Irak’ta İşgale Son Kampanyası Faaliyet Raporu

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Irak’ta İşgale Son Kampanyası Faaliyet Raporu

Bundan üç ay önce Amerika’da 3 binden fazla kampanya bir araya gelerek 24-25-26 Eylül’de Beyaz Saray’ın önünde ‘Irak’ta İşgale Son-Birlikleri Hemen Eve Geri Getirin!’ sloganıyla, üç gün sürecek etkinlikler dizisi gerçekleştirme kararı aldılar. Ardından Amerikalı savaş karşıtları bu eylem programlarını bütün dünyadaki savaş karşıtı koalisyonlara önererek, onları, mümkünse aynı gün tüm dünyada, savaşa ve işgale karşı gösteriler ve çeşitli etkinlikler yapmaya davet ettiler. 24 Eylül’de Amerika, İngiltere, Yunanistan, Kanada, İrlanda, Avustralya, Japonya, Danimarka ve daha bir çok ülkede işgale karşı ve birliklerin derhal eve geri getirilmesi talebiyle büyük gösteriler oldu. Amerika ve İngiltere’deki gösterilere yüzbinlerce kişi katıldı.
Biz de, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak, Amerikalı savaş karşıtlarının çağrısına katıldık ve 24 Eylül Cumartesi günü Taksim Gezi Parkı’nda bir basın açıklaması düzenledik. 24 Eylül Cumartesi gününe kadar yapmış olduğumuz etkinlikleri aşağıda bulabilirsiniz:

23-24 Temmuz 2005 -Bahadın BAK standı

23-24 Temmuz tarihlerinde Bahadın’da yapılan şenliklerde BAK standı açıldı. Stand etrafında BAK hakkında sohbetler gerçekleşti. Önümüzdeki günlerde yapılacak etkinlikler tartışıldı.

28 Temmuz 2005 –  Kefken

Seyrek’te Gebze ve Kocaeli’nden üniversite öğrencilerinin yaptığı Gençlik Kampında, Küresel BAK yürütmesinden Mustafa Turgut’un katıldığı Savaş Karşıtı Hareket ve Küresel BAK konulu bir söyleşi yapıldı. 15 kişinin katıldığı toplantıda Küresel BAK’ın hedefleri, önceki kampanyaları, 24 Eylül, 18 Mart kampanyaları konularında sunum yapıldı, sorulara yanıtlar verildi. İkinci bölümde Gebze ve Kocaeli’nde neler yapılabileceği konusunda tartışmalar yapıldı.

27 Ağustos 2005 – Aksaray

Eğitim-Sen lokalinde yapılan toplantıya 25 kişi katıldı. İstanbul’dan Bülent Aydın’ın katıldığı toplantı da Adana BAK aktivistleri de vardı. Adana’dan Ali Dinigüzel, İncirlik üssü ile ilgili bilgiler verdi. Savaş karşıtı hareketin gelişimi, ABD’li savaş karşıtlarının kampanyaları, 1 Eylül, 23 – 24 – 25 Eylül etkinlikleri konuşuldu. Gönüllü arkadaşlardan BAK Aksaray meclisi oluşturulması, Irak’lı doktorlar ile Adana’da yapılacak etkinliğe katılınması, savaşın 3. yılında Ankara’da yapılacak eyleme topluca katılınması, kurum ve kuruluşların ziyaret edilmesi kararlaştırıldı.

31 Ağustos 2005 – Lüleburgaz

30-31 Ağustos ve 1 Eylül tarihlerinde Lüleburgaz’da düzenlenen 1 Eylül Dünya Barış Günü Şenlikleri’ne İstanbul’dan Tayfun Mater katıldı. Tayfun Mater 31 Ağustos günü düzenlenen konser öncesi Irak Savaşının Bölgemizdeki Etkileri konulu bir sunum yaptı. Konuşmasında Irak savaşının yol açtığı sonuçlardan bahsederek, Küresel BAK olarak bundan sonra ‘İncirlik Kapatılsın’ kampanyası sürdüreceklerini söyledi.

3 Eylül 2005 – Didim

Eylül ayının ilk haftasında Didim’de düzenlenen Barış Şenlikleri’ne Küresel BAK’tan Tayfun Mater katıldı. 3 Eylül’de yapılan toplantıda konuşan Tayfun Mater, Irak’taki işgalin verdiği zararlardan, dünyada savaşa ve işgale karşı büyüyen muhalefetten, 23-25 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak etkinliklerden ve İncirlik Kapatılsın kampanyasından söz etti. Şenlikte ayrıca savaş ve dünyada savaş karşı yapılan eylemlerin fotoğraflarının olduğu bir sergi düzenlendi.

