31 Mayıs 2010 – İsrail’i Protesto Haberleri

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
İsrail Saldırısı Taksim’de Protesto Edildi
BİA Haber Merkezi – 31.05.2010

İsrail’in, Gazze’ye insani yardım taşıyan gemiye düzenlediği operasyon, başta gemi konvoyunu yola çıkaran İHH olmak üzere, çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca Taksim’de protesto edildi. 4. Levent’teki İsrail Başkonsolosluğu önünden Taksim’e yapılan yürüyüşe yaklaşık üç bin kişi katıldı.

Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH), “Rotamız Filistin, Yükümüz İnsanı Yardım” kampanyasıyla Gazze’ye gitmek üzere  yola çıkardığı gemilerine İsrail ordusunca düzenlenen operasyon, geceden beri protesto ediliyor.

İHH’nın çağrısı üzerine gece saatlerinden itibaren, İsrail Başkonsolosluğu’nun İstanbul 4. Levent’teki binası önünde toplanmaya başlayan gruplar bu gün, “Taksim Yürüyüşü” adıyla bir gösteri yaptı.

Yürüyüş saat 10.30 sıralarında başladı. Büyükdere Caddesi’nden Gayrettepe’ye, oradan Mecidiyeköy’e yürüyen yaklaşık üç bin kişi, Halaskargazi Caddesi’ni izleyerek Taksim’e ulaştı. Yürüyüşte “Türkiye uyuma, gemilerine sahip çık”, “Yaşasın küresel intifada” ile İsrail karşıtı sloganlar atıldı; Filistin ve Türk bayrakları taşındı.

Güzergah boyunca ana arterler ve Büyükdere Caddesi’ne çıkan yan yollar trafiğe kapatıldı; otomobiller klakson çalarak gruba destek verdi.

Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı önüne saat 12.30’da gelen grup, burada basın açıklaması yaptı. Polis Taksim Meydanı’ndan yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Erdoğan’a çağrı yapıldı

İlk açıklamayı yapan Abdurrahman Dilipak, Kudüs İslami Hareket lideri ve Mescid-i Aksa imamı Şeyh Raid Salah’ın operasyonda öldürüldüğünü söyleyerek şöyle devam etti:

“Ankara, İsrail’e hemen bir uçak göndererek, tutukluları ve yaralıları getirmelidir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a tarihi sorumluluğunu hatırlatıyoruz. Bu yapılan operasyon aynı zamanda Erdoğan’a meydan okuadır; Erdoğan’ın meydana çıkmasını istiyoruz. Kardeşlerimiz getirilene kadar eylemlerimize devam edeceğiz.”

İHH Yönetim Kurulu üyesi Ömer Faruk ise şunları söyledi:

“Uluslararası sularda sivil gemilere saldırmak büyük suçtur. Bu emri veren tüm İsrail kabinesi ve askeri yetkililer için Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde dava açılacak, sorumlular her yerde takibe alınacak, gidecekleri her yerde teşhir edileceklerdir. Hukuki mücadeleyi büyük bir kararlılıkla izleyeceğiz; İsrail’i insanlığın vicdanında mahkûm edeceğiz.”

Konuşmalar sırasında grup “Direne direne kazanacağız”, “Zülüme karşı direneceğiz” sloganları attı. Gösteri saat 14.30 sıralarında sona erdi.

Sorumlular yargılansın

Protesto gösterisine katılan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’ndan (Küresel BAK) Yıldız Önen, bianet’e açıklama yaptı:

“Aylardır abluka altında yaşayan Gazze’deki insanlara gıda ve ilaç yardımı ulaştırmak isteyenlerin, böyle bir saldırıya maruz bırakılmalarını vahşet olarak tanımlıyorum. Sivillere saldıran bir devletin, meşruiyeti tartışma konusudur. İsrail’in ordusuna karşı, gemideki insanların sopa ve çatallar kullanarak direnmeye çalışmasındaki çaresizliğini görmek gerekir. Tüm tutukluların bir an önce bırakılarak, yardımların Gazze’ye ulaştırılmasına izin verilmeli. Diğer bir önemli nokta da saldırının sorumlularının yargılanmasıdır.”

Protesto gösterisine Küresel BAK’ın yanı sıra Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ile Liseli Öğrenciler Birliği (LÖB) de destek verdi.

Dünyanın Filistinlileri sokaklarda…

Turnosol – 01.06.2010

Dün dünyanın birçok ülkesinde savaş karşıtları da Gazze’ye insani yardım götüren gemiye İsrail saldırısına karşı sokaklara çıktı. İsrail devletinin tutumunu protesto eden göstericiler, Gazze ve Filistin halkıyla dayanışma sergilediler. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, akşam saatlerinde Taksim’e yürüdü…

İstiklal Caddesi akşam saatlerinde farklı grupların protesto etkinliklerine sahne oldu. Filistin bayraklarıyla gösteri yapıp, Hükümetten taleplerini dile getiren gruplardan bazıları Taksim’e yürüdü.

