BİA Haber Merkezi – 01.09.2010 – ABD Askerlerini Çekerken İşgalin Bedelini Irak Halkı Ödüyor”

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

“ABD Askerlerini Çekerken İşgalin Bedelini Irak Halkı Ödüyor”

BİA Haber Merkezi – 01.09.2010 / Berivan TAPAN

Küresel BAK’tan Önen “ABD askerlerini çekti ama yedi yıllık Irak’ı işgalinin bedelini kim ödeyecek. Şu anda bu bedeli ödeyecek olan Irak halkı” diyerek ABD’nin işgal sonrasında bölgenin gelişimi için ekonomik bir program sunması gerektiğini söyledi.

ABD askerlerinin Irak’ta kalan son muharip askeri gücünü çekmesinin ardından bölgenin nasıl etkileneceğini bianet’e değerlendiren Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’ndan (Küresel BAK) Yıldız Önen, “Yedi yıllık Irak işgalinin bedelini kim ödeyecek. Şu anda bu bedeli ödeyecek gözüken Irak halkı” dedi.

“İşgal özel güvenlik şirketleriyle sürüyor”

Önen, şöyle konuştu:

“Kuveyt üzerinden çekilen ABD askerlerinden geriye, Irak askerlerini eğitmek üzere 50 bin ABD askeri kaldı. Irak’ta eski ABD askerlerinden oluşan özel güvenlik şirketleri, aslında işgali bir şekilde devam ettiriyor. Resmi olarak Barack Obama’nın da dediği gibi ‘Irak Özgürlük Operasyonu bitti.’ Ama Obama’nın cümlesi şöyle olmalı; ‘Irak’ın kabusu bitti.’

“Çünkü bu işgallerin ve çekilmelerin tek bir anlamı vardır; hiçbir ülkeye hiçbir şekilde istikrar, demokrasi ve özgürlük getirmiyor. Yedi yıldır yarattıkları kabusa son vermek zaten ABD’nin sorumluluğunda. Ama bu sorumluluk askeri değil ekonomik olmalı.”

Obama’nın seçim vaatlerinden biri olan “Irak’tan askerlerin geri çekilmesi”nin yerine geldiğini belirten Önen, “Ama askerleri çekerken Irak’ın daha özgür, daha demokratik bir ülke olması için somut program açıklamadı” diye konuştu. ABD’nin Irak’taki petrol şirketlerinin yönetimi üzerinden bölgeye yerleştiğini söyleyen Önen, “ABD, Ortadoğu’ya yerleşmiş bir güç olma amacını gerçekleştirdi” dedi. Askerlerin çekilmesinin Türkiye üzerinde nasıl bir etkisi olacağına ilişkin ise Önen, “Daha önce nasıl bir ilişki sürdürülüyorsa yine benzer bir ilişki olacak. Söylendiği gibi Türkiye’nin orayı işgal etmesi gibi bir durum da olmayacak” ifadesini kullandı.

“Irak’ta zaten mevcut şiddet olayları var” diyen Önen, askerlerin boş bıraktığı bölgede muhtemel şiddet olaylarının umulanın çok üzerinde olmayacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Obama’nın yaptığı basın açıklamasına ilişkin haberler aşağıda…

Obama: Askerleri Çekiyoruz, Irak’ta Liderliğimiz Sürecek

BİA Haber Merkezi – 01.09.2010

ABD Başkanı Obama, askerlerinin Irak’taki muharebe görevinin sona erdiğini, ABD’nin ülkedeki “liderliğini koruyup güçlendireceğini” duyurdu. Kalan 50 bin asker ABD tesis ve personelini korumak için operasyon düzenleyebilecek,

Irak kuvvetlerine danışmanlık verecek

ABD Başkanı Barack Obama, bu sabaha karşı yaptığı “ulusa sesleniş” konuşmasında ABD’nin Irak’taki muharebe operasyonlarının sona erdiğini duyurdu.

Obama “Irak’ın Özgürlüğü Operasyonu tamamlandı. Şimdi, ülkenin güvenliğinden Irak halkı sorumlu” dedi.

Obama ABD önderliğindeki Irak işgalinin başladığı Mart 200^’ten bu yana, 4 bin 400 ABD askerinin öldüğünü ve işgalin ABD ekonomisine 1 trilyon dolardan fazlaya mal olduğunu söyledi.

