10 Mayıs 2005 –Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İncirlik kararnamesi basın bülteni

10 Mayıs 2005’te İstanbul Tabip Odası’nda yapılan basın açıklamasının ardından hazırlanan basın bülteni

İNCİRLİK KARARNAMESİ AÇIKLANSIN!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu 7 Mayıs 2005 Cumartesi günü Cumhuriyet gazetesinde çıkan ‘ABD’ye İncirlik izni, İşte gizli kararname’ başlıklı haber hakkında bugün İstanbul Tabip Odası’nda bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına Barış Girişimi sözcüsü Orhan Aklaya, DİSK Genel Sekreteri Musa Çam, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Muammer Aydın, İstanbul Diş Hekimleri Odası Başkanı Rıfat Yüzbaşıoğlu, DSİP Genel Başkan Yardımcısı Şenol Karakaş, İstanbul Tabip Odası Başkanı Gencay Gürsoy, KESK Genel Başkanı Sami Evren, Küresel BAK yürütme kurulu üyesi Yıldız Önen, SODEV Başkan Vekili Erol Kızılelma, Su Hareketi Yönetim Kurulu Üyesi Yıldıray Oğur, TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Yeşil, Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Cengiz Bektaş, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Tahsin Yeşildere ve ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Hakan Tahmaz katıldı.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Gencay Gürsoy, “İncirlik Üssü’nün gizli kararnamelerle ABD’nin kullanımına açılmasının hükümetin ABD işgaline ortak olduğu anlamına geldiğini ve bunun kabul edilemeyeceğini” söylerken, KESK Genel Başkanı Sami Evren, “İncirlik kararnamesinin içeriğinin açıklanması talebi ile başbakanlığa verilmek üzere bir dilekçe hazırladık. Bu dilekçeyi yarın Ankara’da başbakanlığa vereceğiz” dedi.

Ayrıca Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’ndan Yıldız Önen, 28 Mayıs’ta ‘İncirlik Kapatılsın, Komşuma Dokunma’ başlığı ile 28 Mayıs’ta İncirlik’te bir basın açıklaması yapacaklarını, bunun için 27 Mayıs Cuma akşamı otobüslerle Ankara, İzmir ve İstanbul’dan yola çıkacaklarını ve isteyen herkesin kendileriyle İncirlik’e gelebileceğini söyledi. Katılımcılar bir dilekçe ile başbakanlığa başvurarak 7 Mayıs Cumartesi günü Cumhuriyet gazetesinde çıkan, Bakanlar Kurlu kararnamesinin içeriğinin doğru olup olmadığının kendilerine ve kamuoyuna bildirilmesini isteyen dilekçeleri imzaladılar.

Hazırlanan dilekçede; “Hükümetin ABD’ye İncirlik’te lojistik destek verdiği konusunda gizli bir kararname düzenlediğini 7 Mayıs 2005 tarihli Cumhuriyet gazetesinden okumuş bulunmaktayım. Aynı haberde bu iznin ABD’nin Irak’a göndereceği askeri malzeme, personel nakli de dahil lojistik desteği kapsadığı anlaşılmaktadır. Hükümetin verdiği bu izin ABD’nin Irak işgaline ortak olmakla eş anlamlıdır. Ayrıca bu haber doğru ise, Anayasanın 92. maddesinin ihlal edilmektedir, çünkü bir silahlı kuvvetin Türkiye’de bulunması TBMM iznine tabidir” dendi. Ayrıca dilekçede, “demokrasilerde halkın bilgi edinme hakkı asal haklardandır, bilgilenme hakkının bulunmadığı koşullarda toplum büyük tehlikelerle karşılaşır. 4982 sayılı bilgi hakkı edinme kanunun amaçladığı ihtiyaç da böylesi tehlikelerin önlenmesi için halk denetiminin sağlanmasından ibarettir. Bu nedenlerle gerçek durumun ne olduğunu yasada belirtilen süre içerisinde tarafıma bildirilmesini diliyorum” diyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.