12 Nisan 2012 – “Askeri Harcamalar, İnsanlığa Zarar” Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Aralarında Küresel BAK’ın da bulunduğu pek çok inisiyatif, platform,  kurum ve siyasi parti bu gün Galatasaray Meydanı’nda askerî harcamalara karşı bir basın açıklaması yaptı. Daha iyi bir dünya için askerî harcamalara karşı birleşme çağrısının yapıldığı eylemde “Askeri Harcamalar, İnsanlığı Harcar!” denildi. Basın açıklamasında “Savaşa Değil, Barış”, “Silahlanma mı Yoksa Sağlık ve Eğitim mi?”, “Öldürtmek mi, Yaşatmak mı?”, “Savaşsız Bir Dünya Mümkün!”, “Hiç Kimse Asker Doğmaz!”, “Bomba Değil İş”, “Suriye’ye Askeri Müdahaleye Hayır”, “Esad Katliamları Durdur”, “Suriye Halkları Yalnız Değildir!” dövizleri taşındı. “Savaşa değil, eğitime, sağlığa bütçe”, “Savaşa Hayır”, “Yaşasın halkların Kardeşliği” Sloganlar atıldı.
Küresel BAK yürütme kurulu üyesi Bülent Aydın, sınırı ötesi gerginlikler ile savaş tehlikesinin yaratılmaya çalışıldığını söyledi. Savaşın ne Irak’ta ne Libya’da ne de başka bir ülkede sorun çözemediğinin altını çizen Aydın, Suriye’ye askeri müdahaleye hayır dedi.
Grup adına Mor ve Ötesi grubundan Kerem Kabadayı’nın okuduğu basın açıklamasında Türkiye’nin askerî harcamalar sıralamasında dünyada 15. sırada olduğu belirtilerek, eğitime ve sağlığa ayrılması için gereken bütçenin savaşa ve silahlanmaya aktarıldığı vurgulandı.

Eyleme katılanlar arasında bulunan Uluslararası Barış Enstitüsü Genel Sekreteri Colin Archer da bir konuşma yaparak, tüm dünyada savaş karşıtı hareketin ve Türkiye’de Irak işgaline karşı verilmiş mücadelenin başarısına değindi.

Fotoğraflar: https://picasaweb.google.com/109529668666157916490/AskeriHarcamalarInsaligaZarar12Nisan2012#

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.