1 Mart 2005 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Tezkerenin geçmeyişinin yıldönümü

1 Mart 2003’te Ankara’da, kelimenin gerçek anlamıyla tarihi bir gün yaşandı. ABD Irak’a saldırmadan önce 65 bin askerini Türkiye’de konuşlandırmak ve kilit önem taşıyan bir dizi hava alanını kullanmak istiyordu.

Değerli basın mensupları, değerli dostlar,

Bugün onur duyduğumuz bir gün

1 Mart 2003’te Ankara’da, kelimenin gerçek anlamıyla tarihi bir gün yaşandı. ABD Irak’a saldırmadan önce 65 bin askerini Türkiye’de konuşlandırmak ve kilit önem taşıyan bir dizi hava alanını kullanmak istiyordu.

1 Mart 2003’de Türkiye Büyük Millet Meclisi ABD’nin bu isteğini oylarken, yüz bin savaş karşıtı, Ankara’da sokaklardaydı. O gün parlamentoda ve sokakta tarih oylanıyordu.

Savaş karşıtları, barış girişimcileri aylar boyu Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleriyle yürüttükleri sessiz diplomasiyi, o gün dev bir kitle gösterisine dönüştürmüştü.

1 Mart 2003 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi, üzerindeki içten ve dıştan gelen ağır baskıya rağmen, Hükümetin önlerine sürdüğü Amerikan tezkeresine “Hayır” dedi.

Türkiye, Amerikan tezkeresine hayır dedi.

1 Mart, sadece bizim değil, dünya savaş karşıtı hareketin bir başarısıydı.

Geçtiğimiz ay Porto Alegre’de gerçekleşen Dördüncü Dünya Sosyal Formu’nda konuşan Tarık Ali’nin dediği gibi, yine de tüm savaş karşıtı hareket içinde en somut kazanım, 1 Mart’ta Türkiye’de elde edildi.

1 Mart tezkeresinin yankıları hala sürüyor.

ABD savaş makinesinin önemli isimlerinden Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, geçtiğimiz günlerde “Savaşta yolunda gitmeyen işlerden biri, bizim 4. Piyade Tümeni’nin, Türkiye üzerinden kuzeyden Irak’a girememesi oldu.” açıklamasını yaptı. 1 mart tezkeresinin engellenmesinin ABD açısından çok kötü olduğunu anlattı.

Onların kara günü olan 1 Mart 2003, bizim için, devasa savaş aygıtlarına karşı yalın insan gücüyle direnen dünya savaş karşıtları… Amerikan işgaline direnen Iraklılar… ve elbette bu onurlu reddedişle savaşın işgalici cephesine dahil olmayan Türkiye için mükemmel bir günüdür.

ABD Irak’ta 110 bin kişiyi öldürdü, 1 Mart Türkiye’nin bu cinayetlere ortak olmasını engelledi.

ABD Irak’ta, Ebu Garip cezaevinde akıl almaz işkenceler uyguladı. 1 Mart reddedişi, insanlığın utanca gömüldüğü bu soykırım suçuna engel olmamızı engelledi.

ABD Felluce’de insanlığa karşı işlenen suçların en dehşetlilerinden bir soykırım gerçekleştirdi. 1 Mart reddedişi insanlığın utanca gömüldüğü bu soykırım suçuna ortak olmamızı engelledi.

1 Mart’ın rövanşını da almak isteyen Bush ve ekibine bir dersi de BBC’nin geçen ay yayınlanan anketiyle verdik. Dünya genelinde 21 ülkede gerçekleştirilen ankette, ABD Başkanı George Bush ‘un yeniden seçilmesinin küresel güvenlik açısından olumsuz olduğunu düşünenler arasında ilk sırayı yüzde 82 ile Türkler aldı.

Biz, Amerikan karşıtı değiliz, biz ABD emperyalizmine karşıyız. İyi Amerikalıların ülkesine değil, Bushların küresel savaş aygıtına karşıyız. Dünyanın gözünün içine baka baka yalan söyleyen, bu yalanlar bir ülkeyi işgal ederek masum insanları öldüren paranoyak küresel saldırganlığa karşıyız.

Biz vahşete karşıyız, insanlığa karşı işlenen suçlara karşıyız, savaşa karşıyız.

Önümüzde yeni, zorlu süreçler olduğunu biliyoruz. Yalnız olmadığımızı, sessiz çoğunluğun da, aslında güçlü bir sese dönüşebilecek vicdana sahip olduğunu biliyoruz.

Bushgillerin Amerikası, bataklığında debelenirken, tehditlerine aralıksız devam ediyor. Bugünlerde İran ve Suriye’yi tehdit ediyorlar. Türkiye’ye de aba altından sopa gösteriyorlar.

İnsanlık tarihi, küresel imparatorluk hayallerinin gömüldüğü bataklıkların da tarihidir. Bushgillerin Amerikası, insanlığa karşı işlediği suçların bedelini ödemenin eşiğindedir bugün.

Savaşçı ideolojilerin karşısına dikilen küresel direniş hareketi, barış içinde birlikte yaşama idealinin önünü açarak serpiliyor, gelişiyor, büyüyor bugün.

Bugün, 1 Mart 2003’ten aldığımız gücü artırarak geleceğe taşıyacağımızı duyuruyoruz.

Bushgilleri 1 Mart’ta engelledik.

19 Mart Küresel Eylem Günü’nde dünyanın dört bir yanında ve İstanbul sokakalrında bir araya geleceğiz.

Küresel saldırganlığı savaş karşıtlarının birleşik gücü engelleyecek. İnsan kazanacak.

Orhan Alkaya

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.