03 Temmuz 2010 – 6. ASF Savaş ve Barış Buluşması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba,

Aşağıda 3 Temmuz’da altıncı Avrupa Sosyal Forumu’nda yapılan Savaş Karşıtı buluşmanın sonucunda hazırlanan ve 4 Temmuz’da yapılan Sosyal Hareketler buluşmasında kabul edilen “Savaş ve Barış Buluşması” deklarasyonun Türkçe çevirisi var.

Savaş ve Barış Buluşması

Savaş ve barış buluşması, ekonomik krizin hissedildiği bir süreçte, Avrupa devletlerinin askeri bütçelerini ve silah ticaretini artırmasını kınıyor. Avrupa Birliği iddia edildiği gibi “yumuşak güç” değil. Barışı ve sosyal ihtiyaçları korumak için, 29 Eylül’de barış ve savaş karşıtı hareketi sendika protestosuna katılmaya çağırıyoruz.

Lizbon’da 15-21 Kasım’da yapılacak dünya barışına büyük bir engel teşkil eden yeni NATO stratejisini protesto etmek için NATO zirvesine karşı Eylem Haftası’nı destekliyoruz. Afganistan’da savaşın derhal durdurulmasını ve askeri birliklerin geri çekilmesini talep ediyoruz. 8-9 Kasım’da Afganistan işgalinin yıldönümünde harekete geçmeye hazırlanıyoruz.

Kürt sorununun çözümünde çatışmalarla sonuç alınamayacaktır. Buluşma, Kürt ve Türk sosyal hareketlerinin, Kürt sorunun barışçıl ve demokratik çözümü için başlattıkları seferberliği güçlü bir şekilde destekliyor. Biz sadece kendi halklarının insan haklarını savunan ve 18 Ekim’de yargılanacak olan seçilmiş Kürt siyasetçilerini destekliyoruz.

Kıbrıs’ta barışçıl bir hayatı sağlamak için adadaki askeri işgal sona erdirilmelidir. Barışçıl Kafkaslar için ısrar ediyoruz ve herkesi Haziran 2011’de Tiflis’te yapılacak barış konferansına katılmaya çağırıyoruz.

Gazze’deki yasadışı kuşatmayı kırmaya çalışırken casino spiele İsrail askerleri tarafından katledilen kişiler için yas tutuyoruz ve sorumluları hesap vermeye çağırıyoruz. Buluşma, Filistin halkıyla ve Filistin için adalet isteyen İsrail hareketi ile dayanışıyor ve İsrail uluslararası hukuka dayalı Filistin’in haklarını tanıyana dek Filistin sivil hareketinin İsrail’e karşı boykot, yalnızlaştırma ve yaptırım kampanyası çağrısını destekliyor. İsrail’in Filistin haklarını ihlal etmesine ortaklık eden kurumlar ve şirketlere, İsrail’i destekleyen Avrupa hükümetlerine ve AB-İsrail İşbirliği Anlaşmasına karşı koordineli kampanyaların artırılmasına çağırıyoruz. Nükleer Silahsızlandırma Konferansında yeniden ifade edildiği gibi tüm bölge nükleer silahlardan arındırılmalı ve İsrail’in nükleer silahlarını açıklayan Mordehay Vanunu’nun serbest bırakılmalı ve cesaretinden dolayı onurlandırılmalı.

Irak’taki savaşa karşı 2003 hareketini örgütleyen Avrupa Sosyal Forumu, acı çeken Irak halkını unutmadı ve Paris’te Aralık ayının ilk haftasında toplanacak Irak Sivil Toplum Dayanışma İnisiyatifi vasıtasıyla Irak insan hakları gruplarını, sendikalarını ve sosyal hareketini destekliyor.

Buluşma, 27-31 Ağustos’ta Yunanistan’da Frontex’e karşı seferberlik haftası, 24 Eylül – 3 Kasım’da Brüksel eylemleri gibi, özel askeri ve güvenlik şirketlerini durdurmak için eylem ve kampanyaları ve Avrupa sınırlarında militarizme karşı kampanyaları destekliyor. Bütün bu hedefler ve kampanyalar, ekonomi ve toplumların küresel silahsızlanması için 21 Eylül Uluslararası Barış Günü’nde kutlanacak.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.