11 Mart 2006 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Barış Panayırı basın açıklaması

11 Mart Cumartesi – Barış Panayırı açılışında okunan basın açıklaması 11 Mart Cumartesi – Barış Panayırı açılışında okunan basın açıklaması

Merhaba arkadaşlar,

Çok uzun bir süre önce, dünyanın çok daha tatsız bir yere dönüşeceğini görerek yola çıktık. Çok uzun bir süre önce, dünyada ölümün karanlık yüzünün günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olma ihtimalini gördüğümüz için yola çıktık.

…uzun bir süre önce ABD başkanı Bush’un çılgınlıkta sınır tanımayacağını gördüğümüz, dünyayı daha fazla kana, acıya, adaletsizliğe ve tehlikeye sürükleyeceğini gördüğümüz için yola çıktık.

Bush, bundan üç sene önce, Irak’a savaş ilan etti.

Irak’a!!! Dünyanın en fakir ülkelerinden birisine!

ABD Irak’ı işgal edeceğini açıkladı.

Irak’ı! On yıldır Birleşmiş Milletler’le el ele ambargo uyguladığı, 500 bini çocuk 1 milyon insanın ölümüne neden olduğu, halkını yorduğu, fakir düşürdüğü Irak’ı.

Arkadaşlar, biz uzun bir süre önce, Bush’un haksız, adaletsiz ve yalancı olduğunu bildiğimiz için yola çıktık.

ABD’nin savaş çığırtkanları hepimizi, tüm dünya kamuoyunu ikna etmeye çalıştılar. Onlar, Irak’ta kitle imha silahı olduğunu, Irak’a demokrasi götüreceklerini ve Saddam rejimiyle El Kaide terörü arasında sımsıkı bir bağ olduğunu anlattılar.

Bu gerekçelerin tümü yalandı.

Biz uzun bir süre önce, bu yalanlara inanmadığımız, barış ve adalet duygumuzu köreltmediğimiz için yola çıktık.

Irak’ta kitle imha silahı!!!! Hala arıyorlar, ama bulamadılar. BULAMAYACAKLAR! Çünkü Irak’ta kitle imha silahı yoktu.

Bush, aylar sonra, “Yanlış bilgilendirilmişim, Irak’ta kitle imha silahı olmayabilir” dedi.

Bu ne yüce gönüllülük!

Peki o zaman hala ne işiniz var Irak’ta?

Peki, o zaman neden saldırdınız Irak’a?

Arkadaşlar,

Bir hafta sonra 18 Mart. Irak’ın, başını Bush ve Blair’in çektiği koalisyon güçlerince işgal edilmesinin üçüncü yıl dönümü.

Bush ve Blair Irak’ta kitle imha silahı bulamamış olabilirler.

Ama biz bulduk.

Adreslerini de verebiliriz: Birisi Washington’da, diğeri Londra’da. Birisinin adı Bush, ötekinin Blair!

Eğer kitle imha silahı, kullanıldığında, bir anda on binlerce insanın yaşamına son veren silahlarsa, Bush ve Blair’den daha tehlikeli kitle imha silahları olamaz.

Bu deri çizmeli, elleri kanlı iki kovboyun Irak işgali, tam 110 bin Iraklının ölümüne neden oldu.

Yüz-on-bin.

Yüz on bin-kadın!

Yüz on bin-çocuk.

Yüz on bin-yaşlı, sivil, masum insan.

Bizim komşularımız, bizim kardeşlerimiz.

Artık yaşamıyorlar. Öldürüldüler. Kitle imha silahı arayan canilerce, kendileri kitle imha silahı olan politikacılar tarafından öldürüldüler.

Artık biliyoruz ki Saddam Hüseyin’in El Kaide ile hiç bir ilgisi yoktu.

Ve artık biliyoruz ki, Irak’a demokrasinin geleceği yok. İşgalin demokrasisi, işgalden farklı olamaz. Amerikalı generaller, Irak işgaline “Şok ve dehşet operasyonu” adını koymuşlardı. Irak’ta bugünkü demokrasinin de adı “Şok ve dehşet demokrasisi”. Irak halkı, Saddam Hüseyin rejimini özler duruma geldi.

İşte Bush’un başarısı!

İşte Irak: İşgalin ilk genel valisi Paul Brenner ilk iş olarak 30 bin memur, polis , öğretmen ve doktoru işten çıkardı. Ardından başka hiç bir geçim kaynakları olmayan 400 bin askeri işten attı. İşten atılanlar aileleri ile birlikte 2 milyon kişi oluşturuyor.

İşte Irak: Bağdat’ta okullar, hastaneler, dükkanlar, devlet daireleri yağmalandı. Her gün 200 kişi kaçırılıyor ve tecavüze uğruyor.

