21 Mart 2012 – “Newroz Yasaklanamaz, Barış Engellenemez!” Basın Açıklaması Haberleri- İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

“Kutlamalarını yasaklayanlar, barışın önünde engeldir” / SkyTürk360.org-21 Mart 2012
Grup adına açıklama yapan Meltem Oral, barışın dilini egemen kılmak istediklerini belirterek, Nevruz’da kutlamalara izin verilmediğini, çıkan olaylarda bir arkadaşlarının öldüğünü ve yüzlerce kişinin gözaltına alındığını söyledi.
Nevruz kutlamalarında yaşanan olaylar ve gözaltılar Taksim Meydanı’nda protesto edildi.
Taksim’de yapılan basın açıklamasında “İdris Naim istifa” sesleri yükseldi. Barış aktivistleri hükümeti savaş politikalarından vazgeçmeye ve diyalog yolunu seçmeye çağırdı.
Meydanda bir araya gelen grup, “Newroz yasaklanamaz, barış engellenemez” yazılı pankart açarak, çeşitli sloganlar attı. Barış İnsiyatifleri’nin basın açıklaması polis kuşatması altında gerçekleşti. Sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Biji bıratiya gelan”, “Savaşa hayır” ve “Newroz piroz be” sloganları atıldı.
Basın açıklamasından önce Mazlum-Der adına Fatih Aras kısa bir konuşma yaptı. Aras, şenlikle kutlanan Newroz’un yasaklanarak kana bulanmasını protesto ederek barışçıl çözüm ve diyalog çağrısı yaptı.
Barış İnisiyatifleri adına açıklama yapan Meltem Oral ise, barışın dilini egemen kılmak istediklerini belirterek, çıkan olaylarda bir arkadaşlarının öldüğünü ve yüzlerce kişinin gözaltına alındığını söylediği açıklamasına şu şekilde devam etti;
“18 Mart günü hemen hemen tüm illerde ama özellikle İstanbul’da bayramını kutlamak isteyen Kürtlere ve onlarla birlikte sokaklara çıkan herkese karşı uygulanan şiddetin sonucunda, bir kişi yaşamını yitirdi. Çok sayıda insan yaralandı ve yüzlerce kişi gözaltına alındı. İşte Kürt sorunu budur: Kürt halkının özgürlüklerinin baskı altına alınmasıdır. Oysa başka bir yöntem tercih edilebilir. Barışın dili hayata geçirilebilir. Bizler kardeşlik, adalet ve barış istiyoruz. Çözüm diyalogda, çözüm müzakerede diyoruz. KCK’dan tutuklanan siyasetçiler serbest bırakılsın. Terörle Mücadele Kanunu (TMK) ve özel yetkili ağır ceza mahkemeleri yürürlükten kaldırılsın. Yeni anayasayı hiçbir baskı ile karşılaşmadan özgürce tartışabilmek için, mutlak ifade özgürlüğü yasalarla güvence altına alınsın.
Kardeşlik ve barış, bir adım ötemizde. Elimizi uzatsak ulaşacağız. Ama bunun yerine savaşı ve militarizmi körükleyen, yasakçı açıklamalarıyla barış duygusunun gelişmesini engelleyen siyasetçilerle karşı karşıyayız. Newroz kutlamalarını yasaklayanlar, barışın önünde engeldir ve istifa etmelidir.
Daha fazla ölüm acı ve yasaklamayı sona erdirmek için herkesi onurlu bir barış ve kardeşlik ve adalet mücadelesinde birlikte olmaya çağırıyoruz.”
http://m.skyturk360.com/haberdetay.asp?id=3800

Barış İnisiyatifleri Newroz’u kana bulayan hükümeti protesto etti
Marksist.org -21 Mart 2012
Barış İnisiyatifleri, Newroz’u kana bulayan hükümeti protesto etti. İstanbul’da Taksim’de Ankara’da Yüksel Caddesi’nde yapılan basın açıklamalarında “İdris Naim istifa” sesleri yükseldi. Barış aktivistleri hükümeti savaş politikalarından vazgeçmeye ve diyalog yolunu seçmeye çağırdı.
Barış İnisiyatifleri’nin basın açıklaması polis kuşatması altında gerçekleştirildi. Eylem öncesi polis kimlik kontrolü yaparken su sıkma araçları protestocuların üzerine çevrildi.
Baskılara rağmen yüzlerce insan Taksim tramvay durağında toplandı. Sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Biji bıratiya gelan”,  “Savaşa hayır”, “Öz-öz-özgürlük Kürt halkına özgürlük” ve “Newroz piroz be” sloganları atıldı.
Basın açıklamasından önce Mazlum-Der İstanbul şubesi yöneticilerinden Fatih Aras kısa bir konuşma yaptı. Aras, şenlikle kutlanan Newroz’un yasaklanarak kana bulanmasını protesto ederek barışçıl çözüm ve diyalog çağrısı yaptı.
Irak’ın işgaline karşı mücadele eden ABD’li gaziler Kürt halkının barış mücadelesine destek vermek için alanda yerini aldı ve pankart açtı.
Bir başka pankartta ise 18 Mart’ta İstanbul’da polisin gaz bombalarıyla öldürülen Hacı Zengin remi vardı. Zengin’in yakınları ve arkadaşları devlet terörünü protesto etti.
Barış İnisiyatifleri adına basın açıklamasını Meltem Oral okudu:
http://marksist.org/haberler/6689-baris-inisiyatifleri-newrozu-kana-bulayan-hukumeti-protesto-etti

‘Newroz yasaklanamaz, barış engellenemez’
Etkin Haber Ajansı- 21 Mart 2012
Barış İnisiyatifleri, Taksim Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasıyla, “Newroz yasaklanamaz, barış engellenemez” dedi.
Barış İnisiyatifleri, Taksim Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasıyla, Newroz kutlamalarına yönelik saldırıları protesto etti. “Newros yasaklanamaz, barış engellenemez” pankartı açan Barış İnisiyatifleri’nin eylemine, Almanya’dan da barış savunucuları katıldı. Eylemde, “Yaşasın ‘gazlı’çeşme direnişimiz” dövizleri taşındı.
Mazlumder adına kısa bir konuşma yapan Fatih Arhas, hükümetin yasakçı tutumu nedeniyle her yıl bayram coşkusuyla kutlanan Newroz’a kan bulaştığını söyledi.
Barış İnisiyatifleri adına açıklamayı okuyan Meltem Oral, “İşte, Kürt sorunu budur; anadilini özgürce kullanamayan bir halk, bayramını da özgürce kutlayamıyor. İşte Kürt sorunu budur; Kürt halkının özgürlüklerinin baskı altına alınmasıdır” dedi. “Çözüm diyalogda, çözüm müzakerede diye haykırıyoruz” diyen Oral, “Newroz kutlamalarını yasaklayanlar, barışın önünde engeldir ve istifa etmelidir” şeklinde konuştu.
Basın açıklaması, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Barış hemen şimdi” sloganlarıyla sona erdi.
http://etha.com.tr/Haber/2012/03/21/guncel/newroz-yasaklanamaz-baris-engellenemez/

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.