11 Kasım 2010 – "Barışı Serbest Bırakın" Basın Açıklaması Haberleri 2

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Küresel BAK: Barışı serbest bırakın
Turnusol – 11.11.2010

Küresel BAK’ın çağrısıyla Galatasaray Meydanında başlayıp Taksim”e yapılan “Barışı serbest bırakın, BDP’li tutuklular serbest bırakılsın” yürüyüşünün ardından bir basın açıklaması yapıldı. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonunun çağrısıyla Saat 19,00″da Galatasaray Meydanında biraraya gelen yaklaşık 300 kişi, “Barışı serbest bırakın, BDP’li tutuklular serbest bırakılsın” pankartı açarak ve ellerinde aynı sözün yazılı olduğu dövizlerle yürüyüşe geçtiler. Yürüyüşte “Savaşı sustur, barışı yükselt” dövizleri ve gökkuşağı renkli barış bayrakları da taşındı. Yürüyüş boyunca yapılan anonslar ve atılan sloganlarla, Diyarbakır”daki KCK davasında yargılanan BDP”lilerin serbest bırakılması istendi ve Kürtçe savunma talebinin mahkeme tarafından engellenmesi protesto edildi.

Yürüyüşe savaş karşıtı aydın ve sanatçıların yanı sıra, BDP, Mazlumder, DSİP, EDP, Yeşiller Partisi, Barış Anneleri ve Barış İçin Sanatçılardan temsilciler de katıldı.

TÜRKÇE VE KÜRTÇE SLOGANLAR…

İstiklal Caddesinin kalabalık bir saatinde gerçekleşen yürüyüş boyunca barış talepli sloganlar öne çıktı ve zaman zaman çevredeki yurttaşlar da alkışlarıyla gösteriye destek verdi. Atılan sloganlar şunlar oldu: “Barışı serbest bırakın”, “Tutukluyu bırak, diyalogu sürdür”, “Muhatapsız çözüm olmaz”, “Savaşın sesini sustur, barışın sesini yükselt”, “Hiçkimse asker doğmaz”, Öldürmeyeceğiz, ölmeyeceğiz, kimsenin askeri olmayacağız”, “Hepimiz Kürdüz, hepimiz BDP”liyiz”, “Anadile özgürlük – Kürt diline özgürlük”, “Biji Aşiti”, “Biji biratiya gelan”, “Deng bide aşitiye”, “Biji azadiya zıman”, “Dava çekilsin – diyalog sürsün”, “Halklar eşit, halklar özgür – rehineyi bırak, diyalogu sürdür” sloganları atıldı.

Yaklaşık 45 dakika süren yürüyüş boyunca davullar tempo tuttu. Alkış, zılgıt ve düdüklerle ses çıkartılarak, Diyarbakır”daki mahkemenin tavrı protesto edildi.

BASIN AÇIKLAMASI ve KONUŞMALAR…

Yürüyüşün sonunda Taksim meydanında toplanan savaş karşıtları adına basın açıklamasını Şanatçı İlkay Akaya okudu. Küresel BAK Yürütme Kurulundan Yıldız Önen ise açıklamayı Kürtçe okudu. Kürt sorununun barışçı çözümüne giden yolda, 18 Ekim’den bu yana Diyarbakır’da görülen KCK davasının önemine vurgu yapılan açıklamada, Beklenen tahliyelerin gerçekleşmemesi ve üstelik sanıkların savunma haklarının Kürtçe yasağı engeliyle karşılaşması umut kırıcı olarak değerlendirildi. Davada tutuklu olarak yargılanan Kürt halkının seçilmiş temsilcileri ve BDP üyelerinin bir an önce serbest bırakılmasının gereğine vurgu yapılan açıklamada, bunun aynı zamanda hukuki ve vicdani bir gereklilik olduğu belirtiliyor.

Yapılan basın açıklamasının ardından KESK Genel Başkanı Sami Evren ve BDP İstanbul İl Yöneticisi Dursun Yıldız birer konuşma yaptılar.

