10 Kasım 2006 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Jawied Aslam Serberst Bırakıldı

Küresel BAK’ın da destek vermek için Yunanistan İstanbul Konsolosluğu ile görüştüğü Javied Aslam serbest bırakıldı.

Yunanistan’dan gelen duyuru;

Sevgili arkadaşlar,

Mahkeme bugün Javied Aslam’ı, sınır dışı edilme davasının görüleceği güne kadar serbest bıraktığı için çok mutluyuz.

Bu, Yunanistan’daki Pakistan Toplumunun başkanını destekleyen savaş karşıtı hareket için büyük bir zafer. Jawad Aslam, 7 Temmuz’da Londra’da patlayan bombaların ardından Yunan ve İngiliz gizli servisleri tarafından kaçırılan 28 Pakistanlının sesiydi.

Mahkeme, Aslam’ı serbest bırakırken tabii ki iki günde bir polise görünmek ve 30.000 euro kefalet ödemek gibi şartlar koydu. Biz de, Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun bu kefaleti ödeyemeyi kabul etmesinden dolayı büyük gurur duyuyoruz. Savaş karşıtı, ırkçılık karşıtı ve demokrasi yanlısı duygular Yunanistan’daki işçi hareketi içinde çok güçlü.

Bu zafer, uluslararası hareketin ve Yunanistan’daki savaş karşıtı hareketin harekete geçmesinin sonucudur. Pakistan Toplumu, Savaşı Durdurun Koalisyonu, Cenova 2001 Kampanyası tarafından, sendikaların desteği ile 11 Kasım’da düzenlenen büyük gösteri, işçilerin ve öğrenci sendikalarının kitlesel olarak bu kampanyaya destek olmasının önünü açtı. Bir kaç gün içerisinde binlerce imza toplandı.

Yunanistan Pakistan Toplumu ve bu toplumun başkanı Javied Aslam, Yunanistan Savaşı Durdurun Koalisyonu ve Cenova 2001 Kampanyası adına, bu kampanyaya destek olan bütün hareketlere ve kişilere teşekkür ederiz.

Fakat bu mücadele hala devam ediyor, çünkü önümüzdeki günlerde Aslam’ın sınır dışı edilerek Pakistan’a geri gönderilip gönderilemeyeceği konusunda bir mahkeme olacak. Her eşyeden önemlisi bizler, 28 Pakistanlıyı kaçıran İngiliz ve Yunan hükümetlerinin cezalandırılmasını istiyoruz.

Petros Constantinou, Cenova 2001 Kampanyası Koordinatörü,Yunanistan

Yiannis Sifakakis, Savaşı Durdurun Koalisyonu Koordinatörü, Yunanistan

Küresel BAK, Jawied Aslam’ın derhal serbest bırakılması için Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ile görüştü.

Yunanistan’daki Pakistan toplumunun başkanı olan Jawied Aslam’ın tutuklanarak, sınır dışı edilmek istenmesi üzerine Küresel BAK’tan Tayfun Mater, Sevgi Göğçe, Ayşe İrem Demiriz ve Faruk Sevim 17 Kasım 2006’da Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğuna giderek, Konsolos Marios Lyberopoulos ile görüştüler.

Küresel Bak temsilcileri. Pakistan’nın dikta rejiminin Javied Alsam hakkındaki isteminin Yunanistan Hükümeti tarafından ciddiye alınmasından dolayı doğan üzüntüyü aktarıp, Aslam’ın derhal serbest bırakılmasını ve sınır dışı işlemi yapılmamasını talep ettiler.

Konsolos Lyberopoulos, bu sistemin acil olarak, Atina’ya Dışişleri Bakanlığına ileteceğini belirtti.

Küresel BAK’ın 10 Kasım tarihinde yaptığı basın duyurusu

Yunanistan Konsolosluğu

İSTANBUL

Yunanistan Hükümeti Tzaved Aslam’ı Derhal Serbest Bırakmalıdır?

Yunanistan’daki Pakistan Toplumunun Başkanı Tzaved Aslam, Kamu Düzeni Bakanı’nın emri ile polis tarafından yakalanarak hapsedildi.

Tzaved Aslam, Londra’da 7 Temmuz 2005’de gerçekleşen saldırıların ardından, Yunanistan’daki 28 Pakistanlı’nın kaçırılmasını organize eden İngiltere’nin gizli servisi M16 ve Yunanistan’ın gizli servisi EYP’e karşı mücadele etti. Olayın örtbas edilmesine karşı yürütülen büyük ve başarılı kampanya, Yunaistan’da, Kamu Düzeni Bakanı’nın istifa etmesini sağladı. Fakat, yeni bakan Polydoras da, kısa süre önce Stop the War Coalition (Savaşı Durdurun Koalisyonu) ile birlikte Halkoutsi’deki gizli polis merkezine giderek, yedi gün boyunca nerede tutulduklarını ve nerede işkence gördüklerini gösteren Pakistanlılara karşı islamofobik ve ırkçı saldırılarda bulunmaya devam etti.

Tzaved Aslam’a karşı yapılan akıl dışı suçlama, “yasa dışı insan trafiğini”ni gösteriyor.

Kısa süre önce, Pakistan’daki bir mahkeme, Pakistan’ın Atina büyükelçisi tarafından, “davaya politik meselelerin karıştığı” iddiasıyla Tzaved Aslam’a açılan bir davayı durdurdu. Ve ayrıca Atina’da bir mahkeme, aynı yanlış suçlamalardan dolayı onun masum olduğuna karar verdi.

Bizler, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nda bir araya gelen Türkiyeli savaş ve işgal karşıtları olarak, Yunanistan Hükümetinden  Tzaved Aslam’ı bir an önce serbest bırakmasını talep ediyoruz

Tzaved Aslam’ın savaş ve işgal karşıtı çabalarını destekliyor, kendisi ile dayanışmamızı bildiriyoruz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.