1 Kasım 2011-“Kar Değil, İnsanlar” yürüyüşü – Nice, Fransa

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Binlerce anti-kapitalist aktivist bu gün Fransa’nın Nice kentinde buluştu. 30 bin aktivist, Cannes’te 3-4 Kasım’da yapılacak G20 zirvesini, Nice’de 1 Kasım’da yapılan yürüyüşle protesto ettiler. Yürüyüşte, aktivistler dünya liderlerine “ekonomilere değil, insanlara öncelik vermeleri” çağrısını yaptılar.

Yürüyüş, Amerika’daki “Wall Street’i işgal et” hareketi ile Avrupa’daki Avrupa Birliği karşıtı hareketi bir araya getirdi. Fransa, İtalya, İngiltere, Yunanistan gibi Avrupa ülkeleri dışından Meksika, Kanada, Amerika, Kore, hatta Ortadoğu’dan bile aktivistler yürüyüşe katıldılar.

Yürüyüşe CGT, FSU gibi büyük sendikalar, öğrenci örgütleri, Greenpeace gibi çevre örgütleri, Fransa Komünist partisi, Yeni antikapitalis Parti, Sosyalist Parti gibi siyasi partiler, insan hakları örgütlerinden oluşan yaklaşık 200 örgüt ve bağımsız aktivistler katıldı.

Yürüyüş boyunca polis inanılmaz büyüklükte güvenlik önlemi almıştı. Neredeyse her sokak barikatlar ile kapatılmıştı. Yürüyüşçüler ise en güzel şekilde onlara karşılık verdiler. Polis barikatlarının önüne barış işaretleri ve çiçek desenleri çizildi. Yürüyüşe katılan ritim grupları barikatlar önünde dans ettiler, şarkılar söylediler. Barikatları aşıp yürüyüşü görebilen insanlar yürüyüşçüleri destek için alkışladılar. Balkonlardan yüzlerce kişi alkışlayarak yürüyüşü desteklediler.

“Kar değil, İnsan” ana sloganıyla yapılan yürüyüşte Robin Hood şapkası giyen aktivistler G20’nin politikasını değiştirmesini talep ettiler. Çalışanlardan, yoksullardan değil zenginlerden vergi alınmasını istediler.

Protestocular “Dünyada en çok para sahibi bir avuç insanın tüm kararları vermesi kabul edilemez. Hükümetler dünyaya sahip olduklarını düşünüyorlar. Biz insanların dünyasına inanıyoruz” dediler.

Yürüyüş sırasında savaş karşıtlığı da işlendi. Libya başta olmak üzere tüm askeri operasyonlara karşı dövizler taşındı. Çeşitli dillerde “BARIŞ” bayrağı taşındı. Askeri harcamaların sağlık ve eğitim için harcanması istendi.

Yürüyüşten sonra verilen konserde Fransa, İtalya, Brezilya, Meksika, Yunanistan ve Tunus başta olmak üzere pek çok ülkeden aktivistler G20 liderlerine çağrılar yaptılar.

2-4 Kasım’da G20 toplantılarına paralel olarak Nice’de “G20 alternatif Forumu” düzenlenecek.

Yildiz Önen

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.