13 Ağustos 2008 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kafkasya’da milliyetçi kışkırtmalara,

Emperyalist ayak oyunlarına ve savaşa hayır!

Geçtiğimiz hafta sonunda Güney Osetya bağımsızlığını ilan etmek için adım attı. Gürcistan, Osetya’ya saldırdı. Uzun bir süredir Gürcistan’a saldırmak için fırsat kollayan Rusya da Gürcistan’a şiddetli bir biçimde saldırdı. Kentler bombalandı.

Birkaç gün içinde bütün dünyanın gözü önünde çoğunluğu sivil, binlerce insan yaşamını yitirdi; on binlerce insan yerini yurdunu terk edip göç etmek zorunda kaldı; şehirler, evler, hastaneler, okullar yakılıp yıkıldı.

Savaşta ABD’nin de parmağı olduğu ve Gürcistan’ı teşvik ettiği gün gibi açık. Savaşın patlamasıyla birlikte Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Başbakan Putin ve ABD Başkanı Bush’un birbirlerine tehditler savurdukları açıklamalar ortalığı kapladı.

Her iki devletin açıklamaları da ikiyüzlülük ile doluydu. Rusya, Osteya’nın bağımsızlığı için müdahale ediyormuş izlenimi vermeye çalışıyor ama yıllardır on binlerce Çeçen’i katlettiğini ve Çeçenistan’ın bağımsızlığını tanımadığını unutuyor.

ABD ise hem Kosova’da hem de Irak ve Afganistan’da yarattığı yıkımı unutmuş görünüyor. Irak’ta yaklaşık 2 milyon insan beş yıllık işgalin sonucunda yaşamını yitirdi. ABD sözcülerinin Osetya’nın bağımsızlığını savunuyor görünmeleri ise tam bir ikiyüzlülük. Çünkü ABD’nin tarihi savaş tarihidir. ABD’nin sicili, ulusal sınırlarına sahip devletleri işgal etmenin, yakıp yıkmanın suçlarıyla doludur.

Bu ikiyüzlülüğün ortasında kimse halkların kendi kaderini belirlemesinden söz etmiyor. Söz ediyormuş gibi görünenler ise emperyalist caniler. Masum insanların yaşamı, bu “süper” devletlerin gözünde hiçbir anlam taşımıyor. Tıpkı sırtını bir emperyalist güce yaslayarak şiddet uygulayan devletlerin ne kendi halklarının geleceğini ne de komşu halkları önemsememesi gibi.

Biz Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak yıllardır Irak işgaline karşı mücadele ediyoruz. Yanı başımızda bu kadar kanlı bir işgal varken,  Gürcistan’ın ABD’nin, NATO’nun teşvikiyle attığı çılgın adımın Rusya’nın saldırganlığıyla yanıtlanması ve Kafkasya bölgesinin giderek daha da gergin bir hale gelmesi çok tehlikeli bir süreçtir.

Halkların barış içinde yaşaması mümkündür.

Türkiye’nin ABD’ye İncirlik Üssü’nü kullandırarak Irak işgalinin bir parçası olması zaten yeterince büyük bir suçken; Gürcistan’a 100 milyon dolarlık askeri yardım yapması, Gürcistan ordusuna askeri eğitim vermesi, Türkiye’nin savaşta bir taraf olması anlamına geliyor.

Hükümet, bu tutumuna derhal son vermeli ve olanaklarını bölge hakları arasında barış sürecinin gelişmesi ve savaşın açtığı yaraların sarılması için kullanmalıdır.

Biz, bir kez daha “Savaşa hayır” diyoruz. Silahlar susmalı, askerler geri çekilmeli, mağdurların evlerine dönmesi sağlanmalı ve yaratılan hasar bir an önce tazmin edilmelidir.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.