26 Haziran 2005 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bush Yargılansın

Irak Dünya Mahkemesi’ne destek için yapılacak “Mor ve Ötesi” konserinin gerçekleşeceği Eminönü Meydanı’nda basın açıklaması yapan Küresel Bak, konserin engellenmesini protesto etti. “Mor ve Ötesi” grubunun da katıldığı basın açıklamasında Küresel Bak metnini sanatçı Memet Ali Alabora okudu.

Değerli basın mensupları ve tüm barışseverler,

Irak Dünya Mahkemesi’ni desteklemek amacıyla yapacağımız Mor ve Ötesi’nin “Barış Adalet Eminönü Konseri”, Eminönü Belediyesi’nin önceden belirttiği alanın uygun olduğuna dair bir yazıyı vermekten kaçınması üzerine yapılamıyor.

Dostlar,

Barış konserini yasaklayanlar, Eminönü’nün barışın, adaletin ve kardeşliğin simgesi olmasına karşı çıkanlara sormak istiyoruz: Kimlerden korkuyorsunuz? Irak halkıyla dayanışmamızı neden istemiyorsunuz? Bunun Recep Tayip Erdoğan’ın ABD gezisiyle, Bush’la görüşmesiyle bir ilgisi var mı?

Üç gündür dünyanın gözü Sultanahmet’te. Irak Dünya Mahkemesi savaş suçlularını üç gündür yargılıyor. Üç gündür, ABD hükümetinin Irak savaşını başlatmakla işlediği suçlar teşhir ediliyor.

Bush ve Blair’in Irak işgalinin işgal hukukuna, insancıl hukuka ve insanlığa karşı işlediği suçlar teker teker ele alınıyor.

Irak Dünya Mahkemesi tam üç gündür Felluce’de gerçekleşen soykırımı, Irak cezaevlerinde yaşanan insanlık dramlarını, işgalle birlikte Irak’ın kültürle ve tarihi mirasının nasıl yağmalandığını kanıtlıyor.

Geçtiğimiz hafta Irak’ta günlük yaşam raporu yayınlandı. Bu rapora göre Irak’ta nüfusun yarısı temiz suya ulaşamıyor.

Bu rapora göre Irak’ta barınma sorunu kritik bir aşamaya ulaşmış durumda.

Irak’ta beş yaş altı çocukların yarıya yakını yetersiz besleniyor.

Elektrik, sağlık ve eğitim sistemi çöktü.

Irak bir kan gölü. On binlerce masum insan yaşamını kaybediyor.

Ve dünya haklarının vicdanı, tüm dünyada barışseverler yüreği İstanbul’da birleşerek bu suçların siyasi sorumlularını yargılarken, yetkili kurumlar el ele vererek Eminönü’nde barış şarkıları söylememizi engelliyorlar.

Biz, ABD Irak’a saldırmadan önce savaşa hayır diyorduk. 1 Mart’ta tezkerenin geçmesini engelledik.

İşgal başladığı günden beri, iki yıldan uzun bir zamandır da, bıkmadan, aralıksız bir şekilde kampanyalar yaparak, “İşgale hayır” diyoruz.

Ama artık bir vurguyu daha yüksek sesle haykırmanın zamanı geldi. İşgale ortak olmayın!

Savaş suçlarına ortak olmayın.

Bush ve Blair’in ortağı olmayın.

Fiilen engellenen konserimiz nedeniyle Eminönü Belediyesi’nin tutumunu kınıyor, AKP yöneticilerini bir kez daha uyarıyoruz. Hem Bush’u hem halkı sevmek mümkün değil, hem Bushsever hem barışsever olmak da mümkün değil. Dünyanın gözü İstanbul’da Bush ve Blair’in yargılandığı mahkemede iken, “Barış ve Adalet” temasıyla yapılacak bir konsere yer göstermekten kaçanlar barıştan ve adaletten kaçmaktadırlar.

Savaşa karşı olmaktan değil, savaştan yana olmaktan korkun.

İşgale karşı olmaktan değil, işgalden yana olmaktan,

Bush’a karşı olmaktan değil, Bushsever olmaktan korkun.

Unutmayın, çünkü biz hiçbir zaman unutmayacağız. Irak’ta 110 bin insan işgalin sonucunda öldürüldü. Mor ve Ötesi’nin konseriyle bir yandan Irak Dünya Mahkemesi’ne destek vermeyi hedeflerken bir yandan da dünyadan, bizlerden, kollarımızdan kopartılıp alınan 110 bin Iraklı kardeşimizi anacaktık. “Savaşa hiç gerek yok” diyecektik. Petrolden değil hayattan yana olduğumuzu bir kez daha gösterecektik.

Dostlar, söyleyecek tek bir şey kalıyor: savaştan, petrolden, işgalden, adaletsizlikten yana olanlar utansın.

Barış, Adalet, Eminönü konserini yasaklayanlar utansın.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına

Memet Ali Alabora

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.