11.01.2011 – Yazılı Basın Açıklaması – Barışa bir şans verin

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Barışa bir şans verin! Tutuklu Kürt siyasetçileri serbest bırakın,

Kürt sorununun çözümü için barış yönünde adım atılıp atılmayacağında önemli bir dönemeç olan KCK toplu davasının duruşması 13 Ocak Perşembe günü Diyarbakır’da yeniden başlıyor. Duruşmaya çok sayıda Kürt siyasetçinin yanı sıra, ülkenin her yanından demokratik kitle örgütleri, barış hareketleri ve insan hakları kuruluşlarından temsilciler, aydınlar ve uluslar arası gözlemciler de katılacak.

Aralarında seçilmiş temsilciler, eski milletvekilleri ve belediye başkanları da olmak üzere 104’ü tutuklu, 154 BDP üyesinin yargılandığı bu dava, barış taleplerinin yükseldiği bir dönemde açılması ve yarattığı siyasi sonuçlar açısından son derecede önemlidir.
Gözaltına alınmadan, yargılama sırasında mahkeme heyetinin tutumuna kadar bazı emareler, bu davanın gidişatı hakkında soru işaretleriyle doludur.  Tutuklu siyasetçilerin siyasi talepleri ve sanıkların anadilinde savunma hakkı online casino dgfev mahkeme heyetince reddedildi.

Sanıkların tahliye talepleri reddedildi. Duruşma sırasında tutukluların Kürtçe konuşması, “Bilinmeyen bir dil” olarak zapta geçirilerek tarihi bir ayıp daha yapıldı. Oysa sadece Türkiye halklarının değil, bütün dünyanın izlediği bu davanın gelişimi barış sürecini de olumlu yönde etkileyebilir. Bizim dileğimiz de bu yöndedir. 13 Ocak’ta yeniden başlayacak davada barışçı hassasiyetlere dikkat edilmelidir. Sanıkların talepleri olumlu yönde değerlendirilmeli ve BDP’li siyasilerin tahliyesine karar vermelidir. Barış sürecini güçlendirmek için, Kürtlerin anadilini konuşma hakkı üzerindeki keyfi baskılara bir son verilsin artık.Çünkü artık kimse çatışma ve ölüm istemiyor. Bu ülkede yaşanan acıların tekrarlanmasına, halkların birbirine düşman edilemsine, kaynakların insana, doğaya değil savaşa aktarılmasına artık izin vermeyeceğiz. Savaşın sesi susmalı, barışın sesi yükselmeli.
Bu yüzden tüm savaş karşıtlarını ve Kürt sorununun barışçı çözümünden yana olanları,  12 Ocak Çarşamba günü İstanbul’da yapılacak ‘Tutuklu Kürt Siyasetçilere Özgürlük İstiyoruz’ yürüyüşüne davet ediyoruz.

Şengül Çiftçi

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütme Kurulu adına

www.kureselbak.org

Tarih: 12 Ocak 2011, Çarşamba
Saat: 19.00

Buluşma noktası: Tünel Meydanı

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.