SAMİ EVREN: “KİMSENİN BARIŞ İKLİMİNİ BOZMAYA HAKKI YOK”

Konuşmasına “bu savaş sona erene kadar, eşit yurttaşlık sağlanana kadar, herkesin anadilinde eğitim hakkı sağlanana kadar biz hep sokaklarda olacağız” diye başlayan KESK Genel Başkanı Sami Evren, şöyle dedi:

“Diyarbakır”da aslında Kürt halkı yargılanıyor. Bu dava çerçevesinde ve duruşmalarda komik tartışmalar yapılıyor. TRT ŞEŞ”de Kürtçe yayın yapanlar, sonra bu dil bilinmeyen dildir diyor. Sanıklara anadilde savunma hakkı verilmiyor. Bu davanın bütün sanıkları derhal serbest bırakılmalıdır. Siyaset yapmak isteyenlere engel çıkartılıyor. PKK”nin eylemsizlik kararı barış için çok önemli bir fırsattır. Bir barış iklimi yaratmıştır. Hiç kimsenin bu barış iklimini bozmaya hakkı yoktur. Devletin ve siyasi iktidarın da bu yönde adım atması gerekir.”

DURSUN YILDIZ: “BU DAVA HUKUK NORMLARINA UYMUYOR”

“Biz bu davanın hukuk normlarına uymadığını biliyoruz” diyerek sözlerine başlayan BDP İstanbul yöneticisi Dursun Yıldız şöyle konuştu:

“21. yüzyıl yalan, imha, inkar ve tasfiye süreçlerinin de sonu olacaktır. Kürt halkının mücadelesi de başarıya ulaşacak. AKP iktidarı son referandum oylamasında bölgede uğradığı başarısızlığın intikamını almaya çalıştı. 1800 kişiyi gözaltına alıp tutuklarsan bir partiyi çökertirsin ama BDP çökmedi. Herkesi gördüğü gibi biz eşitlik ve özgürlük yolunda mücadelemize devam ediyoruz. Bunu Başbakan da Diyarbakır”daki mahkeme heyeti de duysun ve bilsin.

Biz bu davanın evrensel hukuk normlarına uymadığını biliyor ve görüyoruz. Bu siyasi bir davadır. ve karşısında da siyasi tutum almak gerekir. Bu mahkemede savunmamızı kendi anadilimizde yani Kürtçe yapacağız. AKP iktidarı gelsin ve bu sorunu o çözsün. Sadece bu mahkemede değil, Türkiye”deki tüm mahkemelerde anadilimizde savunma yapacağız. Anadilde savunma hakkı insanlık hakkıdır, bu hakkı hiç kimse engelleyemeyecek…”

Eylem konuşmaların ardından alkışlarla sona erdi.

Barış’ı Serbest Bırakın

Haber Fabrikası – 12.11.2010

Küresel BAK’ın çağrısıyla 11 Kasım akşamı Galatasaray Meydanından Taksim’e “Barışı serbest bırakın, BDP’li tutuklular serbest bırakılsın” sloganıyla bir yürüyüş gerçekleşti.

Yüzlerce kişi, KCK davasında yargılanan Kürt siyasetçilerin Kürtçe savunma talebinin mahkeme tarafından engellenmesi nedeniyle yargılamanın gerçekleşememesini, İstiklal Cadesi’nde yürüyüşle protesto etti.

Yürüyüş boyunca “Hepimiz Kürdüz, hepimiz BDP’liyiz”, “Tutukluyu bırak, diyalogu sürdür”, “Muhatapsız çözüm olmaz”, “Savaşı sustur, barışı yükselt”, “Kimse asker doğmaz” ve “Askere gitme kardeşkanı dökme” ve Kürtçe “Biji Aşiti”, “Biji biratiya gelan”, “Deng bide aşitiye” sloganları atıldı.

Yürüyüşün sonunda basın açıklamasını Kürtçe Yıldız Önen, Türkçe Şanatçı İlkay Akaya okudular. Basın açıklamasında “Barış sürecinin gelişmesi için, sadece yetkililerin değil, hepimizin tutumu önemlidir. Sözümüzü, ellerimizi, irademizi birleştirelim. Toplumun her kesiminden birlikte daha güçlü ses çıkarmak, bugün her zamankinden çok daha büyük bir öneme sahiptir. Savaşın sesini sustur, barışın sesini yükselt!” dendi.