Iraklı liderleri bir an önce hükümeti kurmaya çağıran Obama, Irak’taki tüm ABD askerlerinin 2011 yılı sonu itibariyle çekileceğini de bildirdi.

Dün işgali başlatan eski ABD Başkanı George W. Bush’la telefonda görüştüğü bilgisini de veren Obama ABD’nin “Irak’ta bundan sonra da liderliğini koruyup güçlendireceğini” söyledi; Afganistan işgaline ilişkin de “ABD El Kaide’yi durdurup yenilgiye uğratacak ve Afganistan’ın yeniden terörist yatağı haline gelmesine izin vermeyecektir” diye konuştu.

Bugünden sonra Irak’ta kalan yaklaşık 50 bin ABD askerinin Irak kuvvetleriyle ortak operasyonlara girmemesi, Irak kuvvetlerine danışmanlık vermesi planlanıyor. Ancak ABD birliklerinin ABD tesislerini ve personelini korumak için operasyon yapma yetkisi sürüyor.

El Maliki: ABD’yle ilişkilerimiz yeni bir evreye girdi

Bu arada Bağdat’ta Iraklı asker ve polislerin bütün izinleri kaldırılmış durumda. Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Iraklılara seslendiği televizyon konuşmasında “Ülkenizin egemenliğini yeniden kazanıyorsunuz. ABD’yle ilişkilerimiz yeni bir evreye girdi; bu iki eşit, egemen ülkenin ilişkisi olacak” diye konuştu.

Irak bağımsız ve egemen bir ülke oldu

Star – 31.08.2010

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ülkede devam eden şiddete ve siyasi tıkanmaya rağmen, ABD’nin muharip güçlerini çekmesinin Irak’ın egemenliğini geri getirdiğini ve ABD ile eşit derecede olması anlamına geldiğini söyledi.

ABD’nin muharip askerleri çekmek için belirlediği tarih olan 31 Ağustos’ta Irak halkına televizyondan seslenen Maliki, “Irak bugün bağımsız ve egemen bir ülkedir.” dedi. Maliki, “Askerlerin çekilmesinin yerine getirilmesiyle ABD ile ilişkilerimiz, iki eşit ve bağımsız ülkesinde olacak şekilde yeni bir döneme girmiştir.” dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, selefi George W. Bush tarafından başlatılan savaşı bitirmek için verdiği sözü yerine getirmek üzere, Irak’taki Amerikan askerlerini sayısını 50 binin altına düşürmek için son tarih olarak 31 Ağustos’u vermişti. Ancak bu tarih, daha çok sembolik bir anlam taşıyor. Yaklaşık 50 bin Amerikan askeri 16 ay daha Irak’ta kalmaya devam edecek. 2009’da Irak ve ABD arasında imzalanan anlaşma gereği, ülkedeki operasyonlara zaten Irak güçleri öncülük ediyordu. Amerikan askerleri, şehirlerden de geçtiğimiz yıl Haziran ayında çekilmişti.

Sembolik tarih münasebetiyle Irak’a gelen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden de bugün Maliki ile bir görüşme gerçekleştirdi. Biden, basına kapalı gerçekleşen görüşme öncesinde Irak basının şiddetin arttığı yöndeki haberlerine karşı “Gerçek şu ki işler şimdi daha farklı. Her şey daha güvenli.” dedi.

Maliki de televizyondaki konuşmasında Irak halkına ayrıca “Size ayrılıkçı savaşın bir daha geriye dönmeyeceğine dair söz veriyorum. Buna izin vermeyeceğiz. Iraklılar birbirini seven kardeşler olarak yaşayacaklar.” diye seslendi.

Obama: Irak’ı Özgürleştirme Operasyonu bitti

Zaman – 01.09.2010

ABD Başkanı Barack Obama, ‘Irak’ı Özgürleştirme Operasyonu’nun sona erdiğini bildirdi. ABD’nin Irak’a söz verdiği sorumlulukları yerine getirdiğini belirten Obama, “Artık ülke içindeki sorunlara ağırlık vermenin zamanıdır” dedi.

