13 Şubat 2007 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Değerli basın emekçileri, değerli dostlar,

ABD Irak’ta yeni bir katliama hazırlanıyor. Döktüğü kanlar yetmezmiş, Irak’ta tam bir yıkım yaratması yeterli değilmiş gibi Bağdat’ın içinde yeni bir operasyona hazırlanıyor.

Basından öğrendiğimize göre bu “operasyon”a yaklaşık 20 bin işgalci asker katılacak. İşgal hükümetine bağlı Irak ordusu da bu saldırının bir parçası olacak.

Bush’un ordusu daha geçtiğimiz hafta Necef’te yüzlerce sivili öldürdü.

Bush Irak’ta yenildikçe saldırganlaşıyor. Saldırdıkça yeniliyor. Şimdi 17 bin askerle giriştiği operasyonda da istediği sonuca ulaşamayacak. Irak halkını, Irak direnişini teslim alamayacak. Yapacağı tek şey en iyi bildiği şey olacak: Kan dökmek!

Tıpkı Felluce’de olduğu gibi, tıpkı Samara’da olduğu gibi.

Ama ne Felluce ne de Samara katliamları Irak direnişini söndürmeye yetti. ABD’nin siciline savaş ve insanlık suçu olarak iki örnek daha eklenmiş oldu, o kadar.

Değerli basın emekçileri,

ABD’nin bu savaşı kazanma ihtimali yok! Bush, Irak’ta kitle imha silahlarını bulamadığı gün aslında savaşı da politik olarak kaybetti. O gün bugündür Irak’ta sadece katliam yapıyorlar ama ırak halkını teslim alamıyorlar. İşgalin kanlı her adımı, Bush’un mağlubiyetini hızlandırıyor.

Irak’tan gelen her bilgi ABD açısından Irak’ın nasıl bir bataklığa dönüştüğünü gösteriyor. Son haberler, Irak’ın yeniden inşaası için ayrılan fonları yönetmekle görevli 3 ABD’li subayla 2 sivil, ihaleleri belirli bir şirkete verme karşılığında rüşvet almakla suçlandı.

İşte Bush’un Irak başarıları!

Rüşvet!Katliam!Savaş suçları!İnsanlık suçları!Hastaneleri bombalamak!İnsanlara işkence yapmak!

Irak’ın eğitim ve sağlık sistemini çökertmek!

Büyük harflerle bir kez daha söylemek istiyorum: Bush’un Irak’taki en büyük başarısı 650 bin Iraklıyı öldürmek!

650 bin Iraklı kardeşimizi öldürdüler. Dünyanın bir ucundan gelip Bağdat’ı işgal ederek, günlerce, aylarca bombalayarak, kimyasal silahlar kullanarak…

Bush’un bir başka başarısı da Irak’ta oluşan işgal rejiminin ürünü olarak oluşan derin istikrarsızlık. Irak’ta her gün intihar bombacıları, iç çatışma ve şiddet dolu bir hayat sürüyor. Bundan dört yıl önce Irak’a refah, demokrasi ve insan hakları ihraç edeceğini açıklayan ABD’nin işgalinin yarattığı manzaranın insanlıkla hiçbir ilgisi yok.

Değerli basın emekçileri, değerli dostlar,

ABD’nin yeni katliam hazırlığı tam da Birleşmiş Milletler’in Irak’ta insani kriz uyarısını yaptığı döneme denk düşüyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Irak’taki şiddet olayları yüzünden evlerini terk eden 4 milyon Iraklı mültecinin durumuyla ilgili ‘insani kriz’ uyarısında bulundu. Yaklaşık 2 milyon Iraklı iç göçe maruz kaldığı, 2 milyon Iraklının   ise başka ülkelere kaçtığı belirtiliyor.

Saddam Hüseyin’in diktatörlüğünü bahane eden ve demokrasi kuracağını ilan edenler, Irak’ta vahşi idam geleneğine Amerikan havası katarak sistematik idam uygulamasını yerleştirdiler. Önce Saddam Hüseyin idam edildi. 12 Şubat’ta ise 14 Iraklı daha idam edildi.

İşte Bush’un Irak’ı.

Ve Bush Irak’ta daha derin iç çatışma, daha fazla savaş anlamına gelen “Yeni stratejisi”ni uygulamaya çalışıyor. Uzun bir süredir ABD egemenleri, Irak’ta direnişi İran’ın desteklediğini açıklıyor. Şii lider Mukteda El Sadr en tehlikeli terörist olarak adlandırılıyor. Bağdat içinde başlayacak olan ABD operasyonu çok açık ki İran’a yönelik saldırganlığın da habercisi. Geçen yıl yaz aylarında İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırganlığı sırasında, İsrail başbakanı Olmert, “”Hizbullah’ la değil, aslında İran’la savaşıyoruz” demişti. Hizbullah’a yönelik İsrail saldırısı emperyalistlerin bölgede savaşı Irak sınırlarından yaygınlaştırma planlarının birinci perdesiydi. Şimdi ikinci perdeye hazırlanıyorlar. Üstelik, Irak işgali döneminde ellerinden kaçan savaş koalisyonunu da yeniden örgütlemeyi amaçlıyorlar.

Ama başaramayacaklar. Biz izin vermeyeceğiz. Irak halkı izin vermeyecek. ABD’de savaş karşıtları izin vermeyecek. George W. Bush, senatodan savaş için 745 milyar dolarlık bütçe payı istedi. ABD halkı bunun ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. Haksız bir savaş için tüm kaynaklar tüketilirken halkın eğitim ve sağlık gibi temel ihtiyaçları ABD’de hızla geriliyor. ABD’de savaş karşıtları, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdikleri ve on binlerce barış severin katıldığı gösteride de görüldüğü gibi, Bush’un işgal politikalaırna daha fazla izin vermemeye kararlı.

Biz kararlıyız!

Küresel direniş hareketi kararlı!

Değerli basın emekçileri, değerli dostlar,

Biz ABD’nin bu “operasyonu” derhal durdurmasını istiyoruz. Bu operasyona destek olan tüm güçler desteklerini hemen çekmelidir.

Tam da operasyonun başlayacağının duyurulduğu gün neo-conlarla görüşmeye ABD’ye giden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Rumsfeld’le, Bush’un işgal danışmanlarıyla el sıkıştığında ne hissediyor acaba?

AKP hükümeti insanlık ve barış nutukları atacağına ABD ile askeri ilişkilerini askıya almalı, Irak’ın işgaline ortak olmamalıdır. İncirlik Üssü’nü Bush’a kullandırmamalıdır.

Savaşa, işgale hayır! Operasyon maskesiyle başlatılacak katliama hayır!

Irak halkı yalnız değildir!”

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına

Memet Ali Alabora

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.