12 Ocak 2011 – BDP’li Tutuklular Serbest Bırakılsın! Basın Açıklaması Haberleri

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kürtler İstanbul’da KCK Davası İçin “Özgürlük” İstedi / BİA Haber Merkezi – 13.01.2011

Özgürlük İstiyoruz İnisiyatifi, Beyoğlu’nda düzenlediği bir eylemle Diyarbakır’daki KCK davasında yargılanan tutukluların tahliye edilmesini talep etti. Basın açıklamasını Eren Keskin, Türkçe, Veysi Altan Kürtçe okudu; “iktidardan somut adım” istendi. Özgürlük İstiyoruz İnisiyatifi üyeleri ve onlara destek verenin oluşturduğu yaklaşık 300 kişi Tünel meydanında toplanarak Galatasaray Meydanı’na kadar yürüdü. KCK davasında yargılananlar için özgürlük istedi. Katılımcılar ellerinde Türkçe ve Kürtçe “Kürtler Kürtçe konuşur” ve “Özgürlük istiyoruz” yazılı pankartları “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Şimdi barış zamanı”, “Barışın sesini yükselt”, “Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın”, “Kürt halkına özgürlük” sloganları attı.

“Mahkemeye dil çıkarıyoruz” ve “BDP’li tutsaklar serbest bırakılsın” pankartlarının açıldığı eylemin Özgürlük İstiyoruz İnisiyatifi adına Türkçe basın açıklamasını Eren Keskin, Kürtçesini ise Veysi Altan okudu.

“İktidar somut adım atsın”

Keskin, KCK davasının gelecekte Kürt sorununun çözümü ve demokrasi mücadelesinde kat edilen mesafe ile yakında ilişkili olacağını söyledi, 13 Ocak gününün Türkiye’nin yaşadığı çelişkilerin nereye evirileceğinin saptandığı tarih olacağını belirtti ve iktidarın “Kürt açılımı”nı eleştirerek Barış ve Demokrasi Partilileirn (BDP) serbest bırakılmasını istedi.

“Tartışmak iyidir ama Kürt sorununun çözümünde devlet somut hiçbir adım atmamıştır. Bilinmeyen bir dil tartışmasında ne yapacaksınız mesela? BDP’li tutuklular anadillerinde konuştuklarında ‘bilinmeyen bir dilde’ konuştuklarını düşünmeye devam mı edeceksiniz? Bunun adı da Kürt açılımı mı olacak? Başbakan gerçekten annelerin gözyaşlarına değer veriyor, babaların yürek sızısını önemsiyor ve gençlerin ölümüne karşı çıkıyorsa, tüm etki gücüyle BDP’li tutukluların serbest bırakılması için çaba göstersin!”

Tuncel: Türkiye’nin özgürleşmesi meselesi

Keskin Kürt halkının çok uzun süreden beri mücadele ettiğini ve bu mücadeleyi sürdürenlerin stratejilerinin barışçıl bir sürecin hakim hale gelmesini sağladığını söyledi.

“Bizler, arzulanan barış sürecinin yüklerinin en azından bir kısmının, Kürt halkının sırtından alınmadan demokrasinin gelişmeyeceğini öngördüğümüz için, Kürt halkının uzattığı barış elinin güçlenmesi için, barış şansının kaçırılmaması için ‘Kürtler Kürtçe konuşur’ demek için yürüyoruz, yürümeye de devam edeceğiz.” .

Eyleme destek veren BDP İstanbul milletvekili Sabahat Tuncel, “Bu dava sadece arkadaşlarımızın özgürleşmesi değil, Türkiye’nin özgürleşmesi meselesidir.” dedi.

Eylemcilerin yürüyüşleri esnasında bir kişinin “Türk Kürt kardeştir, PKK kalleştir” şeklinde bağırması üzerine gerginlik yaşandıysa da bu kısa sürdü.

BDP’liler ‘dil çıkarttı’

DİHA – 13.01.2011

KCK davası kapsamında tutuklu bulunanların serbest bırakılmasını isteyen BDP’liler ‘dil çıkarttı’.

Barış ve Demokrasi Partili (BDP) bir grup “Özgürlük İstiyoruz İnisiyatifi”nin düzenlediği eylem için Beyoğlu Tünel’de biraraya geldi. KCK davası kapsamında tutuklu bulunanların serbest bırakılması istemiyle eylem yapan ve sloganlar eşliğinde Galatasaray Lisesi’ne yürüyen grup, basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklama yapan avukat Eren Keskin ve Veysi Altay, KCK davasının görüleceği 13 Ocak’ın, Kürt sorununun çözümü ve barış sürecinde çok önemli bir gün olarak tarihe geçeceğini ifade etti. Dava gününün, BDP’li tutukluların ana dilde savunma yaptığı ve tüm tutukluların tahliye edildiği bir gün olarak hatırlanmasını istediklerini belirten Keskin, devletin Kürtçe yayın yapan TRT Şeş kanalı bulunmasına rağmen mahkemede Kürtçe için “Bilinmeyen bir dil” ifadesi kullanılmasının çelişkili olduğunu söyledi. Keskin, “Kürt halkının ulusal varlığı her düzeyde tanınana kadar mücadele etmeye devam edenler, barışı bir şans, fırsat olarak bir kez daha kapının önüne kadar getirdi. Bu kapıyı açıp, uzatılan barış elini tutup tutmayacağına karar verecek olanlar iyice düşünmelidir” dedi.

Eylem için hazırlanan “Mahkemeye dil çıkartıyoruz BDP’li tutsaklara özgürlük” pankartındaki “Dil çıkartmış” insan fotoğrafları dikkat çekti.

“KCK DAVASINDA KÜRT HALKI YARGILANIYOR”

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de, KCK davasında Kürt halkının yargılanmak istendiğini iddia etti. Kürtçe’nin dışlandığını ve barışın arka plana atıldığını öne süren Tuncel, tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

BİR VATANDAŞ EYLEME TEPKİ GÖSTERDİ

Yürüyüş sırasında ise, “Türk-Kürt kardeştir, PKK kalleştir” sloganı atan bir kişiye gruptakiler tepki gösterirken, polis olayın büyümesi ihtimeline karşı bu kişiyi olay yerinden uzaklaştırdı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.