BİA Haber Merkezi – 04.06.2010 – Gazze İçin İnsan Zinciri ve Aktivistlerden Dayanışma Çağrısı

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Gazze İçin İnsan Zinciri ve Aktivistlerden Dayanışma Çağrısı
BİA Haber Merkezi – 04.06.2010 / Semra PELEK

Küresel BAK  Galatasaray’dan Taksim’e kadar, insan zinciri oluşturarak Gazze ambargosunun kaldırılmasını ve İsrail ile silah anlaşmalarının iptalini istedi. İsrail’in teslim ettiği yardım görevlileri Yagup ve Naurabiti, herkesi ambargoyu kaldırmak için dayanışmaya çağırdı. İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) Gazze’ye gitmek üzere yola çıkardığı insani yardım taşıyan gemiye İsrail ordusunun yaptığı operasyon bir haftadır protesto ediliyor. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) da dün Galatasaray Meydanı’ndan Taksim’e kadar insan zinciri oluşturarak, İsrail’in Gazze ambargosuna son vermesini ve Türkiye ile İsrail arasındaki askeri anlaşmaların iptalini istedi.

İnsan zincirine, gemide bulunan yardım gönüllüleri de katıldı. İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği’nden (Mazlumder) Gülden Sönmez, “Gemide yaşadıklarımız vahşetti. İsrail’in uluslararası mahkemede yargılanıp hesap vermesi için elimizden geleni yapacağız. Unutmayın ki bizim o gemide yaşadıklarımızı Filistinliler her gün yıllardır yaşıyor” dedi.

Gemide yaşananlar korkunçtu

İngiltere’den İHH’nın yardım gemisine binen gönüllüler arasında bulunan Pakistan asıllı Pervin Yakup ise şöyle konuştu:

“Filistin halkına umut vaat etmek, yıllardır yıkılmış hayatlarına yardım götürmek için gemiye bindik. Bizler dünyanın 50 ülkesinden gönüllüler, denizin üzerinde bir dünya kurduk. Bu bir insanlık göreviydi, ancak görevimiz insanlığın bittiği bir noktada engellendi. İsrail askeri gemideki herkesi; kimin nereden geldiğine, görevine – aramızda Avrupa Parlamentosu vekilleri de vardı – cinsiyetine, yaşına bakmadan terörize etti. Ama bütün dünya nihayet İsrail’in yaptıklarını gördü. Şimdi mücadelemizi birleştirme zamanıdır, Filistin halkına özgürlük getirmek için mücadele edelim.”

Belçikalı yardım gönüllüleri ekibi arasında bulunan Filistin asıllı Fatima El Nourabiti ise şunları söyledi:

“Gemide yaşadıklarımız korkunçtu; pek çok insan öldürüldü, pek çoğu kayıp. Ama amaç ablukayı kaldırmaktı. Gazze’deki ablukanın tamamen kaldırılması, Filistinlilerin özgürlüğü için bütün dünyadan insanların bir arada olması gerekiyor. Bu bir son değil, aksine bir başlangıç yolumuz uzun.”

Dayanışma çağrısı yapıldı

Yürüyüş boyunca “Devlet uyuma, İsrail’e sahip çık”, “Anlaşmalar iptal edilsin”, “Durdur İsrail’i durdur, yükselt Gazze’yi yükselt” sloganları atıldı.

Küresel BAK adına açıklamayı yapan Mehmet Demir, “Hep beraber bir görevimiz var. Bu ambargo kaldırılana kadar, Gazze halkının yanında olmak ve dayanışmayı büyütmek gerekiyor. Bunun için de küresel intifadayı sürdürmek, İsrail’e uluslararası yaptırımları  başlatmak. Savaş suçlularını yargılatmak ve ABD’nin bu politikalara verdiği desteği kesmesini sağlamak gerekiyor” dedi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.