11 Ağustos 2010 – Yürütme Kurulu Toplantısı – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba,

11 Ağustos’ta yaptığımız toplantıda İstanbul’da yapılacak bir BARIŞ çağrısı, 1 Eylül etkinliği ile Irak ve Afganistan’daki son gelişmeleri konuştuk.

İstanbul Tabip Odası’nın çağrısı ile başlatılan “Yeter, Diyalog ve Çözüm İstiyoruz”  içerikli bir çağrı için toplantılar yapılıyor.  Toplantılarda daha önce Diyarbakır Tabip Odası öncülüğünde yapılana benzer bir şekilde çeşitli örgütlerin kurumsal olarak onaylayacakları bir metni, İstanbul’daki DKÖ, emek ve meslek örgütleri, platform vb.nin imza metni hazırlanmaya çalışılıyor. Metin üzerinde bir anlaşma sağlandığında imzalar toplanmaya başlanacak, ardından BARIŞ çağrısı kamuoyu ile paylaşılacak.

Çağrıda Kürt sorununun tanınması, kabul edilmesi ve yüzleşmesi istenecek. Bu sorunun ancak tarafların diyalogu ile çözülebileceği, yıllardır denenen savaş ortamının bu sorunu çözemediğinin altı çizilecek.

1 Eylül için İHD çağrısı ile toplantılar yapılıyor. Bu toplantılarda savaşın kızıştığı bir dönemde gerçekleşecek 1 Eylül’ün BARIŞ etkinliği olmasının önemi vurgulandı. İstiklal’de yapılacak bir insan zinciri ile dünyanın BARIŞ’a ihtiyacının yansıtılması gerekiyor. Haftaya etkinliğin duyurusuna başlayabileceğiz.

31 Ağustos, 7 yıllık Irak işgalinin son günü olabilecek mi? Seçim kampanyasında askerleri çekme sözü veren Obama, Amerikan askerlerinin Eylül’den önce Irak’tan çekileceklerini söyledi. Ancak 50bin Amerikan askeri Aralık 2011’e kadar orduyu eğitim amacıyla Irak’ta kalacak. Hem Iraklı, hem de Amerikalı gözlemciler Irak’ta durumun çok kötü olduğunun altını çiziyorlar. 7 yıllık işga,l Irak’ı kan gölüne döndürdü. Her gün yeni bir saldırı gerçekleşiyor. Bazı kaynaklara göre 700 bin bazı kaynaklara göre de bir buçuk milyon Iraklı hayatını kaybetti. Binlerce insan evini terk etmek zorunda kaldı. Bu işgalin izlerinin uzun bir zamanda silinemeyeceği ortada. En önemlisi savaş ve işgal ile sorunların çözülemediği aksine derinleştiği bir kez daha kanıtlandı.

Afganistan’da durum ise gittikçe kötüleşiyor. Avrupa turuna çıkan Pakistan Devlet Başkanı Asıf Zerdari, Taliban’a karşı verilen savaşın kaybedildiğini söyledi. Bir an önce işgalin bitmesi gerekirken Obama Irak’tan çekilen askerleri Afganistan’a göndermeyi planlıyor. On binlerce Afganistanlının hayatını kaybettiği, evini terk ettiği işgal maalesef devam edecek gibi gözüküyor.

Hem Irak hem de Afganistan’daki durumu göz önüne alarak, 1 Eylül’deki etkinliği dünyada “Savaşın sesini sustur, Barışın sesini yükselt” sloganıyla gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. 1 Eylül çağrısı için el ilanı ve daha sonraki günlerde kullanmak için bülten hazırlamaya başladık.

BAK yürütme kurulu toplantıları her hafta Çarşamba saat:12.30’da yapılıyor, herkesi bekleriz….

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.