Açıklamadan sonra KESK Genel Başkanı Sami Evren “TRT ŞEŞ’de Kürtçe yayın yapacaksınız, sonra bu dil bilinmeyen dildir diyeceksiniz. Bu davanın tutukluları serbest bırakılsın. PKK’nın eylemsizlik kararı barış için bir fırsattır. Bir barış iklimi yaratmıştır. Hiç kimsenin bu barış iklimini bozmaya hakkı yoktur” dedi.

BDP İstanbul üyesi Dursun Yıldız “Biz bu davanın hukuk normlarına uymadığını biliyoruz. Sadece bu mahkemede değil Türkiye’deki tüm mahkemelerde anadilimizde Kürtçe savunma yapacağız. Anadilde savunma hakkı insanlık hakkıdır, bu hakkı hiç kimse engelleyemeyecek” dedi.

Savaş karşıtları yürüdü: “Barışı serbest bırakın”

Yeşil Gazete – 12.11.2010

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) tarafından dün Galatasaray’dan başlayarak Taksim’e kadar süren bir yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı. KCK davasında tutuklu BDP’lilerin derhal serbest bırakılması istenen “barışı serbest bırakın” yürüyüşüne yüzlerce savaş karşıtı katıldı.

Yürüyüş sonrasında yapılan basın açıklaması sanatçı İlkay Akkaya ve Küresel BAK’ tan Yıldız Önen tarafından Türkçe ve Kürtçe okundu. Ayrıca KESK Genel Başkanı Sami Evren ve BDP İstanbul İl yöneticisi Dursun Yıldız birer konuşma yaptılar. Yürüyüş sırasında bir “barış annesi” de Kürtçe konuşma yaparak barış istediklerini söyledi.

Yürüyüş boyunca ‘Yaşasın Barış’, ‘Biji Aşiti!’, ‘BDP’li tutuklular serbest bırakılsın’, ‘Hiç kimse asker doğmaz’, gibi sloganlar atıldı.

Basın açıklamasında şunlar söylendi:

“Tek taraflı ateşkes, şiddet ve gerilimden beslenen güçlerin olumsuz müdahalelerine rağmen genel seçimlere kadar uzatıldı.

Yetkililerin, barış umutlarını yükselten açıklamaları oldu. Büyük bir barış adımı atmak için hiç olmadığı kadar güçlü bir tarihsel fırsat önümüzde. Tüm toplumda, bir adım daha atabilirsek, kalıcı bir barış sürecinin şekillenebileceği duygusu güçleniyor…

Kürt sorununda barışa giden yolda, Diyarbakır’da görülen KCK davasının gidişatı kritik bir önem taşıyor. Bu davada tutuklu olarak yargılanan Kürt halkının seçilmiş temsilcileri ve BDP üyelerinin bir an önce serbest bırakılması gerekiyor.

Bu aynı zamanda hukuki ve vicdani bir gerekliliktir.”

KCK davasının dün yapılan son duruşmasında aralarında seçilmiş yerel yöneticilerin de bulunduğu BDP’lilerin tutukluluğunun devamına karar verilmiş ve dava 13 Ocak’a ertelenmişti.

Küresel BAK: KCK Tutukluları Bırakılsın, Diyalog Sürdürülsün

BİA Haber Merkezi – 13.11.2010

Küresel BAK”ın çağrısıyla Galatasaray Meydanı”ndan Taksim”e yürüyen yüzlerce kişi, “Barışı serbest bırakın, BDP”li tutuklular serbest bırakılsın”, “Hepimiz Kürdüz, hepimiz BDP”liyiz”, “Tutukluyu bırak, diyalogu sürdür” sloganları attı.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu”nun (Küresel BAK) çağrısıyla önceki akşam (11 Kasım) Galatasaray Meydanı”ndan Taksim”e “Barışı serbest bırakın, Barış ve Demokrasi Partili (BDP) tutuklular serbest bırakılsın” sloganıyla bir yürüyüş gerçekleşti.

Yüzlerce kişi, Diyarbakır”da görülen ve iki ay sonra görülmeye devam edilecek Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Türkiye Meclisi davasında yargılanan Kürt siyasetçilerin Kürtçe savunma talebinin mahkemece engellenmesi nedeniyle yargılamanın gerçekleşememesini, İstiklal Caddesi”nde yürüyüşle protesto etti.