4 Eylül 2005 – İzmir

4 Eylül’de İzmir’de Küresel BAK toplantısı yapıldı. Küresel BAK’tan Tayfun Mater’in katıldığı toplantıda yeni dönemde yapılacak kampanyaların İzmir’de nasıl örgütleneceği, İncirlik Kapatılsın kampanyası ve 23-25 Eylül tarihlerinde İstanbul’da toplanacak Avrupa Sosyal Forumu Hazırlık Toplantısı ve 24 Eylül’de yine İstanbul’da yapılacak Küresel BAK katılımcılar toplantısı konuşuldu. İzmir Küresel BAK 15 Eylül’de yeniden bir araya gelerek bu kon ulardaki önerilerini konuşacak.

05-06 Eylül 2005 -Ankara

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğrenci kayıtları sırasında Küresel Barış ve Adalet Öğrenci Topluluğu olarak stand açıldı. Standda, Topluluk olarak hazırlanan bülten, Küresel BAK’ı tanıtan bir cd dağıtıldı, yeni öğrencilerle ilişkiye geçildi. Bundan sonra bülten haftalık olarak çıkacak. Ayrıca Umut İşgal Edilemez şenliği ikinci defa yapılmaya çalışılacak.

13 Eylül 2005 – İstanbul

Beyoğlu BAK tarafından ‘Türkiye’de Savaş Karşıtı Hareketin Üç Yılı’ başlıklı bir toplantı yapıldı. Konuşmacı olarak Memet Ali Alabora’nın katıldığı toplantıda, Türkiye’de savaş karşıtı hareketin başından bugüne kadar geçirdiği aşamalar ve ‘İncirlik Kapatılsın’ kampanyası konuşuldu. Toplantıya 60 kişi katıldı.

23 Eylül 2005 -İstanbul

Taksim Hill Oteli’nde Savaş Karşıtı Hareket ve Yeni Sol’ başlıklı bir toplantı düzenlendi. Toplantıya konuşmacı olarak, Christina Buchholz (Almanya – Linkspartei), Aleks Callinicos(İngiltere – Respect), Martin Böttler (Almanya – Yeşiller), Hakan Tahmaz ve Doğan Tarkankatıldı. Toplantının moderatörlüğünü Aydın Cıngı yaptı.
Aydın Cıngı, açılış konuşmasında, Irak’taki savaşın insanlığa büyük zarar vermeye devam ettiğini, dolayısıyla işgale karşı mücadele etmenin önemini koruduğunu söyledi.
Christina Buchholz, Almanya’da son üç dört yıldır devam eden neo-liberalizme karşı mücadelenin nasıl yeni sol partinin doğmasına ortam sağladığını anlattı. Son seçimlerde hem muhafazakrların hem de sosyal demokrat partinin kaybettiğini, ayrıca ırkçılığın mahkum edildiğini anlattı.
İngiltere’den Aleks Callinicos, Almanya’daki seçimlerin, Fransadaki hayır oyunun, New Orleans’da meydana gelen kasırganın ve ABD’nin şu an Irak’ta içinde bulunduğu durumun bütün egemen sınıfların aslında kaybetmekte olduğunu gösterdiğini söyledi. Yeni bir solu inşa etmenin öncelikle hareketi inşa etmekten geçtiğini, ancak bu şekilde yeni solun doğacağı politik ortamın yaratılabileceğini belirtti. Ve parlamentoya girmenin harekete sırtını dönemk anlamına gelmediğini, İngiltere’de Respect’in de asıl işinin hareketi inşa etmek olduğunu anlattı.
Martin Böttler, Almanya’da seçimlerden sonraki sürecin şimdi çok önemli olduğunu söyledi. Ayrıca kendisinin de savaşa ve işgale karşı olduğunu belirtti.
Hakan Tahmaz ise, yeni solun çoğulcu yapılara tahammül etmesi, enternasyonalist olması, daha demokratik olması, pozitif ayrımcı olması, emek egemen bir dünyayı ve kapitalizm yerine başka bir dünyayı amaçlayan bir sosyalizmi hedeflemesi gerektiğini söyledi.
Doğan Tarkan, yeni solun sosyalistlerin değil solun birliği olarak anlaşılması, emekten yana tutum alması, neo-liberal politikalara karşı çok net tutum alması, sınırsız bir düşünce, örgütlenme ve eylem özgürlüğü savunması, Türk milliyetçiliğine karşı açık tutum alması, özgürlükleri sınırsızca savunması, yani türbanlı kadınları da savunması gerektiğini vurguladı.
Toplantıya 200 kişi katıldı.

