9 Haziran 2011 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Vicdani Retçi inan Süver’e Özgürlük!

Küresel BAK olarak 9 Haziran’da vicdani retçi İnan Süver’e destek için yazılı basın açıklaması yaptık. Basın açıklaması metni aşağıdadır.

İnan Süver askere gittiği 2001 yılında itibaren 2003 yılına kadar pek çok kez firar etti ve yakalandı. Son firarından sonra İzmir Şirinyer askeri cezaevinde hapis yattı. Burada kaldığı süre boyunca birçok işkenceye maruz bırakıldı.

7 ay hapis yattıktan sonra bağlı bulunduğu askeri birime dönmesi için serbest bırakılan İnan Süver, askerlik yapmak istemediği için kaçak olarak yaşamaya başladı. Bu firarından sonra gıyabında 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İnan, askeri makamlara 2009 yılında gönderdiği bir mektupta, vicdani gerekçelerle askerlik yapmayı reddettiğini ve vicdani retçi olduğunu açıkladı. Vicdani ret hakkının uluslararası düzeyde tanınan bir hak olduğundan haberdar olmadığı için, vicdani reddini daha önce açıklamamıştı.

İnan Süver yazmış olduğu vicdani ret metninde ölmek-öldürmek istemediği için asker olmayacağını, bir insanı öldürmeyi becerebileceği bir eylem olarak görmediğini ifade ediyordu. Vicdani redde ki samimiyetini şu ifadelerinden anlayabiliyoruz:

23 Temmuz 2001 yılından bu yana ısrarla ve inatla asker edilmek isteniyorum. Oysa ben 3 çocuk babası, inşaat işçisi, kimsenin tavuğuna kış, kimsenin de kedisine pisipisi etmemiş, bilerek ince belli kara karıncayı incitmemiş, hep güçsüzden, hep kaybedenden yana olmuş, futbolda bile hep küme düşme tehlikesinde olan takımları tutmuş, asla kimseye hükmetme derdinde olmayan, aynı zamanda kimsenin de emrine girmeyen, yalnız doğmuş, yalnız gömüleceğini bilen, buna göre yaşamak isteyen biriyim.”

İnan Süver firar dönemindeki sıkıntılarını şöyle ifade ediyor: ‘Tam 8 yıl 2 ay 13 gündür kaçağım bu süre içerisin de hiç bir gün sigortalı bir işte çalışamadım ehliyette alamadım. Araç ta kullanamadım. Hiç bir an bir polis memurunun yüzüne bakamadım, her gördüğümde korktum. Her asker gördüğümde üzüldüm, hüzünlendim. Hiç bir günün gecesinde sokakta turlayamadım, hiç bir gün meyhaneye, kahve haneye giremedim. Her sabah dönmemecesine ayrıldım eşimden, evimden, çocuklarımdan. Dostum düşmanım benim bu açığımı bana karşı koz olarak kullandı. Gün geldi haksızlıklar karşısında sustum.

İnan Süver, 5 Ağustos 2010 tarihinde evine yapılan polis baskınında tutuklandı. 4 Ekim 2010‘da başbakana yazdığı mektupta 17 bin faili meçhul cinayetin işlendiği, 4000 köyün yakıldığı, köylerinden yurtlarından zorla şehirlere göç ettirilen milyonlarca aç perişan yaşamların olduğu, 50 000 gencin öldürüldüğü, kardeşin kardeşe düşman edilip kinlendirildiği, milyonlarca gencin ruhsal rahatsızlıklara itildiği, binlercesinin de intiharlara sürüklendiği lanet savaş ve savaşma sanatı denen askerliği yapamadığını ve yapamayacağını tekrar beyan etti.

Buca Cezevi’nde tutuklu bulunan vicdani retçi İnan Süver, Aralık 2010’da Ege Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde, 2007 yılında gerçekleştiği iddiasıyla “izin tecavüzü” ve 2010 Ağustos ayında askeri cezaevinde üniforma giymeyi reddettiği için “emre itaatsizlikte ısrar” suçlarından yargılandı. İnan Süver’e, 26 Kasım’da askeri hastane tarafından “askerliğe elverişli olmadığı”na ilişkin bir rapor verilmişti, Mahkeme bu raporu göz önüne alarak tahliye kararı verdi. Ancak 2003, 2004 ve 2006 yıllarında “firar” suçlarından verilmiş olan toplam 25 aylık bir cezasının olması, verilen raporun ise 2008 yılı 8. ayından itibaren geçerli olması bahane edilerek İnan Süver tahliye edilmedi.Vicdani retçi Süver bu yapılan haksızlıklara daha fazla dayanamayarak 21 Nisan 2011’de bulunduğu Manisa Saruhanlı Yarı Açık Cezaevi’nden firar etti. Fakat 22 Nisan’da İzmir’de tekrar yakalanıp Buca Cezaevi’ne konuldu. 3 Mayıs’ta da Manisa E Tipi Kapalı Cezaevi’ne nakledildi.