Yürüyüş boyunca “Hepimiz Kürdüz, hepimiz BDP”liyiz”, “Tutukluyu bırak, diyalogu sürdür”, “Muhatapsız çözüm olmaz”, “Savaşı sustur, barışı yükselt”, “Kimse asker doğmaz” ve “Askere gitme kardeşkanı dökme” ve Kürtçe “Biji Aşiti”, “Biji biratiya gelan”, “Deng bide aşitiye” sloganları  atıldı.

Yürüyüşün sonunda basın açıklamasını Kürtçe mobile casino okuyan Yıldız Önen, Türkçe Şanatçı İlkay Akaya okudular. Basın açıklamasında “Barış sürecinin gelişmesi için, sadece yetkililerin değil, hepimizin tutumu önemlidir. Sözümüzü, ellerimizi, irademizi birleştirelim. Toplumun her kesiminden birlikte daha güçlü ses çıkarmak, bugün her zamankinden çok daha büyük bir öneme sahiptir. Savaşın sesini sustur, barışın sesini yükselt!” dendi.

Açıklamadan sonra KESK Genel Başkanı Sami Evren “TRT ŞEŞ”de Kürtçe yayın yapacaksınız, sonra bu dil bilinmeyen dildir diyeceksiniz. Bu davanın tutukluları serbest bırakılsın. PKK”nin eylemsizlik kararı barış için bir fırsattır. Bir barış iklimi yaratmıştır. Hiç kimsenin bu barış iklimini bozmaya hakkı yoktur” dedi.

BDP İstanbul üyesi Dursun Yıldız “Biz bu davanın hukuk normlarına uymadığını biliyoruz. Sadece bu mahkemede değil Türkiye”deki tüm mahkemelerde anadilimizde Kürtçe savunma yapacağız. Anadilde savunma hakkı insanlık hakkıdır, bu hakkı hiç kimse engelleyemeyecek” dedi.

Barış yürüyüşünde “bilinmeyen dil”de sloganlar atıldı…

Sesonline – 12.11.2010

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) tarafından düzenlenen ve Galatasaray Meydanı”ndan başlayarak Taksim Meydanı”nda yapılan konuşmalarla noktalanan yürüyüş boyunca, katılımcılar “bilinmeyen dil”de konuştu, sloganlar attı. Yürüyüşe, aralarında KESK Genel Başkanı Sami Evren, DSİP Genel Başkanı Doğan Tarkan, BDP İstanbul İl yöneticileri, Barış Anneleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Kürtçe ve Türkçe olarak yapılan konuşmalarda, Kürtçe”ye konan yasak ve “KCK Davası” adı altında Kürt siyasetçilerin düzmece iddialarla tutuklanarak yargılanmaları protesto edildi. Milyonlarca insanın konuştuğu dile, Diyarbakır”da görülen davada Mahkeme”nin “bilinmeyen dil” şeklindeki inkarcı vurgusuna göndermelerin yapıldığı yürüyüşte sık sık “Kürtçeye Özgürlük”, “Kürt Halkına Özgürlük”, “Yaşasın Barış”, “Biji Aşiti!”, “BDP”li tutuklular serbest bırakılsın”, “Kimse asker doğmaz”, “Barış Hemen Şimdi” sloganları atıldı.

Yürüyüş sonunda, Taksim Meydanı”nda katılımcılar adına, Yıldız Önen tarafından Kürtçe, sanatçı İlkay Akkaya tarafından ise; Türkçe yapılan açıklama şöyle:

Evren: Kürt dili de yargılanıyor

Etkin Haber Ajansı  – 12.11.2010

Diyarbakır”da görülen KCK davası ile sadece Kürt siyasetçilerin değil, Kürt dilinin de yargılandığını ifade eden KESK Genel Başkanı Sami Evren, davanın hukuksuz bir dava olduğunu söyleyerek tutuklu tüm sanıkların serbest bırakılmasını istedi.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Kürt siyasetçilerin serbest bırakılması ve anadilde savunma engelinin kaldırılması talebiyle Galatasaray Meydanı”ndan Taksim tramvay durağına yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş sırasında “BDP”li tutuklular serbest bırakılsın. Barışı serbest bırakın” yazılı pankart ile “Savaşı sustur, barışı yükselt” yazılı dövizler taşındı.

