10 Kasım 2004 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Barış ve Adalet Koalisyonu olarak 10 Kasım Çarşamba günü Galatasaray Postanesi’nin önünde, işgal güçlerinini işbirlikçi Irak hükümeti ile birlikte Irak’ın Felluce kentinde başlattıkları vahşi katliamı kınamak için basın açıklaması yaptık. Türkiye Komünist Partisi’nin de destek verdiği eyleme 700 kişi katıldı. Asın açıklamasını DİSK Genel Sekreteri Musa Çam okudu.

Eylemde sık sık, “Irak halkı kazanacak”, “Katil Bush Ortadoğu’dan defol” sloganları atıldı.

“Küresel Bak” adına yapılan basın açıklaması metni aşağıdadır:

Arkadaşlar, hepiniz hoş geldiniz,

ABD seçimleri’nin hemen ardından, Bush’un kasapları işte yeniden işbaşı yaptılar. Önceki gün, 2 bini işbirlikçi Irak Hükümetinin askeri olmak üzere, 15 bin ağır silahlı asker, işgale direnen Irak kentlerinden Felluce’ye saldırarak “Hayalet Öfke” adını verdikleri operasyonla insanlık adına utanç verici bir katliama giriştiler.

ABD’nin Irak’ta yaptıkları bu operasyonla soykırım boyutlarına vardı.

Dünyanın gözü önünde yaşanan bu fütursuz vahşet, emperyalist alçaklığın çıtasını biraz daha düşürdü. Felluce’de tepesine dakikada 1 bomba düşen çocukların şimdi tek umudu dünyanın gür bir sesle bu katliama dur demesidir.

300.000 nüfuslu kentte 50.000 kişinin kaldığı bildiriliyor. Sokağa çıkma yasağı var, elektrik ve su verilmiyor. Sağlık hizmetleri yapılamıyor. Hastaneler ABD kuvvetlerinin kontrolünde. Halk ölülerini gömmekte bile zorlanıyor. Bu tam bir imha hareketi.

Felluce evlerinde yaralı çocuklar hastaneye götürülemediği için anne, baba ve kardeşlerinin gözleri önünde ölüyor ve sokağa da çıkılamadığı için evinin bahçesine gömülüyor.

Saldırı, havadan ve karadan ağır bir bombardıman ve tank desteğinde yapıldı. Direnişçiler, şehri işgalcilere karşı şimdi sokak sokak savunuyorlar. Bush’un katillerinden ABD Savunma Bakanı Rumsfeld “Bununla da yetinmeyeceğiz, diğer kentlere de saldıracağız” dedi.

Irak’ta savaş suçu değil, insanlık suçu işleniyor.

Her adımının gerekçesini yalanlar ile oluşturan ABD işgal güçlerinin son saldırıların bahanesi de önümüzdeki günlerde yapılacak seçimlere hazırlık. Oysa Irak’ta adil ve özgür seçimlerden korkan Irak halkı değil, Bush – Blair ve onların işbirlikçileridir.

Irak Başbakanı İyad Allavi, direnişçilerden silahlarını bırakmalarını ve işgal güçlerinin kente barışçı biçimde girmelerine izin vermelerini istedi ve Felluce’ye bir askeri vali atadı. Uluslararası gözlemciler, direnişin başka kentlere de yayılarak süreceğini söylüyorlar.

Sadece Felluce’de değil, Bakuba, Ramadi ve Bağdat’ta da sokağa çıkma yasağı var.

Emperyalistler, doymak bilmez gözleri, dolmak bilmez kasaları ve lanet olası iktidarları için ülkelerini zorla işgal ettikleri Irak halkının önce kurtuluş umudunu sonra direniş gücünü yıkmak istiyorlar. Onlar hepimizi, bütün dünyayı silahlı güçlerine ve ölçüsüz şiddete dayandırdıkları bu zalim düzene alıştırmak istiyorlar.

Buna alışmamalıyız asla,

Karşı koymalı ve yenmeliyiz onları, başka yolu yok!

Yurttaşlar size sesleniyoruz!

Televizyonlarda bu utancı izlemek ve küfretmek yerine, evlerinizin duvarları arasında dile getirdiğiniz öfkenizi artık sokağa taşırın.

ABD seçimleri de gösterdi ki, bu alçaklığın sorumlularını Amerikan halkı değil, ancak dünya halklarının ortak tepkisi alaşağı edecek. Onlar alaşağı edilmeden de dünya daha iyi olmayacak.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak, sadece savaş ve işgal karşıtlarını değil, yüreğinde insanlık ve adalet duygusu taşıyan herkesi bu alçaklığa karşı çıkmaya ve Irak halkıyla dayanışmaya katılmaya çağırıyoruz.

Bu akşam burada ve dünyanın yüzlerce kentinde dile getirdiğimiz tepkilerimizin toplamının vahşete karşı bir insanlık barajı oluşturacağına inanıyoruz.

İşgalci emperyalistler ve işbirlikçi hükümet ne yaparsa yapsın, kitlesel bir direniş Irak’ta her geçen gün yaygınlaşıyor. ABD’yi yeni bir mağlubiyet bekliyor.

Şimdi bize düşen Irak halkının yanında olduğumuzu bir kez daha en yüksek sesle haykırmaktır.

Başta ABD’dekiler olmak üzere tüm ülkelerin savaş karşıtlarına düşen, ABD’nin savaş ve işgal politikalarına karşı daha güçlü olmaktır.

Felluce’ye yönelik imha hareketine son verilsin.

Irak halkına karşı girişilen saldırı derhal durdurulmalı ve işgale son verilmelidir.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına

Musa ÇAM

DİSK Genel Sekreteri

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.