26 Mart 2011 – Basın Açıklaması ve Yürüyüş– İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Savaş karşıtları İzmir ve İstanbul’da haykırdı: ‘Türkiye elini Libya’dan çek’

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak, İzmir’de ve İstanbul’da yaptığımız gösterilerle Türkiye’nin Libya’ya asker, savaş gemisi ve uçak göndermesini protesto ettik. Gösterilerde “Türkiye elini Libya’dan çek”, “Öldürmeyeceğiz, ölmeyeceğiz, kimsenin askeri olmayacağız”, “İşgalci NATO işbirlikçi Türkiye” ve “Hiç kimse asker doğmaz” sloganları atıldı.

İzmir ve İstanbul’da gerçekleşen Nato ve savaş karşıtı gösterilere katılanlar Ortadoğu’da diktatörlere karşı ayaklanan halklara destek verdi.

İstanbul

Küresel BAK’ın çağrısıyla saat 16.00’da Galatasaray Meydanı’nda toplanan savaş karşıtları “Nato savaş ve işgal gücüdür; Libya işgalinin ortağı olma” pankartı ve “işgalin ortağı olmayacağız” dövizleri ve barış bayraklarıyla yürüyüşe geçti. Çevredeki birçok insan alkışlayarak ya da sloganlara katılarak savaş karşıtlarına destek verdi.

Yürüyüş korteji, Taksim Meydanı girişindeki Fransız Konsolosluğu önünde durdu.

Burada, Küresel BAK adına aktivist ve sanatçı Kerem Kabadayı basın açıklamasını okudu. Açıklamada “Türkiye Libya’nın işgalin ortağı olmamalıdır!, Türkiye, Libya operasyonuna yolladığı ve tüm ülkelerdeki askerlerini geri çekmelidir!, NATO’dan derhal çıkmalıdır! NATO bir suç örgütüdür ve dağıtılmalıdır!” dendi.

Savaş karşıtları yürüyüşlerini Taksim Meydanı’nda sonlandırırken BDP’nin sivil itaatsizlik eylemlerine destek ve katılım çağrısı yaptı.

İzmir

Libya’ya işgal hazırlığı yapan NATO’yu protesto eden İzmirli savaş karşıtları, saat 14:00’de ilk saldırıyı yapan Fransa’yı da kınamak için Fransız Konsolosluğunun önünde basın açıklaması yaptı.

“Emperyalist Müdahaleye Hayır, Libya Devrimine Özgürlük” pankartı arkasında duran aktivistler adına basın açıklamasını okuyan Tülay Karacaörenli şunları söyledi:

Halkımızın bu savaşa ve işgale karşı olduğu açıktır. Hükümet bu yüzden ikna manevraları yapmaktadır. Çünkü hükümet, Türkiye’de insanların anadilde eğitim alma hakkına, sivil itaatsizlik eylemlerine, barış çadırları kurmalarına bile tahammül edemezken, Libya’ya son derece hızlı bir şekilde ‘insani amaçlı’ müdahale ettiğine kimseyi ikna edememiştir.

İzmir bu işgalin merkezi, Türkiye bu savaşın ortağı olmayıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz.”

Basın açıklamasının ardından aktivistler “İşgalci NATO, işbirlikçi Türkiye”, “Öz-öz-özgürlük Libya halkına özgürlük” sloganları attı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.