09 Haziran 2010 – Yürütme Kurulu Toplantısı – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

12 Haziran’da yaptığımız Küresel BAK yürütme kurulu toplantısında aşağıdaki başlıkları konuştuk:

1. Mavi Marmara’ya yönelik İsrail saldırganlığına karşı Küresel BAK İzmir, Ankara, Bursa ve İstanbul’da eylemler yaptı ve yapılan eylemlere katıldı. Özellikle İstanbul’da düzenlediğimiz insan zinciri çok etkili oldu. İnsan zincirine hem Mavi Marmara’da şiddete maruz kalan uluslar arası aktivistler hem de hem de saldırıya öfke duyan yüzlerce aktivist katıldı. Belçika, İngiltere, İspanya, Fas, İrlanda ve Türkiye’den aktivistler insan zinciri eyleminin sonunda konuşmalar yaptılar ve gemide yaşanan şiddetin düzeyini anlattılar. İHH’dan Gülden Sönmez ise konuşmasını Küresel BAK’ın barış ve adalet sloganlarının ve küresel mücadelesinin sürmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Küresel BAK adına basın açıklamasını Mehmet Demir’in yaptığı eylemde aktivistler en çok, “Yaşasın küresel intifada!”, “Hey yer Filistin, hepimiz Filistinliyiz!” ve “Hükümet uyuma anlaşmayı iptal et!” sloganlarını öne çıkarttı.

Mavi Marmara’da dokuz kişi öldü. Ama bu cinayete rağmen dünya kamuoyunun ilgisi yeniden Gazze’ye odaklandı ve yardım eylemleri Gazze üzerindeki ablukanın kaldırılması yönünde önemli bir hamle oldu.

2. ASF 1-4 Temmuz tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek. Küresel BAK çok sayıda toplantının düzenleyicisi konumunda ASF’de. Toplantıların programları kesinleştiğinde geniş bir duyuru yapılacak.

3. 2008 yılından beri sürdürdüğümüz ve önce “Barışa bir şans ver”, ardından da “Şimdi barış zamanı” sloganlarıyla ilerleyen kampanyamız, çatışmalar yeniden başladığı için daha da önem kazanıyor. 2 Nisan’da bir çok kurumla birlikte düzenlediğimiz  “Savaşın sesini sustur/Barışın sesini yükselt!” yürüyüşünün ardından, Küresel BAK, yine çok sayıda savaş karşıtı kurum ve bireyle birlikte 1 Eylül’e kadar sürecek yeni bir barış kampanyasını tartışmaya ve bir dizi kurumla görüşmeye başladı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.