12 Ekim 2006 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Değerli basın emekçileri, değerli dostlar

Görüyoruz ki, AKP hükümeti, uyarılarımızı dikkate almıyor.

Görüyoruz ki, hükümet, Lübnan’a asker gönderme konusunda kararlı. Ama burada, bizler de, savaş karşıtları, barış severler, halkların kardeşliğini her türden duygunun üzerinde görenler de, kararlı olduğumuzu bir kez daha duyurmak için bir araya geldik.

Bizler, Lübnan’a asker gönderilmesini istemiyoruz. İsrail Lübnan’ı yakıp yıkmaya başladığından beri aynı şeyi, yüksek sesle vurguluyoruz: Lübnan halkına destek olmak istiyorsanız, asker değil, ilaç, gıda, elektrik, köprü, okul…kısacası insanlık gönderin. Lübnan halkının ihtiyacı yabancı bir askeri güç daha değil, Lübnan halkının ihtiyacı İsrail işgalinin Lübnan’dan kopartıp aldığı bütün değerler.

Lübnan halkına güven vermek istiyorsanız ve cesaretiniz yetiyorsa, Lübnan’a asker göndermeyin, İsrail’le ilişkilerinizi sorgulayın, ikili anlaşmaları iptal edin, İsrail’in işlediği savaş suçlarının üzerine gidin.

Değerli basın emekçileri, değerli dostlar,

Gözümüz üzerlerinde olacak

Hükümetin Lübnan’a asker gönderme konusunda kararlı olduğunu, zaten 5 Eylül tezkere sürecinden çok iyi biliyoruz. Halkın büyük çoğunluğu 5 Eylül tezkeresine, yani Türkiye’nin Lübnan’a asker göndermesine karşı olmasına rağmen, hükümet, tezkerede ısrar etti. Bu tezkere, halka rağmen çıkartıldı.

Lübnan’a asker gönderilmesi, Türkiye’nin, gerginliğin ve ateşin tam merkezine girmesi anlamına geliyor. Önemli olan soru şudur: Türkiye neden Lübnan’a asker yolluyor?

Bu soruya iki ayrı yanıt veriliyor. Birisi, hükümetin verdiği yanıt. Bu yanıta göre, Lübnan’a Türk askerinin gidiş nedeni, insani yardım ve Lübnan halkının yaralarının sarılması. Bu yanıt doğru değil. Bu yanıt, halkın Lübnan’da ve Ortadoğu’da nelerin yaşandığını bilmediğini düşünen yöneticilerin bir kandırmacası. Lübnan haftalarca İsrail tarafından bombalandı ve yerle bir edildi. Yüzlerce sivil öldürüldü. Ölenlerin %30’u bebekler ve çocuklar. İsrail, Lübnan’da savaş suçu işledi. Yüz binlerce insan evini barkını terk etmek zorunda kaldı.

İsrail’in Lübnan’a saldırmasının nedeni, kuşkusuz, iki İsrail askerinin kaçırılması değil, ABD’nin savaş politikalarının ihtiyaçlarıydı. Afganistan’da, Irak’ta süren savaş politikalarının, bugünlerde İran2a yönelik artan ABD tehditlerinin doğrudan bir uzantısı olan İsrail saldırganlığı, Ortadoğu’da yaşanan gerginliğin en önemli nedenidir.

Biz savaş karşıtlarının ise başka bir yanıtı, başka bir yaklaşımı var. Bizim açımızdan Barış Gücü, Lübnan’ı işgal eden küresel bir askeri güçtür. Barış Gücünün en önemli işlevi, Lübnan halkının direnişinin kırılması ve Hizbulah’ın silahsızlandırılması olacak. Bu çok net. Bu yüzden Barış gücü NATO’dur, ABD’dir. Bu yüzden Barış Gücü, Lübnan halkıyla savaş gücüdür. Barış Gücü, İsrail’in savaş suçlarına ve Bush’un cinayetlerine ortak olmak üzere harekete geçen bir savaş gücüdür.

Bizim gözümüz hükümetin üzerinde olacak. Biz evlatlarımızın İsrail ve ABD’nin savaş ve işgal politikalarının bir parçası olarak Lübnan’a gitmesine karşı çıkıyoruz.

İsteyenler askerler gidiyor diye tören ve uğurlama düzenleyebilir. Biz protesto edeceğiz. Biz Lübnan’a asker gönderilmesine karşıyız. Çünkü biz savaş ve işgale karşıyız. Halka rağmen hükümetin aldığı bu karar, savaşa hayır diyen herkesin protesto etmesi gereken çok tehlikeli bir adımdır.

Bizim gözümüz Lübnan’daki askerlerin üzerinde olacak. Bir kez daha “Lübnan’a gitme, işgalin ortağı olma” diyoruz.

ABD ve İsrail’in ortağı olmayın! İşgalin ortağı olmayın!

Küresel BAK adına

Mehmet Ali Alabora

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.