Dün öğleyin Taksim Meydanında yapılan protesto eylemine barış bayraklarıyla katılan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, tüm savaş ve işgal karşıtlarını saat 19.30’da Galatasaray meydanında yapılacak basın açıklamasına çağırmıştı.

Koalisyon Yürütme Kurulundan sanatçı Kerem Kabadayı tarafından yapılan açıklamanın ardından, Taksim’e barış bayrakları ve davullarla bir yürüyüş yapıldı. ‘Filistinle Halkıyla Dayanışma Derneği’ gönüllüleri de Küresel BAK kortejiyle yanyana Filistin bayraklarıyla Taksim’e yürüdü.

‘Dünyanın Bütün Filistinlileri Birleşin” ve “İkili anlaşmalar iptal edilsin – Filistin’e Özgürlük’ pankartının taşındığı eylem 1 saatten fazla sürdü. ‘Tayyip konuşma, anlaşmaları iptal et’ ve ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ sloganları atıldı.

Çevredeki yurttaşlar da eyleme alkışla destek verdiler.

PERŞEMBE AKŞAMI İNSAN ZİNCİRİ

Savaş karşıtları Taksim’de bir süre oturma eylemi yaptı. İsrail saldırısını protesto eden konuşmalar yapıldı. Küresel BAK, Perşembe akşamı saat 19.00’da, İstiklal Caddesinde yapılacak ‘Filistin halkıyla dayanışma’ insan zinciri için çağrı yaptı.

“BUGÜN ÖFKEMİZ ÇOK BÜYÜK!”

Galatasaray meydanında ve Taksim’de savaş karşıtlarının taleplerini içeren basın açıklamasını okuyan Kerem Kabadayı, şunları söyledi:

“Bugün öfkemiz çok büyük. Gazze halkıyla dayanışmak ve insani yardım malzemesi götürmek için yola çıkan gemilere, İsrail ordusu acımasızca saldırdı. En az 10 barış gönüllüsünün bu saldırı sonucunda yaşamını yitirdiği, çok sayıda yaralının olduğu haberleri geliyor. Gemiler israil askerlerince gasp edilip Hayfa limanına çekildi. Hala tam bir bilgi alınamıyor.

TAM BİR VAHŞET

Zor durumdaki Filistin halkıyla dayanışmak için yola çıkan ve aralarında milletvekilleri, gazeteciler, yardım kuruluşlarının temsilcilerinin de yer aldığı yüzlerce sivile yönelik bu eşi görülmemiş şiddet eylemi, tam bir vahşettir.

Belki “Bu vahşet nasıl uygulanabildi?” diye soranlar vardır. Ama İsrail devletinin tarihi, sivillere karşı akıl almaz saldırganlıklarla dolu. Filistin ve Gazze onlarca yıldır işgal altında. İsrail ambargosu Filistinlileri yoksulluğa, hastalıklara ve ölüme mahkum ediyor.

Bu kez büyük bir hata yaptılar. İnsani yardım için harekete geçen ve uluslararası savaş karşıtlarının da içinde yer aldığı gemilere saldıran İsrail, küresel bir öfke patlamasına neden oldu. Şu anda dünyanın bir çok ülkesinde ve kentinde bu vahşet protesto ediliyor.

İsrail’de de şu saatlerde savaş, militarizm ve ırkçılık karşıtları tarafından protesto gösterileri yapılıyor.

Bugüne kadar Filistin halkıyla dayanışma içindeymiş gibi görünen ama kapalı kapılar ardından İsrail’le her türden işbirliği içinde olan hükümetler bile İsrail’i sert bir şekilde kınamak ve bazıları temsilcilerini geri çağırmak zorunda kaldı.

İSRAİL HÜKÜMETİ HESAP VERMELİ!

Savaş ağalarının yönettiği bu devlet, küresel politik alandan dışlanmalıdır. Bu saldırının sorumluları ve İsrail hükümeti işlediği insanlık suçlarının hesabını vermelidir. Hükümetler İsrail’le ikili ve askeri anlaşmalara derhal son vermelidir. Bunları sağlayacak olan da bizler yani bugün sokaklara çıkan insanlarız.

Bugün, küresel bir intifada yaşanıyor. Tüm dünya ayakta. Bu intifadanın başarısı, anti semitizmden uzak durmak, İsrail devletiyle israil’de işgale karşı çıkan yurttaşların arasına kesin bir mesafe koymak, tüm halkların kardeşliğini savunmak ve birlikte barış için mücadele etmekten geçiyor.

