05 Şubat 2009 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

NATO’ya Hayır Savaşa Hayır

Değerli basın mensupları, değerli arkadaşlar,

Önümüzdeki Nisan ayının başında NATO, kuruluşunun 60. yılını kutlayacak.

NATO’cular, NATO üyesi ülkelerin devlet erkânı, generaller, komuta kademeleri bir araya gelerek 60 yılı kutlayacaklar.

Kutladıkları, kan dolu 60 yıl. Kutladıkları, dünya halkları, dünya yoksulları için acı, gözyaşı, kimyasal silahlar, emperyalist işgallerle dolu 60 yıl.

NATO, İkinci Dünya Savaşının hemen ardından, 4 Nisan 1949’da, emperyalist güçler tarafından dünyayı yeniden tasarlamak, büyük devletlerin uluslararası çıkarlarını garanti altına almak için kuruldu.

Bütün savaş araçları gibi, NATO’nun da varlığını sürdürebilmesi için hep bir düşmana ihtiyacı oldu.

Bu nedenle de, 1991 yılında SSCB’nin çözülmesinin ardından kendine yeni düşmanlar yarattı.

Görev tanımına önce, “Teröre karşı mücadeleyi”, ardından da “Enerji hatlarının güvenliğinin garanti altına alınmasını” ekledi. Her iki vurguyu da, ABD’nin, Afganistan ve Irak işgalleri öncesi propagandalarından hatırlıyoruz.

Kuşkusuz, bu bir tesadüf değil.

Değerli basın mensupları,

NATO, her şeyden önce bir suç örgütüdür.

ABD emperyalizminin, dünya çapındaki işgal ve savaş politikalarını, NATO üyesi ülkeler aracılığıyla meşrulaştırma aracıdır.

NATO, ABD’nin savaş ve işgal maliyetlerinin üye ülkelerle paylaşılmasının aracıdır.

1950 Kore işgali; 1990’da Körfez krizi; 1998-1999’da Kosova’nın bombalanması ve işgali ve son olarak 2001’den beri Afganistan’ın işgali, NATO’nun işlediği işgal, savaş ve insanlık suçları manzarasının sadece küçük bir bölümü.

NATO’cular NATO’nun kuruluş yıldönümünü varsın kutlasınlar.

Biz tüm dünyada, işgallere karşı çıkanlar, emperyalizme karşı mücadele edenler, barışı, halkların kardeşliğini savunanlar olarak NATO’nun yenilgisi, NATO’nun dağıtılması için verdiğimiz mücadeleyi büyüterek,  NATO’cuların sevinçlerini kursaklarında bırakacağız.

4 Nisan’da, başta Avrupa’da olmak üzere tüm dünyada sokaklara çıkacağız. Eylemler örgütleyeceğiz. NATO’yu teşhir edeceğiz.

Bizler, “NATO’ya hayır” kampanyasında bir araya gelen ve 4 Nisan’da İstanbul’da büyük bir miting örgütleyecek olan kurumlar, örgütler, partiler, emek ve meslek örgütleri, inisiyatifler olarak NATO’nun dağıtılması gerektiğini düşünüyoruz.

Değerli basın mensupları,

NATO dağıtılmalıdır.

Çünkü NATO yoksul ülkeler üzerinde baskı aracıdır. NATO silah tacirlerinin birliğidir. NATO bir nükleer yıkım odağıdır.

Bizler, NATO’nun dağıtılmasını istiyoruz, çünkü NATO etnik kışkırtıcılık suçunu işleyen bir örgüttür.

Balkanlar’da çok yakın bir zamanda yaşanan örnek, hâlâ hafızalarımızda. NATO Balkanlarda gerçekleştireceği askeri müdahalelere bahaneler yaratmak için bu bölgede etnik savaşları kışkırttı.

Bunun ardından düzenlenen NATO müdahaleleri, kamuoyuna etnik gruplar arasındaki ihtilafları çözmenin bir yolu olarak tanıtıldı. NATO’nun asıl amacı, üyesi olan ülkelerin ve bunların müttefiki olan firmaların etki alanlarını genişletmektir.

NATO sivillerin katilidir. Bu yüzden dağıtılmalıdır. NATO, Yugoslavya’ya yaptığı 35 bin hava saldırısında 1200 savaş uçağı ve helikopter kullandı.

Uluslararası hukuka aykırı bir şekilde, okulları, hastaneleri, köprüleri, demiryollarını, su iletim şebekelerini, vurdu. Binlerce sivil öldü, en az 6 bin kişi yaralandı.

ABD, 11 Eylül’den sonra Afganistan’da sürdürdüğü işgali NATO’ya devretti. Afganistan’da NATO saldırılarında yüzlerce çocuk öldü. 2007 yılına kadar 10 bini aşkın sivil öldürüldü. Sadece 2007 yılı içinde, Afganistan’da 8 binden fazla sivil, işgalin sonucu olarak yaşamını kaybetti.

Değerli basın emekçileri, değerli arkadaşlar,

NATO yasaklanmış silahları kullanan bir suç örgütüdür. Bu yüzden dağıtılmalıdır.

NATO uluslararası sözleşme ve bildirgelerle kullanımı yasaklanmış olan silahları kullanıyor.

