8 Ekim 2011 – Miting Basında Çıkanlar – Ankara

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İnsanca yaşam ve barış için buluştular / Marksist.org –  09 Ekim 2011

TTB, TMMOB, KESK ve DİSK’in örgütlediği “İnsanca yaşam için demokratik ve özgür bir Türkiye” mitinginde işçiler, kamu emekçileri, kadınlar, gençler, sosyalistler ve yaşam alanı savunucularıyla birlikte yaklaşık 30 bin kişi buluştu. Emeğin talepleriyle birlikte Kürt sorununda barışı da savunan KESK’e bağlı Eğitim-Sen tüm kitlenin üçte birini oluşturdu. Barış İnisiyatifleri de “Barışalım, yeter” pankartı ve coşkulu sloganlarıyla alandaki yerini aldı.

Sabah saatlerinde Ankara Garı önünde toplanan 30 bin kadar katılımcı, gruplar halinde mitingin yapılacağı Sıhhiye Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

On binlerce emekçi, bir yandan savaşa karşı barışı savunup, bir yandan toplu sözleşme hakkı istedi. İşçiler, kıdem tazminatının gaspına, taşeronlaştırmaya, işsizliğe, güvencesizliğe, 2821 ve 2822 sayılı yasalara, kadın katliamlarına, paralı sağlık ve eğitime karşı çıktı.

Barış İnisiyatifleri: Savaşma, konuş!

Gar önünde Eğitim-Sen’in yanında buluşan Barış İnisiyatileri “Savaşa hayır”, “Kürt halkına özgürlük”, “Savaşma konuş: Muhatap Öcalan”, “Öz-öz-özgürlük, Öcalan’a özgürlük”, “Hepimiz Kürdüz hepimiz BDP’liyiz”, “Irkçılığa dur de”, “Şimdi barış zamanı”, “İş, iklim, adalet, barış, özgürlük” sloganlarıyla yürüdü. Barış İnisiyatifleri kortejinde DSİP, DÖH, KEG, Antikapitalist Öğrenciler, DurDe, Barış için sanat, Sol Arayış ve Küresel BAK aktivistleri yer aldı.

Özgen: “İfade ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmadı”

Mitingde konuşan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, işçilerin kıdem tazminatının gasp edilmek istendiğini öne sürerek, özel istihdam bürolarını ve bölgesel asgari ücreti eleştirdi. Kamu emekçilerinin grevli toplu sözleşme hakkının görmezden gelindiğini savunan Özgen, “İfade ve örgütlenme özgürlüğü önündeki engeller kaldırılmadı” dedi. Özgen, “Eğer siyasi iktidar grevli toplu iş sözleşmesi hakkımızı bu dönem de gasp etmeye devam ederse, yüz binlerce kamu emekçisinden aldığımız güçle ve fiili mücadele geleneğimizin yol göstericiliğinde grev dahil bütün demokratik mücadele araçlarını kullanmaktan geri durmayacağız” diye konuştu. Özgen ayrıca, Öcalan’a uygulanan tecridi protesto etmek ve müzakerelerin yeniden başlatılmasını talep etmek için Gemlik’e yürüyecek olanları sahiplendiklerini belirterek, sözlerini “Berxwedan Jiyane” ve “An azadî an azadî” diyerek bitirdi.

İnsanca yaşamak istiyoruz

Hürriyet – 9 Ekim 2011

Ankara’da düzenlenen İnsanca Yaşam Mitingi’nde Türkiye’nin dört bir yanından gelen 25 bin kişi taleplerini yüksek sesle dile getirdi.

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin üyeleri, “İnsanca Bir Yaşam İçin, Eşit-Özgür-Demokratik Bir Türkiye” sloganı ile Sıhhiye’deki mitingte buluştu. Katılımcılar, protesto alanına girmeden önce polisin oluşturduğu arama noktalarından geçti. Olası bir terör saldırısı riskine karşı geniş güvenlik önlemi alan Ankara Emniyeti, miting meydanı ve çevresinde 3 bin polis ile görev yaptı. Mitingde, “HES’lere’ hayır”, “Karadeniz direniyor” pankartları ile HES’ler protesto edilirken, Kadın Kolektifleri de kadına şiddete tepki olarak siyah tabut taşıdı.

İnsanca yaşam’ taleplerini Ankara’da haykırdılar…

10 Ekim 2011 – Sesonline

”İnsanca Yaşam İçin Eşit, Özgür, Demokratik Bir Türkiye” mitingi, KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve bazı sivil toplum örgütlerinin ve Türkiye çapında Barış İnisiyatifleri’nin de katılımıyla yapıldı. Sabah saatlerinde Ankara Garı önünde toplananlar, gruplar halinde mitingin yapılacağı Sıhhiye Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca, DİSK’e bağlı ”Kızıl Davul” bandosu gösteri yaptı.

HES, termik santral ve altın madeni karşıtı köylülerin de katıldığı miting öncesi Grup Bandista ile Grup Kibele de konser verdi.

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, mitingde yaptığı konuşmada, Sosyal Güvenlik, Genel Sağlık Sigortası ve Torba Yasa’nın Meclis’ten çalışanların muhalefetine rağmen çıktığını söyledi. Çalışanların kıdem tazminatı hakkında vazgeçmeyeceğini ifade eden Görgün, Türkiye’nin ”kuralsız çalıştırmanın hakim olduğu ucuz emek cennetine dönüştürülmek istendiğini” öne sürdü.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, ötekileştirilenleri, mağdurları, ezilenleri, yoksulları, işsizleri, kadınları, gençleri, çevrecileri, barış yanlılarını seslerini birleştirip, daha yüksek haykırmaları için ”Sokak Meclisi”nin oluşturulduğunu belirtti. Sokak Meclisi’nde yüzde 10 barajı olmadığını söyleyen Soğancı, Sokak Meclisi’nin bu topraklar ve insanlık için, yüreği barıştan kardeşlikten yana atanların meclisi olduğunu ifade etti.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu, eşit, ücretsiz, nitelikli sağlık hizmeti istediklerini belirtti.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise işçilerin kıdem tazminatının gasp edilmek istendiğini öne sürerek, özel istihdam bürolarını ve bölgesel asgari ücreti eleştirdi. Kamu emekçilerinin grevli toplu sözleşme hakkının görmezden gelindiğini savunan Özgen, ”İfade ve örgütlenme özgürlüğü önündeki engeller kaldırılmadı” dedi.

Özgen, ”Eğer siyasi iktidar grevli toplu iş sözleşmesi hakkımızı bu dönem de gasp etmeye devam ederse, yüz binlerce kamu emekçisinden aldığımız güçle ve fiili mücadele geleneğimizin yol göstericiliğinde grev dahil bütün demokratik mücadele araçlarını kullanmaktan geri durmayacağız” diye konuştu.

Mitinge katılan Barış İnisyatifleri de ‘Barışalım yeter!’ pankartları açtı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.