21 Haziran 2005 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bush Yargılansın basın açıklaması

23 Haziran’dan başlayarak Bush’u, Blair’i ve tüm işgalcileri yargılamaya başlıyoruz.

Irak Dünya Mahkemesi’nin oturumları 23 Haziran’da başlıyor. Tüm dünyadan sistem karşıtları, barışseverler, savaş karşıtları, adalet isteyenler, adalet olmadan barışın olmayacağını bilenler İstanbul’da Darphane’de toplanıyoruz. Değerli basın emekçileri,

Değerli konuklar,

Bugün, burada, bir kez daha, tarihi ateşle ve kanla yazmaya çalışanlara karşı duyduğumuz kızgınlığı ifade etmek için toplandık. Ateş ve kan deyince, insanın aklına gelen ilk isim, eğer Tony Blair değilse, mutlaka George W. Bush’tur. Üstelik Bush denince akla sadece ve ateş ve kan değil, tüm dünyanın gözünün içine baka baka söylenmiş sistematik yalanlar da gelmektedir.

Geçen hafta basına sızan haberler Bush ve Blair’in Irak işgaline başlamadan önce yaptıkları toplantının tutanaklarıyla ilgiliydi. Bu tutanaklar her iki ülkenin liderlerinin ne kadar büyük yalancılar olduğunu da gözler önüne seriyor. Ne 10 bin masumun öldüğü Afganistan işgalinin ne de 110 bin Iraklının öldüğü Irak işgalinin haklı, kabul edilebilir bir gerekçesi var.

Ortada sadece yalanlar var!

Ortada yalanlara dayanan kanlı işgaller var!

Ne yazık ki karşı karşıya olduğumuz, dünyanın yüzüne her gün çarpan şiddet dalgasını doğuran bu yalanlar, masum değil.

Bush ve Blair’i herhangi bir yalancıdan ayıran şey, dünyanın dev ekonomik ve askeri güçlerinin liderleri olmaları.

Bush ve Blair’in ayırt edici yanları, işgalci olmaları.

Ve bu işgallerin sonucunda on binlerce insanın bombardımanlarda, işkencelerde yok olması.

Değerli arkadaşlar,

Irak işgali başlamadan önce savaşa karşı tüm dünyada yaygın kampanyalar yaptık. “Biz bu savaşı durdurabiliriz” dedik. Bize rağmen, küresel savaş karşıtı muhalefetin sokaklara çıkarttığı on milyonlarca insanın çabalarına rağmen ABD emperyalizminin savaş makinesini durduramadık.

Savaş makinesini durdurmadık ama kendilerini dünyanın efendisi sananlara, hukuk tanımaz, demokrasiye aldırmaz savaş şahinlerine, milyonlarca gözün üzerlerinde olduğunu ve peşlerini bırakmayacağımızı gösterdik. Ve şimdi peşlerindeyiz. Dünya savaş karşıtı hareketin elleri Bush ve Blair’in yakasında.

Haklı olduğumuzu biliyoruz.

Daha da önemlisi haklı olduğumuzu savaş çıkartan, insanlık suçlarını işleyenler de biliyor. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, geçtiğimiz hafta, “Irak’ta güvenlik, Saddam Hüseyin’in devrildiği günden daha iyi değil.” dedi.

Aynı Rumsfeld, “Bugün, Guantanamo sözcüğünün talihsiz bir anlam taşıdığına kuşku yok.” dedi.

Haklılığımızdan bir an bile şüphe duymuyoruz. Ve sabırla mücadele etmenin sonuçlarını alıyoruz. Gallup’ın yaptığı son araştırmaya göre, ABD’de halkın yüzde 56’sı artık savaşın bunca fedakarlığa değmediğine inanıyor. Ve ilk kez, Amerikalıların yüzde 76’sı, Irak’ta ölen askerlerin sayısının kabul edilemez düzeye ulaştığını düşünüyor.

Biz kazanacağımızı, savaş şahinlerinin kaybedeceğini biliyoruz.

23 Haziran’dan başlayarak Bush’u, Blair’i ve tüm işgalcileri yargılamaya başlıyoruz.

Irak Dünya Mahkemesi’nin oturumları 23 Haziran’da başlıyor. Tüm dünyadan sistem karşıtları, barışseverler, savaş karşıtları, adalet isteyenler, adalet olmadan barışın olmayacağını bilenler İstanbul’da Darphane’de toplanıyoruz.

Irak Dünya Mahkemesi’nde savaş suçlularını yargılayacağız. Tüm dünyada halkların vicdanı İstanbul’da harekete geçecek. Tarihe kayıt düşeceğiz.

Birer birer bizden kopartılan 110 bin Iraklı kardeşimizin anısını yaşatacağız.

Ebu Garip Cezaevinde insanlığı utanç içinde bırakan işkencecilerden hesap soracağız.

Felluce’deki soykırımı unutmadığımızı göstereceğiz.

Kültürel mirası tarumar edilen Irak’ın yanında olduğumuzu, Iraklı kardeşlerimizle bir araya gelerek göstereceğiz.

Irak Dünya Mahkemesi Bush’u yargılayacak.

Burada Irak Dünya Mahkemesi’ni desteklediğimizi vurgulamak ve tüm savaş karşıtlarını 23–26 Haziran arasında Darphane’deki oturumlara davet etmek için toplandık.

Değerli arkadaşlar,

Buradan bir sözümüz de Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a. Başbakan ABD’ye gitti ve Bush’la el sıkıştı. İnsan düşünmeden edemiyor: O eller değil mi ölüm uçaklarına saldırı emrini veren, binlerce Iraklının kanına bulaşmış olan. Fakat başbakan Bush’un ellerini sıkmanın sıkıntısını yaşayacağına, son ABD gezisinde yine bizim kulaklarımızı çınlattı. Türkiye’deki savaş karşıtlarına “marjinal gruplar” dedi.

Ama sokaklar bunu yalanlıyor. Anketler de bunu yalanlıyor. Mayıs ayında SONAR’ın yaptığı ankete göre Recep Tayip Erdoğan da dahil, “ABD’yi kendisine yakın görenlerin” oranı %3.8 çıktı. Anketler başbakanı yalanladı. Türkiye’de savaş karşıtları değil, savaştan yana olanlar, Bush karşıtları değil Bush’la el sıkışmayı marifet sanallar MARJİNALDİR.

Bu gerçeği bir kez daha kanıtlamak için, Irak Dünya Mahkemesi’ne destek vermek için, Irak halkıyla dayanışmak için, Amerika’daki savaş karşıtlarıyla birleşmek için, sokaklarda barışın sesinin ve renginin yankılanması için 26 Haziran’da Eminönü Meydanı’nda Mor ve Ötesi müzik grubu bir konser verecek.

Tüm savaş karşıtlarını bu konsere, bu barış şölenine bekliyoruz.

Çünkü inanıyoruz ki, “Biz bu işgale son verebiliriz”.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına

Memet Ali Alabora

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.