08 Ekim 2008 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Sınırötesi operasyonlara hayır.

Ne Irak ne de de Kuzey Irak, Kürt sorununun nedeni değildir.

Çözümü de oralarda aramak boşunadır.

BASINA VE KAMUOYUNA

Sınırötesi kara operasyonu yetkisini bir yıl daha uzatacak olan tezkere bugün Meclis Genel Kurulu’nda oylanacak. TBMM bugün Türkiye’nin bir yıl daha savaş ve çatışma ortamı içinde yer alıp almayacağına karar verecek.

Meclis bugün, işgal edilmiş Irak topraklarında Türkiye’nin, ABD ile birlikte savaşın bir tarafı olup olmayacağını oylayacak.

Meclis bugün, bir yıl boyunca Kürt sorununun çözümsüz kalmaya devam edip etmeyeceğini oylayacak.

Son günlerdeki çatışmalar da gösterdi ki, tezkereler, savaş politikaları, sınırötesi harekât ve operasyonlar sorun çözücü adımlar değil. Çünkü Kürt sorunu bir asayiş sorunu değil. Sınır ötesi operasyonlar, aksine, sorunu derinleştiren, Türkiye’yi bölgede saldıran bir güç haline getiren, 2003 yılında başlayan ve 2 online casino milyon Iraklının öldüğü ABD işgalinde Türkiye’yi ABD ile aynı pozisyona sürükleyen adımlardır. Oysa ne Irak ne de de Kuzey Irak, Kürt sorununun nedeni değildir. Çözümü de oralarda aramak boşunadır.

Geçen yıl çıkartılan tezkere ve ardından yapılan kara harekâtı yeni ölümler ve gerginlik yaratmaktan başka ne işe yaradı? Yaşananlar açıkça göstermiştir ki sorunun çözümü için atılması gereken adım yeni tezkere çıkartmak değildir.

Sorunun çözümü halklar arasında barış köprüsü kurmak için ısrar etmekten, halkların birlikte yaşama duygusunu güçlendirecek demokratik adımların atmaktan ve siyasal tedbirler almaktan, daha fazla demokrasiden geçmektedir.

Biz savaş ve işgal karşıtları, barış yanlıları olarak;

Kürt sorunu savaşla, askeri operasyonlarla değil demokratik ve barışçıl yollarla çözülmelidir diyor, Meclis Genel Kurulu’nda milletvekillerinin tezkereye hayır oyu vermesinde ısrar ediyoruz.

TBMM’deki milletvekillerine sesleniyoruz:

Barışa bir şans verin.

Savaşı değil barışı seçin.

Çatışmayı değil kardeşliği seçin.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.