NATO’nun üzerinde durmak zorunda olduğumuz bir başka özelliği daha var: NATO kontrgerilla demektir. Gladio demektir. Askeri darbeler demektir.

NATO 50’lerin başında, kuruluşundan hemen sonra, CIA’nın isteği üzerine, en az 16 Avrupa ülkesinde paramiliter, yasa dışı hücreler kurdu.

Gladio adıyla tanınan bu örgütler 40 yıl boyunca toplumsal muhalefetleri hedef alan operasyonlar düzenledi.

Latin Amerika ülkelerinden Türkiye’ye, toplumsal muhalefeti bastırmak için örgütlenen tüm askeri darbelerde NATO’nun da parmağı var.

Bizler, NATO’dan söz ederken, dışarıda, soyut bir işgalci güçten söz etmiyoruz. NATO, üye ülkelerin askeri gücünün toplamıdır. Kurucu üyeleri İngiltere, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, ABD, Kanada, İtalya, Danimarka, Norveç, Portekiz, İzlanda’ydı. Bugün 26 üyesi var. Türkiye, NATO üyesidir.

Türkiye, NATO’ya üye olmak sevdasıyla daha üye olmadan Kore savaşına katıldı. Bine yakın asker ABD’nin çıkarları uğruna Kore’de öldü. Ödül, Türkiye’nin NATO’ya kabul edilmesi oldu. Türkiye tüm NATO operasyonlarına gönüllü bir biçimde katıldı. Bugün, Afganistan’daki ABD-NATO işgalinde rol alan Türkiye, NATO ülkeleri arasında üçüncü büyük orduya sahiptir.

Üye ülkeler, sorunlarını askeri yöntemlerle çözmek konusunda NATO’dan güç alıyorlar.

Türkiye’nin de Kürt sorununda, demokratik siyasal çözüm yerine, her seferinde savaş yöntemlerini tercih etmesi, barışçıl adımlar yerine sınır ötesi harekâtları, bombardımanları tercih etmesinde NATO’nun önemli bir etken olduğu çok açık.

Bir başka işgal meraklısı ülke de NATO üyesi olmamasına karşın NATO üyesi ABD ve Türkiye ile stratejik ittifaklar kuran İsrail’dir.

İsrail uçakları, 1996 yılında yapılan gizli anlaşmalarla bir NATO üssü olan Konya’da eğitim görüyor. Üç ülke uçak ve gemileri Türkiye ve İsrail kara suları ve hava sahasında ortak manevralar yapıyor.

Geçen ay Gazze’ye saldıran, üçte biri çocuk yaklaşık 1300 Filistinliyi öldüren İsrail’e bu cüreti veren, NATO’nun iki büyük gücü, ABD ve Türkiye’dir.

NATO’yu istediği gibi kullanan ABD, 11 Eylül’den hemen sonra Afganistan ve Irak işgalleriyle, soykırım suçu işledi. Irak’ta ABD işgali, yüz binlerce Iraklının ölümü, milyonlarca Iraklının topraklarını terk etmesiyle sonuçlandı.

Değerli basın mensupları,

NATO’nun 60. yılını kutlamasına izin vermeyeceğiz. NATO’nun suçlarını, cinayetlerini, işgallerini, darbelerini, suikastlarını, kontrgerilla örgütlenmelerini tüm kampanyamız boyunca NATO severlerin önüne sereceğiz.

NATO’yu teşhir edeceğiz.

Sadece NATO’yu teşhir etmekle, “NATO dağıtılsın” demekle yetinmeyeceğiz.

Bizler, Türkiye’nin NATO’dan derhal çıkması gerektiğini savunuyoruz.

Bizler, Türkiye’nin NATO’nun parçası olarak görev yaptığı Afganistan’dan derhal çekilmesini istiyoruz.

İzmir’de, Konya’da, Şile’de, Balıkesir ve Marmaris’te bulunan NATO üslerinin derhal kapatılmasını istiyoruz.

Varsın NATO’cular kuruluşlarını kutlasınlar. NATO Afganistan’da yenilmek üzere. Yedi yıllık işgale rağmen, ABD ve NATO’ya bağlı Karzai hükümeti Afganistan’ın sadece yüzde 30’unu kontrol edebiliyor. Afganistan’da NATO’nun durumu her geçen gün kötüye gidiyor.

4 Nisan’da, tüm dünyanın savaş ve NATO karşıtları olarak sokaklarda olacağız. NATO’nun yenilgisini hızlandıracağız.

NATO’ya Hayır!

Tahsin Yeşildere

Katılan Kurumlar: Antikapitalist, BarışaRock İnsiyatifi, Barışa Pedal Grubu, Demokratik Toplum Partisi (DTP),Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), Emek Partisi, (EMEP), Emekçi Hareket Partisi(EHP), Ezilenlerin Sosyalist Platformu(ESP), Filistin Halkı ile Dayanışma Derneği, Genç Siviller, Halk Cephesi, HOMUR Karikatür ve Mizah Grubu, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Girişimi, İnsan Hakları Derneği (IHD), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu(KESK), Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu(Küresel BAK), Küresel Eylem Grubu(KEG), MAZLUMDER, Özgürlük ve Dayanışma Partisi(ÖDP), Sosyalist Parti, Sosyalist Demokrasi Partisi(SDP), Sosyal Demokrasi Vakfı(SODEV), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, Yeşiller Partisi

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.