Eyleme KESK Genel Başkanı Sami Evren, BDP İstanbul İl yöneticisi Dursun Yıldız ve Barış Anneleri İnisiyatifi de katıldı. Davul ve düdük eşliğinde yapılan yürüyüşün ardından Küresel BAK adına Yıldız Önen ve İlkay Akkaya açıklama yaptı.

Düşmanlık ve gerilimden beslenen güçlerin olumsuz müdahalelerine rağmen Kürt halkının barış talebinin giderek büyüdüğüne işaret eden Yıldız Önen, tek taraflı ateşkes kararının, genel seçimlere kadar uzatılması ve yetkililerin, barış umutlarını yükselten açıklamalarının diyalog ve müzakere sürecinin kapısını araladığını söyledi.

Önen, PKK”nin eylemsizlik kararının nihai çözüm yolunda büyük bir barış adımı atmak için hiç olmadığı kadar güçlü bir tarihsel fırsat olduğunu ifade ederek, “Bu fırsatı mutlaka değerlendirmek durumundayız. Tüm toplumda, bir adım daha atabilirsek, kalıcı bir barış sürecinin şekillenebileceği duygusu güçleniyor” dedi.

İlkay Akkaya ise Kürt sorunun barışçıl çözüme giden yolda, 18 Ekim”den bu yana Diyarbakır”da görülen KCK davasının gidişatının kritik bir önem taşıdığını belirtti. Buna rağmen beklenen tahliyelerin gerçekleşmemesi ve anadilde savunma hakkının engellenmesinin umut kırıcı olduğunu söyleyen Akkaya, “Bu davada tutuklu olarak yargılanan Kürt halkının seçilmiş temsilcileri ve BDP üyelerinin biran önce serbest bırakılması gerekir. Bu aynı zamanda hukuki ve vicdani bir gerekliliktir” dedi.

Akkaya, barış için birlikte daha güçlü ses çıkarmanın bugün her zamankinden daha önemli olduğunu söyledi.

Açıklamanın ardından konuşma yapan KESK Genel Başkanı Evren, Diyarbakır”da görülen KCK davası ile sadece Kürt siyasetçilerin değil, Kürt dilinin de yargılandığını ifade etti. Davanın hukuksuz bir dava olduğunu söyleyen Evren, tutuklu tüm sanıkların serbest bırakılmasını istedi.

Evren, “Bu ülkeye barış gelene kadar, savaşlar durana kadar susmayacağız. Ülkemizde eşit yurttaşlık sağlanıncaya kadar, herkes anadilinde eğitim görüp, özgürce konuşabilene kadar sokaklarda olacağız” dedi.

BDP İl yöneticisi Dursun Yıldız, 21. yüzyılın yalanların, imhaların, inkarların sonu olmasını umduklarını söyledi. “Yerel seçimlerde BDP”den ağır darbe alan AKP intikam almaya çalıştı” diyen Yıldız, tutuklu Kürt siyasetçilerin serbest bırakılmasını istedi.

Eylemde “Biji bıratiya gelan”, “Öz öz özgürlük, Kürt diline özgürlük”, “Hepimiz Kürdüz hepimiz BDP”liyiz”, “Şimdi barış zamanı” sloganları atıldı.

Küresel BAK”tan “Bilinmeyen dil” protestosu

ANF  – 12.11.2010

Küresel BAK, KCK davasında Kürtçe’nin kayıtlara “Bilinmeyen bir dil “” olarak geçmesini İstiklal Caddesi’nde düzenlediği yürüyüş ile protesto etti. Eylemde, Kürt halkının temsilcilerinin serbest bırakılması ve tüm kamu alanlarında Kürtçenin tanınması çağrısında bulunuldu.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) KCK davasında Kürt dilinin ‘bilinmeyen bir dil’ olarak kayıtlara geçmesi ve Kürt siyasetçilerinin serbest bırakılmamasını protesto etmek amacıyla İstiklal Caddesi’nde bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Galatasaray Meydanı’ndan Taksim Tramvay Durağı’na kadar süren yürüyüşte, “BDP”li tutuklular serbest bırakılsın’, ‘Barışı serbest bırakın” pankartları ile “Savaşı sustur, barışı yükselt” yazılı Kürtçe ve Türkçe dövizler taşınırken, yürüyüş BDP İstanbul İl Örgütü, KESK Genel Başkanı Sami Evren, sanatçı İlkay Akkaya, balerin Zeynep Tanbay ve Barış Anneleri İnisiyatifi destek verdi.

