hükümetine sesleniyoruz:

ABD’nin önce Afganistan, ardından Irak işgallerinde kullandığı ve İran’a yönelik muhtemel saldırısında da kullanmaya heveslendiği İncirlik Üssü halkların korkulu rüyası haline geldi.

Bu tehdit sona ermeli. İncirlik Üssü kapatılmalıdır!

Tüm savaş ve işgal karşıtlarını, halkların kardeşliğini savunanları bu talebe sahip çıkmaya, sesimize ses katmaya çağırıyoruz. Taleplerimiz karşılanıncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

SAVAŞA HAYIR! İncirlik Üssü kapatılsın!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.