Obama, yerel saat ile 20.00’de Oval Ofis’ten eski başkan George W. Bush’un savaş ilan ettiği aynı masadan bu kez savaşın bittiğini duyurdu. Canlı yayınla Amerikan halkına seslenen Obama, bir dönemin sona erdiğini resmen açıkladı. Irak’taki Amerikan askerlerinin savaş görevinin artık bittiğine vurgu yapan Obama, “Genç erkek ve kadınları olağanüstü fedakarlıkta bulunmak üzere Irak’a gönderdik, engin kaynaklarımızı ülkemizde bütçe sıkıntısı yaşanan bir dönemde, yurtdışında harcadık. ABD ve Irak’ın haricindeki bu fevkalede dönem boyunca, sorumluluklarımızı yerine getirdik. Şimdi sayfayı çevirme zamanı” diye konuştu.

Cumhuriyetçilerin eleştirilerine maruz kaldığı bir dönemde eski başkan George W. Bush’u da öven Obama, “Her ne kadar Irak savaşı konusunda aynı fikirde olmasak da, kimse Başkan Bush’un askerlerimize olan desteği, bu ülkeye olan sevgisi ve güvenliğimize olan bağlılığından şüphe edemez” şeklinde konuştu. Savaşın Amerikan ekonomisine verdiği zararlara vurgu yapan Obama, Afganistan savaşının da bir sonu olacağını ifade etti.

Bu arada Obama, tarihi konuşması öncesi Texas eyaletindeki Fort Bliss üssünü ziyaret ederek asker ve yakınları ile buluştu. Obama burada yaptığı açıklamada da Irak’ta teröristleri takip etmeyi sürdüreceklerini söyledi.

Obama’nın Irak konuşması riskleri beraberinde getiriyor

Hürriyet -01.09.2010

ABD Başkanı Barack Obama bugün yapacağı konuşmayla ülkesinin muharip güçlerinin Irak’tan çekildiğini açıklayacak. Ancak Başkan’ı eleştiren kesimler bu fırsatı değerlendirip çekilmenin doğruluğunu sorgulamaya başladı bile.

Dünya gündeminin nabzı Planet’te atıyor

Başkan bu vesileyle Teksas’ta bulunan Fort Bliss üssünde gazilerle bir araya gelecek. Obama aynı zamanda akşam saatlerinde Oval Ofis’ten canlı yayınlanacak bir konuşma yapacvak. Pazartesi günü Başkan Walter Reed Ordu Tıp Merkezi’ne giderek savaş gazilerine nişanlarını sunarken, yardımcısı Joe Biden da Irak’a giderek Başkan’ın vereceği mesajı güçlendirmeye çalıştı.

Brookings Enstitüsü’nden analist Michael O’Hanlon, “Başkan kısmen de olsa zafer turu atmayı hak etmiş olabilir ancak bunun için yanlış zaman” dedi. Hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların savaşa yaklaşımlarını eleştirmesiyle bilinen O’Hanlon, “Ben olsam Irak hükümeti kurulana kadar bekler ve bunu Iraklılarla birlikte yapardım” dedi.

O’Hanlon planlanan Oval Ofis konuşmasının kafasını karıştırdığını da belirtti. Konuşmanın kamuoyunda Irak’ta sükunet sağlandığı konusunda temelsiz beklentiler doğuracağını ifade eden O’Hanlon, çekilmenin zamanlamasının Irak’taki ilerlemeler üzerinden değil Başkan’ın siyasi ihtiyaçları üzerinden belirlenmiş gibi göründüğünü ifade etti.

OBAMA BUSH’LA DA GÖRÜŞECEK

Başkan Obama konuşmasında “Irak’ın ayağa kalkıp ülkede güvenliğin sağlanması için sorumluluğu üstlenmesi gerekiyor” mesajını vermesi bekleniyor. Obama, konuşmadan önce eski Başkan George W. Bush’la da görüşecek. Ancak konuşmada çekilmeyle ilgili olarak Bush’un hakkını teslim edip etmeyeceği belli değil.

Temsilciler Meclisi Azınlık Grup Lideri John Boehner, geçtiğimiz hafta yazdığı bir makalede Obama’yı çekilmenin ekmeğini yemekle suçlamıştı. Boehner, Obama ve Biden’ın 2007’de karşı çıktığı asker artışının çekilmeyi mümkün kıldığını belirtmişti.

