01 Eylül 2010 – Yürütme Kurulu Toplantısı – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba,

1 Eylül Barış günü Obama’nın konuşmasının gölgesinde geçti. Obama’nın 7 yıllık Irak işgalin bittiğini müjdeleyen konuşmasının arkasında kanlar içinde bir Irak duruyordu. Bilânço, binlerce insanın katledildiği, milyonlarca insanın yoksulluk sınırının altında yaşadığı, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadığı, 5 milyon çocuğun öksüz veya yetim kaldığı, şiddet yüzünden 2 milyon kişinin ülkesini terk ettiği, 2 buçuk milyon kişinin kendi ülkesinde mülteci konumuna düştüğü bir ülke. Amerika’nın “Özgürlük” operasyonu şiddet ve kan operasyonuna dönüştü.

Obama askerleri çektik derken de eksik bilgi veriyor 50 bin asker Irak ordusunu eğitmek ve yardımcı olmak üzere bırakılmış durumda. 2011’de çekilecek bu güç fiilen işgali devam ettirecek.

Önümüzdeki süreçte “Amerika, işgalinin hesabını versin” kapsamında bir kampanya ile işgalin sonuçlarını teşhir edip, savaşlarla sorunların çözülemeyeceğini anlatacağız.

8 Ekim Amerika’nın başka kanlı bir işgalinin, Irak’tan çekilen askerlerin gönderileceği yerin: Afganistan’ın yıldönümü. Hem Amerika’nın hem Nato’nun tüm güçlerini oraya yığmalarına karşı işgal istikrar yerine daha çok şiddet getirdi. Tüm dünya savaş karşıtlarıyla birlikte, Afganistan’da işgale son demek için etkinlikler örgütleyeceğiz. Önümüzdeki haftalarda etkinliğin duyurusunu yapmaya başlayacağız.

15-21 Kasım’da Portekiz’in Lizbon kentinde, yeni stratejilerin tartışılacağı NATO Zirvesi yapılacak. Uluslararası savaş karşıtı hareketinin bir parçası olan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak, tüm savaş karşıtları ve barış hareketleri ile birlikte bu zirveye karşı çıkıyoruz. 19-20 Kasım tarihlerinde Lizbon’da “Savaş ve NATO’ya karşı Uluslararası Karşı Zirve’” ve 21’inde gösteri örgütlenecek. Biz de bu kampanya çerçevesinde Türkiye’de etkinlikler örgütlemeye çalışacağız.

Haftaya bayram arifesi olduğu için yürütme kurulu toplantısı olmayacak. 15 Haziran’da yapacağımız yürütmede yukarıdaki çeşitli kampanyaların tartışılacağı bir aktivist toplantısının tarihini ve yerini kararlaştıracağız.

Bu kampanyalar hakkında fikir ve önerilerinizi bekliyoruz….

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.