İşte Irak: İşgalin birinci ayında Iraklı sivil ölü sayısı 25.000’e yükseldi.

İşte Bush’un Irak’ı: 110 bin Iraklı öldürüldü.

İşte Irak: Amerikan ordusundan yetkililer şöyle diyor: “Arap mantığını kavramalısınız. Onların tek anladığı şey şiddettir.”

İşte Irak: Bir denizci albay “Köprülere napalm bombası attık. Ne yazık üzerinde insanlar vardı. Ölmek için hiç de iyi bir yol değil” diyordu. Pentagon ise napalm kullanılmadığını Mark 77 kullanıldığını söylüyordu. Mark 77 ise napalm bombasının teknik adı. İşte işgal sonrası Irak: Bir başka Amerikan askeri ise şunları anlatıyor: “Bize bir odayı düşmandan desteklerken ölüleri kontrol etmemiz gerektiği öğretildi. Ölü kontrolünü yerde yatanların bir kafasına bir de göğsüne ateş ederek yapıyorduk.”

Amerikan ordusu sadece bir yıl içinde 127 ton seyreltilmiş uranyum içeren bomba kullandı. Bu bombaların taşıdığı radyoaktivite miktarı Nagazaki’ye atılan atom bombasının 10 bin katı!

Irak’ta Yüzlerce ve binlerce okul yıkıldı. İnsanlar hala çocuklarını okula göndermeyi tehlikeli buluyor. Şehirlerde sadece 10 saat elektrik var. Nüfusun yüzde 60’ı hala akar suya sahip değil. Irak bebek ölümlerinde dünyada en çok beş ülkeden birisi.

İşte arkadaşlar! Bush’un insanlığa ve Iraklılara armağan ettiği işgal altındaki Irak bu!

Biz bunu gördüğümüz için uzun bir süre önce kolları sıvadık ve “Irak’ta savaşa hayır” dedik. 1 Aralık’ta İstanbul’da, 1 Mart’ta Ankara’da mitingler yaptık. Bush’un İstanbul’a gelmesine karşı çıktık; “Gelme Bush” dedik.

Ve şimdi buradayız, Barış Panayırı’ndayız!!! Bazılarımızın aklına şu soru geliyordur: savaş kadar ciddi bir konuyu neden panayır konusu haline getirdiniz, neden eğlence konusu haline getirdiniz?

Kadıköy’de bir hafta boyunca Barış Panayırı açıyoruz. Kadıköy’de bir hafta boyunca Bush’u, savaşı, işgali, işgalin Irak’ı ne hale getirdiğini teşhir edeceğiz.

Arkadaşlar bu bir barış Panayırı! Panayıra katılan binlerce insan önce şunu görecekler: ABD Irak’ta dehşet saçıyor! Sonra şunu soracaklar: Irak’ta bir panayır yapılabilir mi?

Irak’ta bir düğün bile yapılamıyor. ABD füzeleri onlarca düğün evini bombaladı.

Bu panayırda sadece eğlence yok. Eğlenirken, Felluce’de neler yaşandığını, Bush’un emriyle gerçekleşen 21. yüzyılın ilk soykırımını göreceğiz.

Savaş karşıtı filmler izleyeceğiz.

Savaşı teşhir eden şarkılar söylenecek, resim ve fotoğraflar sergilenecek.

Panayıra katılanlar, söyleşilere de katılacak. Nükleer silahları, savaş karşıtı hareketi, küresel direnişi, savaş ve medyayı, İncirlik üssünü, küresel iklim felaketi ve Bush’un diğer, insanlığa karşı politikalarını, savaş ve sağlığı tartışacaklar.

Panayıra katılan insanlar, savaşa karşı çıkışlarında, Bush’a duydukları öfkede yalnız olmadıklarını hissedecekler.

Savaşı durdurmanın, kendi ellerinde, bizim ellerimizde olduğunu hissedecekler. Savaş karşıtı gösterilere katılmanın önemini görecekler.

Bu Barış Panayırı Irak halkı için. Ama aynı zamanda İran halkı için de! ABD İran’a da saldırabileceğini açıkladı.

Bizler, savaşları durdurmak isteyen küresel hareketin parçasıyız. Burada tüm kıtalardan savaş karşıtlarının duyguları birleşiyor.

Burada savaşı durdurma kararlılığımız birleşiyor.

Hep birlikte Irak’ta işgale son,

Bush, Irak’tan çık git, İran’a, komşuma dokunma,

ABD evine dön demek için

Hep birlikte barış panayırını başlatıyoruz.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Görkem Yeltan

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.