1 Şubat 2007 – Basın Açıklaması – Ankara

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Necef Katliamı: ABD’nin Yeni Stratejisi

Irak’ta, işgalden bu yana, üç buçuk yılda 650 bin kişi öldü. Bush, savaş suçlarına bir yenisini daha ekledi. Bağdat’ta, Felluce’de, Ramadi’de, Tel Afer’de ve Irak’ın bütününde işgalin yarattığı vahşet zincirine bir yeni halka daha ekledi. Necef kentinde düzenlenen operasyonla 300 kişi öldürüldü.

Necef Vali Yardımcısı Abdül Hüseyin Attan, öldürülenlerin El Kaide örgütüyle bağlantılı olduğunu açıkladı. Tıpkı işgalden önce söylenen Irak’ta kitle imha silahları olduğu yalanı gibi, bu yalan da hemen su yüzüne çıktı. Gerçekte öldürülenler Aşure günü etkinliklerine katılmak için Kerbela’ ya gidiyordu.

ABD bu operasyonla, “yeni” strateji planını açıkladıktan hemen sonra bu planın ne olduğunu dünyaya göstermiş oldu. Asker sayısını arttırmayı hedefleyen “yeni” stratejinin amacı direnişi bölmek ve kırmaktır. ABD, Irak’ta direnişle baş edemiyor. Bush gibi en yetkili ağızlar, “Irak’ta savaşı kaybediyoruz” türünden açıklamalar yapmak zorunda kaldılar. ABD Savunma Bakanı Rumsfeld ve Bush’un BM temsilcisi Bolton istifa etmek zorunda kaldı. Bush’un partisi 7 Kasım seçimlerinde mağlup oldu. ABD’de toplumun büyük çoğunluğu Bush’un savaş politikalarını eleştiriyor. ABD halkının %70’i yeni stratejiye karşı çıkıyor.

Bu “yeni” strateji de, öncekiler gibi işgalin kan ve ölüm düzeyini yükseltmeyi amaçlıyor. Bu strateji de öncekiler gibi başarısız olmaya mahkûm. Bu “yeni” strateji George Bush’un, herkesin bildiği bir gerçek olan Amerika’nın Irak savaşını kaybettiği gerçeğinin doğru olmadığını kanıtlamak için son çırpınışları. Ancak bu çırpınışların kan ve ölüm anlamına geldiğini biliyoruz.

Amerika 1968’de Vietnam’da kesin bir şekilde yenildi, fakat Amerikan ordusunun Vietnam’dan tamamen çekilmesi için altı kanlı yıl daha geçmesi ve iki milyon insanın daha ölmesi gerekti.

Necef’te “yeni” stratejinin ne olduğunu tüm dünya gördü. Dünya çapındaki savaş karşıtı hareket, Vietnam deneyiminin bir kez daha tekrarlanmasını önlemek için elinden gelen her şeyi yapıyor.

Vietnam sendromu yaşayan ABD’nin Irak’ta yenilmesini hızlandırmak için, işgali sona erdirene dek mücadelemize bir an dahi ara vermeyeceğiz. Bu yıl da, işgalin yıl dönümünde tüm dünyadaki savaş karşıtları ile beraber sokağa çıkacağız. Küresel Eylem Günü 17 Mart’ta Dünya çapındaki hareketle beraber bir kez daha milyonlarla beraber işgale karşı sesimizi yükselteceğiz.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu-Ankara

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.