12.01.2011- BDP’li Tutuklular Serbest Bırakılsın! – Basın Açıklaması

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Özgürlük İstiyoruz İnisiyatifi, 12 Ocak Çarşamba günü İstanbul, Ankara ve İzmir’de düzenlediği basın açıklaması ve yürüyüşlerle Diyarbakır’daki KCK davasında yargılanan tutsakların tahliye edilmesini talep etti ve mahkemenin tutsaklara yönelik Kürtçe savunma yapmalarını engelleyen tavrını protesto etti.

Küresel BAK’ın desteklediği eylemde Türkçe ve Kürtçe “Kürtler Kürtçe konuşur” ve “Özgürlük istiyoruz” dövizler taşındı. “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Şimdi barış zamanı”, “Barışın sesini yükselt”, “Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın”, “Kürt halkına özgürlük” sloganları atıldı.

Özgürlük İstiyoruz İnisiyatifi adına Türkçe basın açıklamasını Eren Keskin, Kürtçesini ise Veysi Altay okudu.

Keskin, KCK davasının gelecekte Kürt sorununun çözümü ve demokrasi mücadelesinde kat edilen mesafe ile yakında ilişkili olacağını söyledi, 13 Ocak gününün Türkiye’nin yaşadığı çelişkilerin nereye evirileceğinin saptandığı tarih olacağını belirtti ve iktidarın “Kürt açılımı”nı eleştirerek Barış ve Demokrasi Partilileirn (BDP) serbest bırakılmasını istedi.

“Tartışmak iyidir ama Kürt sorununun çözümünde devlet somut hiçbir adım atmamıştır. Bilinmeyen bir dil tartışmasında ne yapacaksınız mesela? BDP’li tutuklular anadillerinde konuştuklarında ‘bilinmeyen bir dilde’ konuştuklarını düşünmeye devam mı edeceksiniz? Bunun adı da Kürt açılımı mı olacak? Başbakan gerçekten annelerin gözyaşlarına değer veriyor, babaların yürek sızısını önemsiyor ve gençlerin ölümüne karşı çıkıyorsa, tüm etki gücüyle BDP’li tutukluların serbest bırakılması için çaba göstersin!”

Keskin Kürt halkının çok uzun süreden beri mücadele ettiğini ve bu mücadeleyi sürdürenlerin stratejilerinin barışçıl bir sürecin hakim hale gelmesini sağladığını söyledi.

“Bizler, arzulanan barış sürecinin yüklerinin en azından bir kısmının, Kürt halkının sırtından alınmadan demokrasinin gelişmeyeceğini öngördüğümüz için, Kürt halkının uzattığı barış elinin güçlenmesi için, barış şansının kaçırılmaması için ‘Kürtler Kürtçe konuşur’ demek için yürüyoruz, yürümeye de devam edeceğiz.” .

Eyleme destek veren BDP İstanbul milletvekili Sabahat Tuncel, “Bu dava sadece arkadaşlarımızın özgürleşmesi değil, Türkiye’nin özgürleşmesi meselesidir.” dedi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.