1 Mart 2012 – Suriye Halklarının Yanındayız! Basın Açıklamasının Haberleri

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Küresel BAK: Suriye halklarının yanındayız, askeri müdahaleye karşıyız / Turnusol – 1 Mart 2012
Küresel BAK, büyük 1 Mart 2003 yürüyüşünün yoldönümünde, Suriye elçiliği önünde savaş karşıtı eylem yaptı. Savaş karşıtları, Esad yönetiminin katliamlarını ve halkın özgürlük mücadelesini kendi stratejik çıkarları, askeri projeleri veya egemenlik hesapları için kullanmaya kalkan iki yüzlü devletleri protesto etti.
Saat 12.30’da yapılan basın açıklamasının ardından, 1Mart eyleminin çaıırıcılarından eski Rize Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu kısa bir konuşma yaptı. Bekaroğlu konuşmasında, Suriye’de yaşanan katliama dikkat çekti ve bunu fırsat bilerek oraya yönelik işgal ve müdahale girişimlerine yedeklenmeye çalışan AKP yönetimini kınadı. Halkın bölgeyi ve ülkeyi kaosa sürükleyecek bu girişimlere karşı yeterince tepki göstermediğine dikkat çeken Bekaroğlu, “bu tepkisizliğin de en büyük nedeni AKP politikalarıdır” dedi.
Mehmet Bekaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Küresel BAK’ın bu eylemi bir başlangıç olsun. Tıpkı 1 Mart 2003’te olduğu gibi, yina yüzbinler sokaklara çıkıp savaşa ve Suriye’ye, İran’a yönelik işgal girişimlerine karşı çıkalım, çıkmalıyız!”
Yine 1 Mart, Yine Savaşa Hayır
BİA Haber Merkezi – 01 Mart 2012
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Suriye halklarının yanında olduğunu ve her türlü uluslararası müdahaleye karşı olduklarını belirterek, Esad rejimin geri çekilmesini istedi.
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK), Suriye Başkonsolosluğu’nun önünde yaptığı eylemde, Suriye’ye karşı herhangi bir müdahalenin demokrasi değil, daha büyük karmaşa getireceğini söyledi.
Irak’ın işgalinin yıldönümünde yapılan eylemde, basın açıklamasını okuyan Nilüfer Uğur Dalay, Esad diktatörlüğüne karşı Suriye’nin bir iç savaş noktasına geldiğini belirterek, halklarının demokrasi ve özgürlük mücadelesini desteklediklerini belirtti.
“2011’in Mart ayından bu yana Suriye’de ölenlerin sayısı 8.343’e ulaştı. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi örgütünün raporuna göre ölenlerin 590’ı çocuk. En çok ölüm ise 1.128 kişi ile Hama’da gerçekleşti.
“Öte yandan Esad rejimine muhalif Kürtlere karşı suikastlar yapılıyor; gazetecilere, blog yazarlarına ve rejim muhaliflerine karşı büyük bir baskı dalgası devam ediyor. Hatta Humus’un bombalanması sırasında iki Batılı gazetecinin bilerek öldürüldüğü iddia ediliyor.”
“AKP müdahalenin başını çekmek istiyor”
Dalay, Suriye’deki şiddetin sona erdirilmesine yönelik kararlarını dahi Suriye’ye yönelik emperyal müdahalelere “uluslararası hukuki meşruiyet şemsiyesi” oluşturmak için kullanmak isteyenler olduğunu belirtti.
“Türkiye’de AKP hükümetinin de izlediği dış politikayla komşusuna yönelik bir askeri müdahaleyi tamamen reddetmediği, ABD ve diğer emperyalist güçler askeri müdahaleyle sorunu çözmeye karar verirlerse, tıpkı Irak müdahalesinden önce olduğu gibi katılmayı, hatta bölge liderliği hayaliyle başı çekmeyi deneyecekleri anlaşılıyor.
“Türkiye ancak savaş karşıtı ve insan haklarına dayalı bir dış politika anlayışıyla bu yanlış yönelimi durdurabilir.”
“Askeri müdahale savaşı yayar”
Irak savaşında 1 milyon Iraklı’nın hayatını kaybettiğini, Irak halklarının savaş öncesinden çok daha büyük bir yıkım ve sefalet içine sürüklendiğini belirten Dalay, Suriye ve İran’a yönelik bir askeri müdahalenin, istikrarsızlık ve savaş ortamının yayılmasına neden olacağını söyledi.
“Bugün, Türkiye’nin Irak savaşına katılması için Meclis’e verilen tezkereyi, Ankara’da 100 bin kişilik bir mitingle önlediğimiz 1 Mart 2003’ün 9. yıldönümü. Savaş karşıtları olarak yine bir 1 Mart günü, yine savaşa hayır diyoruz.”

Barış aktivistleri: Esad, katliamlara son ver! Suriye’ye askeri müdahaleye hayır!
Marksist.org  – 1 Mart 2012
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) üyeleri bugün İstanbul Teşvikiye’deki Suriye Başkonsolosluğu’nun önüne giderek bir basın açıklaması yaptı. Küresel BAK üyeleri, Türkiye halklarının AKP yüzünden Suriye konusunda net tutum alamadığını, ancak kendilerinin bugünden itibaren Suriye’de Esad diktatörlüğüne karşı ayaklananlarla dayanışmayı sürdüreceklerini dile getirdiler.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.