14 Ekim 2009 – Yürütme Kurulu Toplantısı

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

1-7 Ekim arasını yoğun IMF karşıtı eylem ve toplantılarla geçirdik. TÜSİAD önüne füze bırakma eylemimiz IMF ve silahlanma arasındaki ilişkiyi öne çıkarmaya dönüktü. Bilgi Üniversitesindeki toplantıda da ekonomik krizin sonuçlarının silahlanma ile çözülemeyeceğini konuşmacılarımız iyi bir şekilde ortaya koydu.

Obama’nın Nobel ödülü aldığı bir ortamda barış mücadelesi her zamanki kadar önemli. Afganistan ve Irak başta olmak üzere pek çok savaşta Başkomutanlık yapan bir siyasetçiye Nobel ödülü verilmiş olması çelişkiyi iyi bir şekilde ortaya çıkarıyor. Bush’un savaşa, saldırıya dönük konuşmalarının yerini barışcıl bir söylem aldı. Bazı somut adımlar da atılıyor. Türkiye’nin Suriye ve Ermenistan ile sınırlarını açması olumlu bir adım. Bölgede barış rüzgarlarının estirilmesi gibi bir hava dolaşıyor.
Bir yandan da Irak ve Afganistan işgalleri devam ediyor, Irak’tan çekilmesi düşünülen askerler Afganistan’a gönderilmeye çalışılıyor. Türkiye silahlanmaya daha fazla para yatırıyor, füze almaya çalışıyor. Savaş karşıtlarının, barış yanlılarının her zamanki gibi gündemi yoğun. Önümüzdeki aylarda yeni kampanyaların örgütlenmesi için bir dizi toplantılar yapacağız. 21 Ekim’de Kadıköy’de 4 Kasım’da Beyoğlunda aktivist toplantılarıyla 2010 etkinliklerini planlamaya çalışacağız.

13 Ekim’de Lice’de öldürülen Ceylan Önkol’un evine taziye ziyaretinde bulunuldu. Binlerce insanın öldürüldüğü kirli savaşın son kurbanlarından Ceylan’ın katledilmesini protesto edip, suçluların bir an önce yargılanması gerektiği söylendi. Perşembe günü saat 19.00’da Ceylan Önkol İnisiyatifinin çağırdığı eyleme Küresel BAK olarak desteklemeye gideceğiz. Önümüzdeki günlerde de bu davanın takipçisi olacağız.

Web sitemiz güncelendi. www.kureselbarisveadalet.org. Duyuru ve haberlere oradan ulaşabilirsiniz.

Yürütme toplantıları her Çarşamba saat 12.30’da toplanıyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply