26 Mart 2011 – “İşgalin Ortağı Olmayacağız” – Basında Çıkan Haberler

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Davul ve düdükle Libya operasyonunu protesto ettiler / Zaman – 26.03.2011

Beyoğlu’nda, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) üyesi bir grup, Libya’ya gerçekleştirilen hava operasyonları ile Türkiye’nin koalisyon güçleri arasında yer almasını protesto etti. Beyoğlu’nda, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) üyesi bir grup, Libya’ya gerçekleştirilen hava operasyonları ile Türkiye’nin koalisyon güçleri arasında yer almasını protesto etti. Galatasaray Meydanı’ndan Taksim’e yürüyen grup için çevik kuvvet Fransa Başkonsolosluğu önünde geniş güvenlik önlemi aldı. Grup eylemlerini düdük ve davul çalarak konsolosluk önünde basın açıklamasıyla bitirdi.

Eylemin videoları için tıklayın: http://www.bighaber.com/haber/fransa-baskonsoloslu-onunde-davullu-duduklu-protesto-yeni-haber-videosu-693258.html

http://etha.com.tr/et-tv/turkiyeye-isgalin-ortagi-olma-cagrisi/


Küresel BAK üyesi yaklaşık 100 kişilik grup, Libya’ya düzenlenen hava operasyonları ve Türkiye’nin koalisyon güçleri arasında yer almasını protesto etmek için Galatasaray meydanında toplandı. ‘Nato savaş ve işgal gücüdür. Libya işgalinin ortağı olmayacağız’ yazılı pankart açan grup Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Eylemciler yürüyüş boyunca ‘Öldürmeyeceğiz ölmeyeceğiz kimsenin askeri olmayacağız’ , ‘Savaşa hayır barış hemen şimdi’ , ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ , ‘Katil ABD Ortadoğu’dan defol’ , ‘Türkiye elini Libya’dan çek’ şeklinde sloganlar attı. Bu arada çevik kuvvet, yürüyüş sırasında eylemcilerin geçeceği Fransa Başkonsolosluğu önünde geniş güvenik önlemi aldı.

Konsolosluk önüne gelen grup adına bir açıklama yapan Kerem Kabadayı, son aylarda bütün Ortadoğu’yu sarmalayan halk hareketleri sonucunda devrilen diktatörleri birer birer izlediklerini ve şimdi sıranın Libya’ya geldiğini söyledi. Bugün Libya’yla ilgili Meclisten geçirilen tezkereyi 7 yıl önce Irak’la ilgili geçirilmeye çalışılan tezkereye benzeten Kabadayı, “Şimdi geçen tezkere sonucunda Türkiye belki de bundan bir hafta önce Başbakanın sözlerini hatırlarsak hiç alakası olmayacak hatta neredeyse karşı çıktığı bir operasyonun üstlerinden biri, ana kuvvetlerinden biri haline gelmiş durumda. Türkiye’nin savaş uçakları, savaş gemileri ve askerleri bir kere daha NATO’nun şemsiyesi altında, BM gücü altında bir işgale ortak ediliyor. Türkiye’nin rol aldığı bu artık kaçıncı işgal. Ve hangi koalisyon artık Türkiye’nin içinde olmadığı bir işgale kalkışabilir diye merak ediyoruz. Türkiye, sivil operasyonlar insani yardımlar kisvesi altında bile olsa kesinlikle Libya’ya karşı operasyonlara katılmasını ve üslerini açmasını istemiyoruz.“ şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından grup, düdük çalarak koşar adımlarla konsolosluk önünden geçti. Taksim meydanına ulaşan eylemciler olaysız dağıldı.

Türkiye’ye ‘işgalin ortağı olma’ çağrısı

Etkin Haber Ajansı  – 26.03.2011

NATO’nun Libya’ya yönelik işgalini protesto eden Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu üyeleri, Türkiye’ye “Elini Libya’dan çek” çağrısında bulundu.

İSTANBUL- Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Küresel BAK üyeleri, “NATO savaş ve işgal gücüdür. Libya işgalinin ortağı olma” yazılı pankart açtı.

“Yaşasın halkların kardeşliği”, “Kürtler Kürtçe konuşur”, “Hiç kimse asker doğmaz”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Katil NATO” sloganlarını atan grup, Fransız Konsolosluğu önüne yürüdü.

Burada açıklama yapan Mor ve Ötesi grubunun solisti Kerem Kabadayı, yaşanan çatışmalar üzerine Birleşmiş Milletler’in ilan ettiği uçuşa yasak bölge kararını bahane eden ABD, İngiltere ve Fransa’nın Libya’yı bombalamasının ardından NATO’nun işgalinin başladığını söyledi. Kabadayı, “Tıpkı, Afganistan’da ve Irak’ta olduğu gibi ‘insani yardım’ sözleri ardına saklanan saldırı, her geçen gün emperyalist bir müdahale ve işgal girişimi karakteri kazanıyor” dedi.