24 Eylül 2005 – İstanbul

24 Eylül Küresel Eylem Günü’nde Taksim Gezi Parkı’nda basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına 300 kişi katıldı. Katılımcılar arasında, Avrupa Sosyal Forumu hazırlık toplantısına katılma üzere İstanbul’a gelmiş olan Avrupalı savaş ve kapitalizm karşıtları da vardı. Avrupa Sosyal Forumu hazırlık toplantısındaki BAK aktivistleri ve Avrupalı savaş karşıtları toplantının yapıldığı İTÜ Maçka Sosyal Tesisleri’nden Taksim Gezi Parkı’na kadar yürüyerek, sloganlar atarak geldiler. Daha sonra Taksim Gezi Parkı’nda bir basın açıklaması yaptık. Basın açıklamasından önce İngiltere, Almanya ve Yunanistan’dan gelen konuklar birer konuşma yaptılar.
Eylemde, İngiltere’den RESPECT seçim ittifakından Alex Collinicos konuşmasında, öncelikle dayanışma duygularını ifade etikten sonra, İngiltere’de gerçekleşen eylemi kaçırmış olsa da Türkiye’deki savaş karşıt eyleme katıldığı için çok mutlu olduğunu, ABD’ye karşı mücadelenin öemini her zamankinden fazla bir biçimde koruduğunu belirtti.
Almanya’dan Christina, Almanya’da seçimlerde önemli bir başarı elde eden Sol Parti’nin Türkiye’deki savaş karşıtlarına selamını ilettikten sonra, savaşa karşı aralıksız bir biçimde mücadele etmeye devam edilmesinin önemine değindi.
Kıbrıs Rum kesiminden Dinos, halkların kardeşliğini, Kıbrıs’ta İngiltere Üslerine ve savaşa karşı Kıbrıslı Türklerle birlikte mücadeleye etmeye devam edeceklerini söyledi.
Kıbrıs Türk kesiminden gelen Nevzat ise Türkiye’ye Kıbrıs’tan, Kıbrıs halklarının temsilcisi olarak hep birlikte geldiklerini, iki halkın birleşik barış hareketini inşa ettiklerini ve ABD ve İngiltere’nin Irak işgaline de birleşik bir biçimde karşı çıkacaklarını söyledi.
Polonya’dan Elis, 1 Mart’ta Türkiye’deki savaş karşıtlarının tezkereyi durdurmuş olmasının Polonya’daki savaş karşıtı harekete büyük moral ve güç verdiğini, Polonya’nın askerilerini Irak’tan çekme kararını aldığını söyledi.
Eylemde ayrıca Makedonya’dan da bir konuşmacı vardı.
Daha sonra Memet Ali Alabora ve Görkem Yeltan birlikte Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına basın açıklamasını okudular.
Memet Ali Alabora konuşmasında, “George W. Bush ve onun temsil ettiği küresel sermayenin baronlarının savaş politikaları dünyanın üzerinde ölüm, kan ve yıkım yaratarak dolaşmaya devam ediyor. ABD ve İngiltere ölüm makinesi, bugünlerde Telafer sokaklarında, evlerinde, hastanelerinde ve camilerinde kol geziyor. Eylemlerde boşuna, “Katil Bush! Hesap ver, bugün kaç çocuk öldürdün!” sloganını haykırmıyoruz. ABD ordusu, çocukları öldürüyor. Bush, çiftliğinde ayaklarını uzatmış, bu savaştan yardakçı şirketlerle birlikte kaç milyon dolar kazandığının hesabını yaparken, Telafer bir çocuk mezarlığına dönüyor” dedi.
Görkem Yeltan ise, “New Orleans’ı vuran Katrina felaketinin sonuçları doğrudan ABD yöneticilerinin sorumluluğunda. ABD’deki savaş karşıtları katrina felaketinin de Irak felaketinin de sorumlusununun küresel kapitalizm ve savaş mekanizması olduğunu çok iyi biliyor. Biz de burada Katrina felaketinin mağdurlarının acılarını paylaşıyoruz ve onlara Bush’un sahip olmadığı bir içtenlikle dayanışma duygularımızı gönderiyoruz. ABD’deki savaş karşıtlarına, Japonya, İngiltere ve Yunanistan’daki savaş karşıtlarıyla birlikte, biz de selamlarımızı, yoldaşça duygularımızı yolluyoruz. Ve hep birlikte, Irak halkına selam yolluyoruz. Yalnız olmadıklarını bir kez daha haykırıyoruz” dedi.
Basın açıklamasına aynı zamanda bir çok kurum temsilcisi de katıldı. Aktivistler eylem boyunca düdükleri ve sloganlarıyla savaşa karşı ses çıkardılar. Sık ‘İncirlik Kapatılsın’, ‘Irak’ta İşgale Son’ sloganları atıldı.

24 Eylül 2005 -İstanbul

Taksim Gezi Parkı’ndaki basın açıklamasının ardından, Küresel BAK Türkiye aktivistler toplantısı yapıldı. Adana, Ankara, Bursa, İstanbul ve İzmir’den aktivistlerin katıldığı toplantıda katılım ve karar sürecine ilişkin eleştirel değerlendirmeler yapıldı. Toplantının moderatörlüğünü Erol Kızılelma ve Bülent Aydın yaptı. 22 kişi söz aldı. Küresel BAK’ın işleyişi, aktivistlerin durumu, yerel bak’ların faaliyetlerini, barışarock, deneyimlerimiz, etkinlik tarzı, incirlik kampanyası, ihtiyaçlarımız, nasıl daha etkili eylemler yapacağımız, daha çok insana nasıl ulaşabileceğimiz, bireysel katlımcıların durumu, üniversiteli arkadaşların çalışmaları konuşuldu.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.