“”Biji Aşıtî””, “”Hepimiz Kürtüz hepimiz BDP”liyiz””, “”Şimdi barış zamanı”” sloganlarının atıldığı yürüyüş te sık sık alkış çalınarak ve zılgıtlar çekildi.

Taksim Tramvay durağında son bulan yürüyüşün ardından ilk açıklamayı Barış Anneleri İnisiyatifi’nden Güler Buğday yaptı. Buğday, 15 yıldır Kürt anaları olarak barışın gelmesi çocuklarımızın ölmemesi için mücadele ettiklerini vurgulayarak, “Ancak her seferinde bizim bu çığlığımıza devlet askeri operasyonlarla cevap veriliyor. Bizim seçtiğimiz siyasetçilerin önünü engelleyerek, hapsederek, çocuklarımızı zindanlara atarak, dilimizi yasaklayarak bir yere varamazsınız. Biz dün gibi bugün de barış için mücadele eden Kürt ve Türk halkları olarak sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

‘BARIŞ İKLİMİNİ SABOTE ETMEYİN’

Buğday’ın ardından kısa bir açıklama yapan BDP İstanbul İl Yöneticilerinden Dursun Yıldız, Kürt sorununda inkar ve imha politikasının kabul edilemeyeceğini vurgulayarak, “BDP ve devrim demokrasi dostları ile Kürt sorununun çözümü için, Kürt kültürünü yaşatmak ve sadece mahkemelerde değil Kürt dilinin tüm kamu alanlarında kabul edilene dek mücadelemizi dün olduğu bugünde kararlıkla sürdüreceğiz”” diye konuştu.

Diyarbakır”da görülen davada Kürt halkının özgürlük talebinin yargılandığını belirten KESK Genel Başkanı Sami Evren ise bu hukuksuzluğu tüm dünya tarafından kabul edilmesine rağmen Türkiye devleti tarafından hala ısrar edilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Bir halkın kendi anadilinde savunma yapmasının insanın en temel hakkı olduğunu hatırlatan Evren, “”Bir taraftan TRT Şeş”i açacaksın diğer taraftan ‘bilinmeyen bir dil’ diyeceksin. Sen bilinmeyen bir dil de mi kanal açtın?”” diye sordu. PKK”nin tek taraflı ateşkesinin barış için olumlu bir iklim yarattığını ancak bu iklimin yeniden sabote edilmek istediğine dikkat çeken Evren, hukuksuz bir şekilde tutulan Kürt siyasetçilerinin serbest bırakılması ve uzatılan barış elinin tutulması gerektiğini kaydetti.

‘YASAKÇI ZİHNİYETTEN UZAKLAŞIN’

Yapılan konuşmaların ardından Küresel BAK’ın basın açıklaması okundu. Açıklamayı Kürtçe Yıldız Önen yaparken Türkçesini ise sanatçı İlkay Akkaya yaptı. Kürt sorununun nihai çözümü yolunda büyük bir barış adımı atmak için hiç olmadığı kadar güçlü bir tarihsel fırsatın olduğunu belirten Akkaya ve Önen, “”Kürt sorunun barışçı çözümüne giden yolda 18 Ekim”den bu yana Diyarbakır da görülen KCK davasının gidişatı kritik bir önem taşıyor. Buna rağmen beklenilen tahliyeler gerçekleşmemesi ve tutukluların savunma haklarının Kürtçe yasağı engeliyle karşılaşması umut kırıcıdır. Hükümet derhal yasakçı zihniyetinden uzaklaşıp özgürlükçü bir yaklaşım kullanmalı. Barış gelene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz”” dedi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.