Gaziler adına konuşan Paul Rieckhoff, “Madem savaş bitti, ya haftaya bir uçak düşerse ne olacak?” dedi. Muharip güçler ülkeden ayrıldı ancak Irak’ta gerekirse müdahalede bulunabilecek hâlâ binlerce asker bulunuyor. Özel Güçler de terörle mücadele operasyonlarını sürdürecek.

EL KAİDE IRAK GÜÇLERİNİ HEDEF ALIYOR

ABD hükümetinin 2003 ve 2004 yıllarında Irak’taki sivil yöneticiliğini yapan Paul Bremer, “Irak’taki El Kaide güçleri bizi değil Irak güvenlik güçlerini hedef alıyor gibi görünüyor. Hatta açıklamalarıyla da bunu ortaya koydular. Irak güvenlik güçlerinin hükümetin temel hizmetlerini yerine getiremediğini göstermek istiyorlar” dedi.

Bremer asıl büyük tehlikenin Obama’nın planına göre geride kalan askerlerin de çekileceği 2011 yılında yaşanacağını belirtti. Bremer, “Obama’nın karşı karşıya olduğu siyasi risk şu: Bir yıl içinde Irak güvenlik güçlerinin bu görevi tek başlarına yerine getiremeyecekleri anlaşılacak ve bizden bir şekilde oradaki varlığımızı sürdürmemizi isteyecekler” dedi.

Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Tony Blinken, “Iraklılara belli bir takvim gereği Irak’tan çıkma sözü verdik ve çıktık. Irak hükümetiyle bir anlaşmamız var ve bu anlaşma bizi bağlıyor” dedi.

Bazı dış gözlemciler Irak’taki ilerlemenin çok yavaş olduğuna dikkat çekerek 2011 tarihine bağlı kalmanın mantığını sorguladı. Dış İlişkiler Konseyi’nden Stephen Biddle, “Irak’ta dönüşümün planlandığı gibi gittiğini düşünmüyorum. Herkes bu köşelerin dönülmesini istiyor. Ancak Irak’taki durum 2006’nın ortalarından itibaren, Balkanlar ve Ruanda gibi kanlı bir etnik çatışmaya dönüştü” dedi.

Obama Irak’ta yeni sayfa açıyor

Radikal – 01.09.2010

ABD, 2003’te başlattığı Irak işgalinin muharip kısmını dün sona erdirirken, Obama, ‘Görev tamamlandı’ demekten kaçındı. En az 100 bin siville 4 bin 416 Amerikan askerinin canına mal olan işgalde yeni sayfa açıldı. 50 bin ABD askeri ‘eğitim ve koruma’ misyonuyla kalacakken, Maliki, ‘Artık egemen ve bağımsızız’ diyor.

WASHINGTON – Irak’ta 20 Mart 2003’te başlayan işgalin ‘muharip’ kısmı dün resmen sona ererken ABD Başkanı Barack Obama, ‘tarihi’ anla ilgili konuşmasında ‘görev tamamlandı’ demekten kaçındı. En az 100 bin Iraklı sivilin yanı sıra 4 bin 416 Amerikan askeri ve 135 gazetecinin canına mal olup milyonlarca insanı mülteci bırakan işgalde yeni sayfa açılırken, siyasi istikrarsızlık ve şiddet döngüsü sürüyor.

Muharip güçlerin tamamen çekilmesinin ardından dün ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın katıldığı törenle, ‘Irak Özgürlük Harekatı‘ resmen sona erdirilip, eğitim ve destek amacıyla geride kalan yaklaşık 50 bin Amerikan askerinin yürüteceği ‘Yeni Şafak Operasyonu’ başlatıldı.

BEYAZ SARAY’DAN HİTAP

Irak Başbakanı Nuri Maliki, Iraklılara “Irak egemen ve bağımsız bir devlet. Sizi temen ederim ki, Irak güçleri sorumluluğu tamamen üstlenecek kapasitedir” diye seslenirken, Obama çok önemli konuşmalar için seçilen Beyaz Saray’daki Oval Ofis’te Irak’tan çekilme sürecini değerlendirdi. Obama’nın TSİ 03.00’teki konuşması öncesinde Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, Irak’taki yeni misyonunu anlatacağını belirtirken başkanın “Görev tamamlandı” demeyeceğini haber verdi. Eski Başkan George W. Bush, 1 Mayıs 2003’te Abraham Lincoln Uçak Gemisi’nde ‘Görev tamamlandı’ pankartının önünde Irak’ta çatışmaların bittiğini ilan etmesi alay konusu olmuştu.