TALEPLERİMİZ:

Türkiye Hükümetinden taleplerimiz şunlardır:

– İsrail büyükelçisi derhal sınır dışı edilmelidir.

– İsrail ile tüm ikili askeri anlaşmalar iptal edilmelidir.

– Yardım gemilerinin serbest bırakılması, katledilenlerin ailelerine iadesi, yaralıların İsrail dışında en yakın hastanelerde en iyi şekilde tedavi edilmesi sağlanmalıdır.

– Gemilerdeki malzeme Gazze’ye ulaştırılmalı, uluslararası topluluğun İsrail’in Gazze ve Filistin üzerindeki işgaline karşı yaptırım uygulaması istenmelidir…”

“İsrail Hesap Versin; Anlaşmalar İptal Edilsin”

Bianet  – 01.06.2010  – Semra Petek

İsrail’in, Gazze’ye insani yardım taşıyan gemiye düzenlediği operasyon Küresel BAK, Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği, KESK, Eğitim–Sen, ÖDP, EMEP ve SDP’nin Taksim ve Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları açıklamalarla protesto edildi. Ortak talep; İsrail’le ikili anlaşmaların iptal edilerek, sorumluların yargılanması.

Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH), “Rotamız Filistin, Yükümüz İnsani Yardım” kampanyasıyla Gazze’ye gitmek üzere yola çıkardığı gemisine İsrail ordusunca düzenlenen operasyona tepkiler büyüyor.

Sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler dün akşam Taksim’de açıklamalar yaptı. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun (Küresel BAK) yürüyüşü, saat 19:30’da Galatasaray Meydanı’ndan başladı. Küresel BAK aktivistleri, Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği üyeleriyle Taksim Meydanı’na kadar birarada yürüdü.

Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği üyeleri, “Tanklara taş, özgürlük kazanacak”, “İntifada kazanacak”, “Her yer Filistin, hepimiz Filistinliyiz”; Küresel BAK aktivistleri, “Hükümet uyuma, anlaşmayı iptal et”, “Karada denizde, intifada her yerde”, “Hepimiz Gazzeli, hepimiz Filistinliyiz”, “Durdur İsrail’i durdur, yükselt sokağın sesini yükselt” sloganları attı.

“Eşi görülmemiş vahşet”

Taksim Meydanı’nda Küresel BAK adına açıklama yapan Kerim Kabadayı, “Öfkemiz çok büyük. Zor durumdaki Filistin halkıyla dayanışmak için yola çıkan yüzlerce sivile yönelik bu eşi görülmemiş şiddet eylemi, tam bir vahşettir. İsrail devletinin tarihi, sivillere karşı akıl almaz saldırganlıklarla dolu” dedi.

Küresel BAK ativistleri Türkiye hükümetinden İsrail büyükelçisinin sınır dışı edilmesini, İsrail ile tüm ikili askeri anlaşmaların iptal edilmesini; yardım gemilerinin serbest bırakılmasını, hayatını kaybedenlerin ailelerine iadesini, yaralıların İsrail dışında en yakın hastanelere gönderilmesini, gemilerdeki malzemelerin Gazze’ye ulaştırılmasını ve uluslararası alanda İsrail’in işgaline karşı yaptırım uygulanmasını istedi.

Bianet’e konuşan Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selim Sezer ise, “Bu kadar şiddetli bir saldırıyı kimse beklemiyordu. Devletler bugüne kadar İsrail’e gerekli ve yeterli tepkiyi göstermediği için, İsrail bugün bu saldırıyı yapma cesaretini gösterdi. Bizler bu vahşetin uluslararası düzeyde kınanmasını ve sorumluların hesap vermesini, İsrail’le tüm ilişkilerin kesilmesini istiyoruz” dedi.

Partiler ayrı ayrı yürüdü

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim – Sen) ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ile bu grubun ardından Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) akşam saat 18.30’da Taksim tramvay durağından Galatasaray Meydanı’na yürüyerek İsrail’in operasyonunu protesto etti.

KESK, “İsrail’in bu insanlık dışı uygulamalarını şiddetle kınıyoruz”; ÖDP “İsrail devleti Ortadoğu’da barışa engeldir. İsrail’e karşı yaptırım kararı almalıdırlar”; SDP, “İsrail ile her türlü askeri, ticari, diplomatik ilişkiler kesilmelidir” açıklamalarını yaptı.

Galatasaray Meydanı’ndan Taksim’e yürüyen Emek Partisi (EMEP) üyeleri ise İsrail, ABD ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) karşıtı sloganlar attı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.