06 Kasım 2006 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Doğu Konferansı’nın İsam El Rawi’nin öldürülmesi ile ilgili basın duyurusu

Doğu Konferansı delegesi olarak 2005 Kasım’ında Đstanbul’a gelen Dr. Isam Al-Rawi,

Irak’ta olup bitenleri tüm çıplaklığı ve çarpıcılığı ile bizlere anlatmıs ve her gün haberlerde dinlediğimiz “Irak’ta elli kadar insan öldü” cümlesinin en trajik ama en gerçek açılımlarını yapmıstı. Üniversite Öğretim Üyeleri Birliği’nin baskanı ve Müslüman Akedemisyenler Birliği’nin önde gelen bir üyesi olan Dr. Al-Rawi 30 Ekim 2006, Pazartesi günü, dünyaya duyurmaya çalıstığı insanlık trajedisinin kurbanı oldu. Bağdat Üniversitesi’ndeki ofisine gitmek üzere evinden çıkarken “kimliği belirsiz kisiler” tarafından suikaste uğrayan Al-Rawi’nin ölümü Irak’ta yasanan insanlık-dısı durumu bir kez daha en acı sekilde yüzümüze vurmustur.

Bizi ilgilendiren sey “kimliği belirsiz kisiler”in kimler olduğu değildir. Önemli olan Isam Al-Rawi’nin tıpkı kaçırılıp iskence edilerek veya suikast sonucu öldürülen diğer bilim adamları gibi öldürülmüs olduğudur. 2006 Mart ayında Doğu Konferansı’na bir yardım çağrısı gönderen Al-Rawi, Irak’taki katliamın nasıl sistematik bir sekilde yürütüldüğünü, bilim insanlarını, aydınları ve sanatçıları hedef alan kaçırma ve suikast olaylarının ne kadar yaygınlastığını ve tüm bunların Irak halkının geleceğini yok etmek üzere nasıl bilinçli bir sekilde yapıldığını bizlere bildirmis, Doğu Konferansı da 15 Mart 2006 tarihinde bunu kamuoyuna duyurmustu. Amerikan isgaline karsı yürütülen direnise destek veren, parlamento seçimlerini boykot eden ve ve Irak’ı parçalara bölen siyasal

sürecin dısında kalmaya özen gösteren Müslüman Akademisyenler Birliği’nin en önemli isimlerinden biri olan Al-Rawi, gerçek bir direnisçi, direnisin adı kirli hesaplara bulasmamıs bir ismiydi. Đsgalin portresini özenle seçtiği kelimelerle tüm dünyaya anlatan ve ölmekten korkmadığını her fırsatta dile getiren gerçek bir kahramandı. Elbette önemli olan Al-Rawi’yi öldürenlerin kimliği değil. Onu öldüren, demokrasi ve insan hakları getirme iddiası ile Irak’ı isgal eden Amerika Birlesik Devletleri ve ortaklarıdır. Đsgalin olusturduğu kaos, doktoru, akademisyeni, bilim adamı, sanatçısı, aydını, din adamı, kadını ve çocuğuyla 650 bin kadar insanın 4 yıl içinde ölmesine sebep olmustur. Kimileri bombalar, kimileri yetersiz gıda ve ilaç, kimileri de savas ortamının getirdiği dolaylı rahatsızlıklar sebebiyle ölürken, bazıları da tıpkı Al-Rawi gibi bilinçli suikastler sonucu katledilmistir. Bu acı haber sebebi ile Doğu Konferansı, emperyalist çıkarları için bir ülkeyi yerle bir eden, bir halkı tarihten silmeye tesebbüs eden Amerika Birlesik Devletleri ile ortak ve yandaslarını bir kez daha lanetlemektedir!

Doğu Konferansı Türkiye Delegasyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.