Obama, konuşma öncesi Teksas’ta Walter Reed hastanesinde 11 gaziye ‘Mor Kalp Madalyası verdi. Obama, konuşmadan önce selefi Bush’u da aradı. Biden da devir-teslim törenlerine katılıp Irak’taki birliklerin komutanı General Ray Odierno ve Bağdat Büyükelçisi James Jeffrey’nin yanı sıra Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Maliki ve marttaki seçimlerin galibi İyad Allavi ile görüştü. Irak’ta kalan 50 bin asker, gerekirse Iraklılarla birlikte operasyonlara katılacak. Bunlar da 2011 sonunda çekilecek. Ancak Irak’ta işler karışık. Beş aydır hükümet kurulamazken, ülke geçen ay intihar saldırılarına 396 kayıp verdi.

Savaştan sonra Irak

Zaman – 01.09.2010 / PIerre RousselIn, Le FIgaro, 31 Ağustos 2010

Savaş bitti. Barack Obama için bu bir “görev tamamlandı” değil “verilen söz tutuldu” durumudur. Irak’tan Amerikan askerî birliklerinin çekilişi siyasî başarı arayışındaki bir Amerikan başkanı için son derece önemli bir husustur.

Amerikalılar, kötü bahanelerle başladıkları bu yedi yıllık savaşta hiçbir başarı elde edemediler. George W. Bush’un halefi Obama, tek meşru çatışmaya, Afganistan’a odaklanmak için hemen çözülmesi gereken temel sorun olduğu anlayışıyla bu askerî maceraya karşı mücadele etti.

Hâlâ yüksek olan şiddete, istikrarın bozulması riskine ve son genel seçimlerin üzerinden 5 ay geçtiği halde Irak’ta bir hükümetin hâlâ kurulamamış olmasına karşın Barack Obama sözünü tutuyor. Irak topraklarında artık hiçbir yabancı askerî birlik kalmayacak.

Amerikalılar için büyük bir rahatlama söz konusu. Beyaz Saray da bundan payını almak istiyor. Beyaz Saray, Bağdat hükümetiyle ilişkilerini artık yeni temeller üzerinde kurması gerektiğinin de farkında.

Iraklılar için de gerçekle yüzleşme vakti geldi. Iraklılar bu görünüşteki uyum, ulusal birlik ve yeniden kazanılmış bağımsızlık içinde ülkelerini yeniden inşa edebilecekler mi?

Bölge ülkeleri açısından bakıldığında yukarıdaki sorular onlar için de varoluşsal sorulardır. Bu yeni kurulacak Irak, kendi rolünü, Ortadoğu dengesinde ağırlık olma rolünü oynayabilecek mi? Kuşkusuz bu hususta hâkim olan derin bir kuşku söz konusudur. Bölgedeki Sünni rejimler Şii İran’ın Amerikalıların arkalarında bıraktığı boşluğu doldurmayı hedeflediğinden kuşkulanıyorlar.

ABD büyük bir bedel ödedi. Yedi yıl içinde 700 milyara yakın bir harcama yapıldı. Yüksek düzeyde karmaşık askerî teçhizat kullanılmasına karşın, 4040 Amerikan askerî çatışmalarda hayatını kaybetti, yine on binlerce asker sakat kaldı.

Washington hükümeti böylesine büyük yatırım yaptıktan sonra Irak’tan vazgeçmez. Geçiş dönemini kolaylaştırmak için 50.000 kişi bir süre daha Irak’ta kalacak. Ancak tam geri çekiliş uzakta değil. Obama son askerlerini 2011 sonunda geri çekme sözü verdi, hiçbir Iraklı da bu süreyi uzattırmaya çalışmak istemiyor.

Fransa’nın eskiden varlığımızın çok hissedildiği bu ülkeye geri dönüşünün vakti geldi. Amerikalılar ve Britanyalılar bize bu yeri hediye etmeyecektir, güvenlik sorunu da aşılması gereken büyük bir engel olacaktır. Ancak Irak görmezden gelinmeyecek kadar önemli bir ülkedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.