Libya’ya yönelik müdahalenin öncesinde Başbakan Erdoğan’ın “NATO’nun Libya’da ne işi var, böyle saçmalık olur mu” sözlerini hatırlatan Kabadayı, ABD, Fransa ve İngiltere’nin saldırıya başlayınca ağız değiştirerek ‘NATO müdahale etse bile biz destek vermeyiz’ dediğini söyledi. Kabadayı, “Ama bugün Türkiye NATO operasyonununa en fazla destek veren ülke konumunda. Üstelik önümüzdeki saatlerde fiilen NATO tarafından yürütülecek operasyonun merkezi de İzmir’deki NATO üssü olacak” diye konuştu.

Libya’ya yönelik askeri müdahaleye izin veren tezkerenin mecliste kabul edildiğini hatırlatan Kabadayı, tezkereye evet veren CHP, AKP ve MHP’nin suçun ortağı olduklarını söyledi. Tüm dünyadaki savaş karşıtlarıyla birlikte, NATO’nun Libya’ya saldırısına karşı olduklarını belirten Kerem Kabadayı, Libya’nın işgalinin ne Kaddafi’ye ne de ayaklanan Libya halkına yardımcı olacağını söyledi. Kabadayı, NATO’nun şimdiye kadar işlediği suçların hesabını vermesini istedi, Türkiye yetkililerine “işgalin ortağı olma” çağrısında bulundu.

Savaş karşıtları İzmir ve İstanbul’da haykırdı: ‘Türkiye elini Libya’dan çek’

Marksistorg – 26.03.2011

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, İzmir’de ve İstanbul’da yaptığı gösterilerle Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesini protesto etti. Savaş ve işgal karşıtı gösteriler de “Türkiye elini Libya’dan çek”, “Öldürmeyeceğiz, ölmeyeceğiz, kimsenin askeri olmayacağız”, “İşgalci NATO işbirlikçi Türkiye” ve “Hiç kimse asker doğmaz” sloganları öne çıktı.

Irak işgalinden bugün Ortadoğu’daki savaşlara ve işgallere karşı aralıksız kampanya yürüten Küresel BAK, Libya’ya yapılan BM-NATO saldırısını, AKP-CHP-MHP tarafından meclisten geçirilen TC’nin Libya’ya asker, savaş gemileri ve uçakları gönderme tezkeresini protesto etti.

İzmir ve İstanbul’da gerçekleşen BM-NATO-TC karşıtı gösteriler halktan büyük destek görürken savaş karşıtları Ortadoğu’da diktatörlere karşı ayaklanan halklara destek verdi.

İzmir

Libya’ya işgal hazırlığı yapan NATO’yu protesto eden İzmirli savaş karşıtları, saat 14:00’de ilk saldırıyı yapan Fransa’yı da kınamak için Fransız Konsolosluğunun önünde basın açıklaması yaptı. Küresel BAK’ın düzenlediği eylem DSİP İzmir İl Örgütü destek verdi.

“Emperyalist Müdahaleye Hayır, Libya Devrimine Özgürlük” pankartı arkasında duran aktivistler adına basın açıklamasını okuyan Tülay Karacaörenli şunları söyledi:

“Halkımızın bu savaşa ve işgale karşı olduğu açıktır. Hükümet bu yüzden ikna manevraları yapmaktadır. Çünkü hükümet, Türkiye’de insanların anadilde eğitim alma hakkına, sivil itaatsizlik eylemlerine, barış çadırları kurmalarına bile tahammül edemezken, Libya’ya son derece hızlı bir şekilde ‘insani amaçlı’ müdahale ettiğine kimseyi ikna edememiştir.

İzmir bu işgalin merkezi, Türkiye bu savaşın ortağı olmayıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz.”

Basın açıklamasının ardından aktivistler “İşgalci NATO, işbirlikçi Türkiye”, “Öz-öz-özgürlük Libya halkına özgürlük” sloganları attı.

İstanbul

Küresel BAK’ın çağrısıyla saat 16.00’da Galatasaray Meydanı’nda toplanan savaş karşıtları “işgale ortak olmayacağız” pankartları ve barış bayraklarıyla yürüyüşe geçti.

Davul ve düdük sesleri ile savaş ve işgal karşıtı sloganlar İstiklal caddesi’ni inletti. Çevredeki birçok insan alkışlayarak ya da sloganlara katılarak savaş karşıtlarına destek verdi.

DSİP İstanbul İl Örgütü’nün desteklediği eylemde savaş ve işgal protesto edilirken Ortadoğu Devrimleri’ne selam gönderildi.

En önde başörtülü ve başı açık kadınlar yürüdüğü barış yanlısı kortej Taksim Meydanı girişindeki Fransız Konsolosluğu önünde durdu.

Burada, Küresel BAK adına aktivist ve sanatçı Kerem Kabadayı basın açıklamasını okudu.

Savaş karşıtları yürüyüşlerini Taksim Meydanı’nda sonlandırırken BDP’nin sivil itaatsizlik eylemlerine destek ve katılım çağrısı yaptı.

