1 Aralık 2007 – Dünya Savaşa Karşı Konferans – Londra

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Savaş karşıtı hareketin tüm dünyadan bin iki yüzün üzerinde temsilcisi 1 Aralık’ta Londra’da “Dünya Savaşa Karşı Uluslararası Barış Konferansı”nda bir araya geldi. Konferans, Irak ve Afganistan’daki tüm yabancı askerlerin çekilmesi ve İran’a karşı herhangi bir saldırıya karşı Irak işgalinin 5. yılını doldurduğu Mart 2008’de dünya çapında gösteri planlandığını açıklayan bildirgeyle sonlandı.

Konferansa katılan 26 ülkeden delegeler bölgelerindeki gelişmelere ilişkin raporlarını sunarak hareketin stratejisini tartıştılar. Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Filistin, Fransa, Güney Kore, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İrlanda, İspanya, İsviçre, İtalya, İzlanda, Kanada, Kenya, Lübnan, Mısır, Norveç, Pakistan, Polonya, Somali, Türkiye ve Yunanistan toplantıda ülkelerinin dört bir yanından gelen 1000 civarında delegeyle temsil edildi.

Konferanstaki tüm konuşmaların video kayıtlarına Savaşı Durdurun Koalisyonu’nun web sitesinden ulaşabilirsiniz (http://www.stopwar.org.uk/ ).

Katılımcılar 15-22 Mart 2008 tarihleri arasında tüm dünyada gösteriler organize etmek ve bunu Dünya Savaşa Karşı Konferansı’nın ertesi günü uluslararası delegelerle bir toplantı düzenleyerek açıklamak konusunda oybirliğine vardılar.

Savaşı Durdurun Koalisyonu’nun bütün yerel grupları ve bağlı organizasyonları, şimdiden, 15 Mart 2008’de İngiltere’de mümkün olan en büyük DÜNYA SAVAŞA KARŞI gösterisini örgütlemek için çalışmalara başladı.

DÜNYA SAVAŞA KARŞI KONFERANSI BİLDİRGESİ

(1 Aralık 2007 Cumartesi günü yapılan Dünya Savaşa Karşı Konferansı’na katılan 26 ülkeden 1200 delegenin oybirliğiyle kabul edilmiştir)

Dünyanın dört bir yanından savaş ve emperyalizm karşıtı, özgürlük ve barıştan yana hareketlerin temsilcilerinin katıldığı bu konferans, Amerika Birleşik Devletleri’nin gezegenimizdeki tüm devletlere, insanlara ve hareketlere rağmen sürdürdüğü “sonsuz savaş”a karşı olduğunu açıklar.

Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerinin bağımsız devletlere müdahalesine ve bütün insanların geleceğini belirleme hakkı olduğunu ileri sürmesine karşıyız. Emperyalizme karşı barış için savaşan herkesi destekliyoruz.

Özellikle;

  • Tüm yabancı güçlerin geri çekilerek yönetimin bütünüyle Iraklıların temsilcilerine bırakılmasını ve yüz binlerin ölümüne ve milyonların yerinden yurdundan olmasına sebep olan Irak’a yasa dışı askeri harekâtın hemen sona erdirilmesini;
  • İran’a saldırı için tüm hazırlıkların durdurulmasını ve tüm sorunların sadece diplomatik araçlarla çözüleceğinin taahhüt edilmesini;
  • Afganistan’daki yabancı güçlerin geri çekilerek, Afgan halkının geleceğini kendisinin belirlemesine izin verilmesini;
  • Filistin halkı için adalet ve İsrail’in Ortadoğu üzerindeki saldırganlığına son verilmesini;
  • Amerika Birleşik Devletleri’nin savunma füzeleri planına son verilmesini ve tüm ülkelerin nükleer silansızlandırmanın aktif takipçisi olmasını

istiyoruz.

Tüm dünyadaki barış, sosyal adalet ve geleceğini tayin için savaşanlarla dayanışacağımızı tekrar belirtiyor, bütünlüğümüzü güçlendirmek ve işbirliği için yeni biçimler geliştirmeyi üstleniyoruz.

Bu nedenle tüm ulusal savaş karşıtı hareketleri, Irak’ın işgalinin yıl dönümünü, IRAK ve AFGANİSTAN’DAN DEFOL İRAN’A SALDIRMA istemini desteklemek için dünya çapında eylem günü olarak belirlemeye ve bu günde kitlesel protestolar ve gösteriler örgütlemeye çağırıyoruz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply