26 Şubat 2013 – “Diyalog Sürecine ve Barış Adımlarına Tam Destek” Yazılı Basın Açıklaması

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

DİYALOG SÜRECİNE VE BARIŞ ADIMLARINA TAM DESTEK VERİYORUZ

mavii5Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak, barış umudumuzu hiç yitirmedik ve karamsarlığa kapılmadık. Çünkü Türkiye’de Kürt sorununun sonsuza kadar çözümsüz kalmayacağı kesindirve kazananı olmayan bu savaş ebediyen sürmeyecek belirtmiştik.

Bu dediklerimizin üzerinden henüz bir ay geçmişken, barışa giden yolda önemli gelişmeler oldu. Hükümet, Abdullah Öcalan’la başlattığı diyalog ve çözüm sürecine devam ediyor. Türkiye tarihi bir dönemden geçiyor. Uzun yıllardır sürmekte olan Kürt Sorununda barışçı bir diyalog döneminin fırsatı yakalandı. Belki de ilk defa barışa ve çözüme bu kadar yakınız.

Hükümet sorunun asli muhatapları ile görüşülmesi konusunda doğru bir karar verdi,ilk defa soruna yapıcı bir dil ve yöntemle yaklaşıldığı gözlemlenebiliyor.

Kürt halkı özellikle Paris’te meydana gelen provokasyonu boşa çıkararak, Diyarbakır, Tunceli ve Mersin’deki cenaze törenlerinde barış talebini yükselterek gerekli olgunluğu gösterdi.

Sinop ve Samsun’da meydana gelen son olaylar ise moralimizi bozmamalıdır. Bu provokasyonları önceden hazırlayıp uygulayanlar amaçlarında başarılı olamamışlardır. Hep birlikte gördüğümüz gibi, pek küçük bir azınlıktırlar ve başta Karadenizliler olmak üzere, kamuoyunun yaygın tepkisi ile karşılaşmışlardır.

Elbette bundan sonra da barış adımlarını ve süreci sabote etmek isteyen pek çok provokasyon karşımıza çıkacaktır. Düşmanlık, çatışma ve ölümlerden siyasi ikbal üretenler var. Barışı isteyenler ise bugüne kadar hep olduğu gibi, diyalog ve çözüm sürecinin kararlılıkla devam ettirilmesinden yana tavır almalıdır. Bu konuda üzerimize düşeni yapmakta kararlıyız.

Kürt ve Türk halkları bugüne kadar defalarca gösterdiği gibi, barış ve diyalog sürecinin devam etmesini,sorunun bir an önce çözümlenmesini istiyor. Demokratik ve özgür bir toplum için barışa ihtiyaç vardır. Çözüm sürecinde atılacak adımlar, aynı zamanda daha özgür ve demokratik bir Türkiye’nin de oluşmasını sağlayacaktır. Yeni anayasa bunun için önemli bir fırsattır.

Görüşmelerin yeni başladığı ve devam ettiği bu dönemde en önemli husus,öncelikle silahların susması, çatışmaların ve ölümlerin durmasıdır. Her düzeyde barış dilinin kullanılarak, barışa fırsat verilmesi çok önemlidir. Herkes, her yerde barış süreciyle ilgili düşünceleriniaçıklayabilmelidir. Diyalog süreci barışçı bir ortamda, çözüme doğru ilerlemememizi mutlaka sağlayacaktır.

2013 yılının barışın kazanacağı bir yıl olması için, başta savaş karşıtları olmak üzere, “Şimdi barış zamanı” diyen herkesin hızla harekete geçmesi, diyalog ve çözüm sürecine destek vermesi gerekir. Her fırsatta, her yerde barıştan, diyalogdan, çözümden yana olduğumuzu dillendirmemiz gerekir.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak, silahların susmasını sağlayacak diyalog sürecine ve sorunun çözümüne doğru atılan barış adımlarına tam destek veriyoruz.Barışın sesini yükseltelim.

Yıldız Önen

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına
26 Şubat 2013

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.