DİHA – 27.03.2010-İzmir'de 'Savaşı sustur barışı yükselt' paneli

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İzmir”de “Savaşı sustur barışı yükselt” paneli

27.03.2010 -DİHA

izm-baris-panel-1

İZMİR (DİHA) – İzmir”de düzenlenen, “Savaşı sustur barışı yükselt” konulu panelde, AKP”nin Kürt sorununun çözümünde geri adım attığı belirtilerek, barışın karşılıklı anlayış çerçevesinde sağlanabileceğini vurgu yapıldı.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu tarafından düzenlenen panel, Ahmet Piriştina Kültür Merkezinde yapıldı. BDP PM Üyesi Ahmet Demiroğlu, Taraf Gazetesi Yazarı Hilal Kaplan, Küresel BAK üyesi Yıldız Önen”in konuşmacı olarak katıldığı panele, çok sayıda kişi katıldı. Panelde konuşan BDP PM Üyesi Ahmet Demiroğlu, şunları belirtti: “Ülkede savaşı tırmandıran AKP”nin yürüttüğü kirli politikalardır. Yıllardır devlet politikası adı altında Kürt halkını tasfiye ve inkar eden bir zihniyet. “İyi şeyler olacak” sözünden sonra tasfiye ve inkar politikalarına hız vermiştir. İlk olarak 29 Mart yerel seçimlerinden sonra KCK operasyonu adı altında yüzlerce pokies online siyasetçiyi susturmaya çalışmışlardır. Yine belediye başkanlarının da içinde olduğu yüzlerce siyasetçiyi cezaevine gönderdiler. Bin 700 siyasetçiyi içeriye atmakla bu ülkede iyi şeyler olmaz, aksine Kürt halkının iradesinin güçlenmesinde iyi şeyler olur. Tasfiye planları artık bu halkın üstünde baskı kuramayacaktır.”

Taraf Gazetesi Yazarı Hilal Kaplan ise, AKP”nin Kürt sorununun çözümünde çark ettiğini ifade ederek, “AKP Kürt sorununun çözümünde çeşitli açıklamalarda bulundu. Bu başta Kürt halkı olmak üzere hepimizi çok umutlandırdı. İlerleyen zamanlarda Silopi”den Türkiye”ye .arış için genel PKK”li grubun karşılanmasına tepki gösteren bir kesimin etkisi altında kalarak, başlattıkları demokratik çözümü askıya aldı. Kürt sorununun çözümündeki adımlardan vazgeçmişlerdir. Binlerce insanın bu ülkede öldüğünü gören bir kesim bu savaşa son dese de, bu ülkede hala savaşla bir şeylerin olabileceğine inananları da unutmamalıyız. Kürt”lerin barış inadını dikkate almayanlar aslında bu ülkede huzurun bozguncularıdır. Ergenekon denilen bir yapılanma yıllardır bunu üstlendi, bu gün ise onun siyasi ayakları bu görevi devralma yolundadırlar. Bu ülkede barış karşılıklı anlayış çerçevesinde yol katledebilir” dedi.


http://www.diclehaber.com/1/22/2/viewNews/207017

Turnosol web sitesi:

Savaşı Sustur Barışı Yükselt (Toplantı)

Yer: İzmir

27.03.2010 14:00 – 16:00

SAVAŞI SUSTUR BARIŞI YÜKSELT

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonunun düzenleyeceği panelde Kürt sorununda son gelinen durum ve barış yolunda atılması gereken adımlar konuşuluyor.

Konuşmacılar:

Ahmet Demircioğlu [BDP Parti Meclisi üyesi]
Hilal Kaplan [Yazar]
Yıldız Önen [Küresel BAK]

Tarih:27 Mart 2010 Cumartesi
Zaman:14:00 – 16:00
Yer: APİKAM (Ahmet Priştine İzmir Kent Arşivi Müzesi – Eski İtfaiye Binası)
Şair Eşref Bulvarı No: 1/A Çankaya, Izmir

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.