10 Nisan 2005 – Basın Açıklaması – İzmir

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İncirlik Kapatılsın, İzmir NATO’yu istemiyor.

10 Nisan 2005 günü Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu İzmir’de İncirlik üssü kapatılsın kampanyasını tanıtan bir basın açıklaması yaptı. Geniş katılımlı basın açıklaması yerel basında ve ulusal basında yer aldı.

Basına ve kamuoyuna,

Amerika Birleşik Devletleri,  başta İncirlik Üssü’nü sınırsız kullanmak olmak üzere Trabzon, Mersin limanları ile Diyarbakır ve Sabiha Gökçen havaalanlarını bölgedeki saldırgan operasyonlar için kullanmak istemektedir.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Condelliza Rice’ın Türkiye ziyaretinde bu talepleri dile getirdiği  kamuoyuna yansıyan bilgiler arasındadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin  bölgede askeri, ekonomik ve siyasal hegemonya  kurmak istediği dünyayı kendi çıkarları çerçevesinde biçimlendirmek için kan dökmekten kaçınmadığı bilinmektedir.  ABD’nin saldırgan politikaları sonucu Afganistan’da 10 bin, Irak’ta ise 110 bin masum insan hayatını kaybetti. ABD’nin savaş ve işgal politikalarını aynı hırsla sürdürmek istiyor. ABD’nin hegemonya politikaları dünya halkları ve bizlerin geleceğini tehdit etmekte, dünyaya açlık, yoksulluk, savaş, kan ve gözyaşı getirmektedir.

ABD’li yetkililer Türkiye’de artan ABD karşıtlığından rahatsız olduklarını ve hükümetin bu karşıtlığı azaltmak için çabalaması gerektiğini hemen her gün vurguluyorlar. Dünyanın hemen her ülkesinde ABD ve Bush karşıtlığı giderek ve haklı bir biçimde yükselirken, üstelik ABD’nin kendi içinde bile ABD karşıtlığı hiçbir zaman olmadığı kadar yaygın bir ruh haline bürünürken Türkiye’nin sık sık masaya yatırılması Bush ve kabinesinin başka niyetlere sahip olduğunu gösteriyor.

ABD karşıtlığının masaya yatırılmaya başlanmasıyla ABD’nin İncirlik üssü ile ilgili taleplerinin artmasının aynı zamana denk gelmesi kesinlikle tesadüf değil. Türkiye’deki savaş karşıtları yıldırılmaya, hükümet üzerinde basınç artırılarak İncirlik Üssü ABD’nin işgal politikalarının aktif bir merkezi haline getirilmeye çalışılıyor. Bush ve kabinesi 1 Mart tezkeresinin rövanşını almaya çalışıyor.

Basına yansıyan haberler ABD’nin İncirlik Üssü’nü dilediği gibi kullanmak istediğini gösteriyor. ABD kaynakları, İncirlik konusunda taleplerini Ankara’ya iletmelerinin üzerinden ”9 ay” geçtiğini belirtirken, ”Hükümetten bize henüz resmi bir yanıt ulaşmadı. İncirlik üssü bizim için tek alternatif değil. 9 aydır farklı yollardan gereksinimlerimizi karşılıyoruz. Eğer Türkiye, bizim önerimizin iyi bir öneri olmadığı düşüncesindeyse, o zaman biz de alternatifleri yaşama geçirebiliriz. Ancak yanıtın bu kadar gecikmesine anlam veremiyoruz” şeklinde konuşuyorlar. Demek ki 9 aydır kıran kırana bir pazarlık devam ediyor. Hükümet, ABD’ye İncirlik’i ”lojistik merkez” olarak kullanma izni vermek için yöntem arıyor. Başbakan Recep Tayip Erdoğan ise Mayıs ya da Haziran aylarında ABD’ye yapacağı ziyarette ABD Başkanı Bush ile görüşebilmek için randevu almaya çalışıyor. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül 3 Nisan 2005’te yaptığı basın açıklamasında hükümetin ABD’nin istekleriyle ilgili yanıtı en kısa zamanda vereceğini söyledi. AKP adına ABD’ye giden AKP milletvekili ve yöneticisi Murat Mercan’ın hükümet adına bazı sözler verdiği basına yansımıştır. Abdullah Gül İncirlik Üssü’nün insani amaçlarla kullanılabileceğini açıkladı. Bir askeri üssün insani amaçlarla kullanılabilmesinin tek yolu o askeri üssün kapatılmasıdır. ABD’nin dünya ve bölge hakkındaki niyetleri ortadayken, İncirlik’i Irak ve Afganistan için lojistik merkezine çevireceği açıkken “insani amaçlar”dan söz etmek hiç de gerçekçi değil.

Bizler, Türkiye’deki tüm savaş karşıtları, ABD ile yürütülen askeri pazarlıklara  son verilmesini talep ediyoruz. İncirlik üssü’nün kapatılmasını  istiyoruz. Hükümeti bu konuda uyarıyoruz. “ABD ve Bush’u değil yurttaşını dinle.” “ABD savaş ve egemenlik politikalarına alet olma.”

İzmir’de NATO üssü kurulacağı yönünde çıkan haberler bizleri kaygılandırmaktadır. Biz NATO üssü istemiyoruz. NATO üssü kurulması yönündeki her adıma tepkimizi en sert bir şekilde koyacağız. İncirlik’in ABD’ye kullandırılması ABD’nin tüm savaş ve işgal suçlarına ortak olmaktır. Türkiye’yi ateş çemberine atmaktır. ABD’nin kanlı dünya egemenliği çabalarına ortak olmaktır. Hükümet ABD’nin kirli politikalarına ortak olmamalıdır.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, İzmir

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.