Fransa Başkonsoloslu Önünde Davullu Düdüklü Protesto

Doğan Haber Ajansı – 26.03.2011

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Libya’ya karşı askeri müdahalede bulunması Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (KÜRESEL BAK) tarafından Fransa Başkonsolosluğu önünde protesto edildi. ?NATO Savaş ve İşgal Gücüdür Libya İşgalinin Ortağı Olma!” yazılı pankart açan grup, ?Fransa Libya’dan Defol” sloganları attı.

Galatasaray Meydanı’nda toplanan Küresel Bak üyesi 100 kişilik grup, davul ve düdük çalarak Fransa Başkonsolosluğu önüne yürüdü. ?Fransa Libya’dan Defol”, ?Tunus direniyor, Libya direniyor, Mısır Direniyor”, ?Tezkereye hayır”, ?Kimse asker doğmaz hiç” sloganları atan grup Fransa Başkonsolosluğu önünde bir basın açıklaması yaptı. Çevikkuvvet polislerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde yapılan açıktlamada açıklamada, ?Libya’ya askeri kuvvet yollamak için Hükümetin girişimiyle, Meclis’e getirilen tezkere, gizli görüşmenin ardından AKP, CHP ve MHP’nin desteğiyle kabul edildi. Meclisten çıkan tezkere de savaşı başlatanların diliyle aynı vurgulara sahip: ?insani yardım”, ?silah denetimiö ve ?uçuş yasak bölge oluşturulması…” Bizler, tüm dünyadaki savaş karşıtlarıyla birlikte, NATO’nun Libya’ya saldırısına karşıyız. Libya’nın işgali ne Kaddafi diktatörlüğüne karşı ayaklanan Libya halkına yardımcı olacaktır ne de ?insani amaçö taşımaktadır” denildi. Grup açıklamanın ardından konsolosluk önünden koşarak ayrıldı.

Davul ve düdükle Libya operasyonunu protesto ettiler

Akit Haber – 26.03.2011 15:45

Beyoğlu´nda, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) üyesi bir grup, Libya´ya gerçekleştirilen hava operasyonları ile Türkiye’nin koalisyon güçleri arasında yer almasını pro …

Beyoğlu´nda, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) üyesi bir grup, Libya´ya gerçekleştirilen hava operasyonları ile Türkiye’nin koalisyon güçleri arasında yer almasını protesto etti. Galatasaray Meydanı´ndan Taksim´e yürüyen grup için çevik kuvvet Fransa Başkonsolosluğu önünde geniş güvenlik önlemi aldı. Grup eylemlerini düdük ve davul çalarak konsolosluk önünde basın açıklamasıyla bitirdi.

Küresel BAK üyesi yaklaşık 100 kişilik grup, Libya´ya düzenlenen hava operasyonları ve Türkiye´nin koalisyon güçleri arasında yer almasını protesto etmek için Galatasaray meydanında toplandı. `Nato savaş ve işgal gücüdür. Libya işgalinin ortağı olmayacağız´ yazılı pankart açan grup Taksim´e doğru yürüyüşe geçti. Eylemciler yürüyüş boyunca `Öldürmeyeceğiz ölmeyeceğiz kimsenin askeri olmayacağız’ , `Savaşa hayır barış hemen şimdi´ , `Yaşasın halkların kardeşliği´ , `Katil ABD Ortadoğu´dan defol´ , `Türkiye elini Libya´dan çek´ şeklinde sloganlar attı. Bu arada çevik kuvvet, yürüyüş sırasında eylemcilerin geçeceği Fransa Başkonsolosluğu önünde geniş güvenik önlemi aldı.

Konsolosluk önüne gelen grup adına bir açıklama yapan Kerem Kabadayı, son aylarda bütün Ortadoğu´yu sarmalayan halk hareketleri sonucunda devrilen diktatörleri birer birer izlediklerini ve şimdi sıranın Libya´ya geldiğini söyledi. Bugün Libya´yla ilgili Meclisten geçirilen tezkereyi 7 yıl önce Irak´la ilgili geçirilmeye çalışılan tezkereye benzeten Kabadayı, “Şimdi geçen tezkere sonucunda Türkiye belki de bundan bir hafta önce Başbakanın sözlerini hatırlarsak hiç alakası olmayacak hatta neredeyse karşı çıktığı bir operasyonun üstlerinden biri, ana kuvvetlerinden biri haline gelmiş durumda. Türkiye´nin savaş uçakları, savaş gemileri ve askerleri bir kere daha NATO’nun şemsiyesi altında, BM gücü altında bir işgale ortak ediliyor. Türkiye´nin rol aldığı bu artık kaçıncı işgal. Ve hangi koalisyon artık Türkiye´nin içinde olmadığı bir işgale kalkışabilir diye merak ediyoruz. Türkiye, sivil operasyonlar insani yardımlar kisvesi altında bile olsa kesinlikle Libya´ya karşı operasyonlara katılmasını ve üslerini açmasını istemiyoruz.” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından grup, düdük çalarak koşar adımlarla konsolosluk önünden geçti. Taksim meydanına ulaşan eylemciler olaysız dağıldı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.