İzmir’de yakalandığı günden itibaren açlık grevine başlayan Süver, açlık grevini sürdürdüğü gerekçesiyle 20 günlük hücre cezasına çarptırıldı, hücre cezası 23 Mayısta başlayan Süver’in 20 gün boyunca görüş ve telefon hakları da yasaklandı.

İnan Süver asker kaçaklığı nedeniyle ceza aldığını, fakat suçlamaları kabul etmediğini ve protestosunun cezanın uygulanış şekline olduğunu belirtiyor. Kaçmasının nedeninin de bu olduğunu ve fırsat bulduğunda tekrar kaçacağını söylüyor. İnan birliğinden birçok kez kaçtığını zira askerlik yapmak istemediğini, vicdani ret hakkını talep ettiği için çok daha fazla cezaya çarptırıldığını ifade ediyor.

27 Mayıs 2011 tarihinde Başbakana 2. mektubunu yazan İnan Süver mektubunda, hapishanedeki zor koşulları, çocuklarına kavuşmak istediği için bir an önce tahliye edilmesi talebini, “her türk asker doğar” ifadesini kabul etmeyen, askerlik yapmak istemeyen biri olarak vatandaşlıktan da çıkmak istediğini belirtiyor.

31 Mayısta İnan’ı ziyaret eden avukatı, İnan’ın açlık grevine devam ettiğini söyledi. İnan, hücre cezası süresince mektupların verilmediğini ama mektup almanın kendisine iyi geldiğini, dışarıdan gelen haberlerin kendisini heyecanlandırdığını söylüyor. İnan’ın 6 Haziran’da iki dosyadan duruşması var.

10 aydır sadece insan öldürmeyi reddettiği için cezaevinde bulunan İnan Süver’in şartları gittikçe ağırlaşmaya devam ediyor. Tüm savaş karşıtlarını, barış yanlılarını bu konu ile ilgili duyarlılık göstermeye davet ediyoruz.

Türkiye, Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi’ne taraf olan bir ülke olarak, vicdani ret hakkını tanımakla yükümlüdür. Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklama Çalışma Grubu, Halil Savda davasıyla ilgili 16/2008 numaralı kararında, vicdani retçilerin hapsedilmesinin keyfi tutuklama teşkil ettiğini söylemektedir.

Bizler İnan Süver’in vicdani ret hakkını kullandığı için keyfi olarak tutuklandığını, eziyet gördüğünü biliyoruz. İnan Süver’in derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep ediyoruz.…….

Küresel BAK yürütme kurulu adına Yıldız Önen

Basında Çıkan Haberler

Küresel BAK: Vicdani retçi İnan Süver’e özgürlük!

Marksist.org – 12.06.2011

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, İnan Süver’in özgürlüğüne kavuşabilmesini talep eden bir bildiri yayımladı.

http://www.marksist.org/haberler/3936-kuresel-bak-vicdani-retci-inan-suvere-ozgurluk

Küresel BAK: Vicdani Retçi İnan Süver’e Özgürlük

Savaskarsitlari.org – 14.06.2011

“İnan Süver, 5 Ağustos 2010 tarihinde evine yapılan polis baskınında tutuklandı… 26 Kasım’da askeri hastane tarafından “askerliğe elverişli olmadığı”na ilişkin bir rapor verilmişti, Mahkeme bu raporu göz önüne alarak tahliye kararı verdi. Ancak 2003, 2004 ve 2006 yıllarında “firar” suçlarından verilmiş olan toplam 35 aylık bir cezasının olması, verilen raporun ise 2008 yılı 8. ayından itibaren geçerli olması bahane edilerek İnan Süver tahliye edilmedi…

Türkiye, Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi’ne taraf olan bir ülke olarak, vicdani ret hakkını tanımakla yükümlüdür…

Bizler İnan Süver’in vicdani ret hakkını kullandığı için keyfi olarak tutuklandığını, eziyet gördüğünü biliyoruz. İnan Süver’in derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

http://savaskarsitlari.org/arsiv.asp?ArsivTipID=9&ArsivAnaID=63175&ArsivSayfaNo=1

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.