9 Eylül 2014 – “Savaş Karşıtları Barış için Buluştu" Toplantısı Haberleri

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

9 Eylül 2014 – Rudaw – Barış Gemisi’nden Kürtler’e selam!

baris-gemisi_2373“Nükleer tehdit, savaş ve şiddetten arındırılmış bir dünya” sloganıyla 8 Temmuz’da Japonya’dan yola çıkan ‘Barış Gemisi’ (Peace Boat) dün İstanbul’a geldi. Gemide bulunan aktivistler, Beyoğlu Cezayir Toplantı Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan İstanbul Kıbrıslılar Derneği Genel Sekreteri Kıvanç Diren, Ortadoğu’da yaşanan gelişmelere dikkat çekerek, barış mesajı verdi. Kıvanç, Filistin halkı ile Kürt halkına destek verdiklerini söyledi. Rûdaw’a konuşan aktivist Kostantinos Kalamvakidis, geminin Japonya’dan yola çıktığını belirterek, amaçlarının savaş ve şiddete karşı durmak olduğunu söyledi. Petros Petrou ise gemide yaklaşık bin kişi bulunduğunu söyledi.  Emperyalist güçlerin savaş ve şiddeti beslediğini beliren Petrou, şunları söyledi: “Hepimiz aynı çatı altında yaşıyoruz. Hiçbir güce ihtiyacımız yok. Atalarımız gibi biz de barış içinde yaşayabiliriz.”

“Barış Gemisi” eylemi ilk olarak 1983 yılında bir grup üniversite öğrencisi tarafından Japon hükümetine karşı başlatılmıştı. 1999 yılına yılda bir kez düzenlenen bu eylem, 1999’dan sonra ise yılda 3-4 kez düzenlenmeye başladı. Dünya ülkelerini dolaşan gemi, barış ve hoşgörü mesajı veriyor. Karaköy Salıpazarı’ndaki rıhtıma demir atan gemi, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna”ya uğrayarak, Mısır”a, oradan da yola çıktığı Yokohama”ya geri dönecek.

Video için http://www.youtube.com/watch?v=CX3VlLxVTeg tıklayın.

8 Eylül 2014  –  Marksist.org – Kıbrıslı ve Türkiyeli savaş karşıtları İstanbul’da buluşuyor

Japonya’dan yola çıkan Peace Boat (Barış Gemisi) 84. Küresel Seyahati kapsamında bugün İstanbul’a geliyor. Japonya, Kore, ABD ve farklı ülkelerden nükleer karşıtları ve savaş karşıtlarını taşıyan Barış Gemisi’nin yolcuları arasında Güney Kıbrıslı barış mücadelecileri de var. Bugün İstanbul’da Peace Boat aktivistleri ile Türkiyeli savaş karşıtları Küresel BAK’ın düzenlediği bir panelde bir araya gelecek.

Daha önce 2003, 2006 ve 2012′de Türkiye’ye gelen Barış Gemisi, savaş karşıtları tarafından karşılandı, savaş ve nükleer karşıtı ortak basın açıklamaları ve paneller yapıldı. 2012′de İstanbul’da yapılan toplantıda Hiroşima, Nagazaki ve Fukuşima nükleer felaketlerini yaşamış tanıklar da konuştu.

“Savaşsız, şiddetsiz ve nükleersiz bir dünya” temasıyla tekrar İstanbul’a gelen Barış Gemisi’nin yolcuları ile Japonya, Yunanistan ve Kıbrıs’ın her iki kesiminden savaş karşıtlarının katılacağı buluşma, bugün saat 17.00′de Galatasaray’daki Cezayir Toplantı Salonunda yapılacak.

Toplantıda İst-KIBES Genel Sekreteri Kıvanç Diren, Peace Boat temsilcisi, Birleşik Kıbrıs Platformu üyeleri, Mağusa inisiyatifi temsilcisi ve Yunanistan Barış Komitesinden Konstantinos Kalanvokides birer konuşma yapacak.

 

10 Eylül 2014 – Agos – Barış Gemisi, “Savaşsız bir dünya” için İstanbul”daydı –Gülşah Keleş

Barış Gemisi “Nükleer tehdit,savaş ve şiddetten arındırılmış bir dünya” temasıyla İstanbul’daydı. Farklı ülkelerden nükleer karşıtı ve savaş karşıtlarını taşıyan Barış Gemisi’nin yolcuları arasında Güney Kıbrıslı barış mültecileri de var.

Barış Gemisi, ilk  olarak 1983 yılında Japonya’dan yola çıkmış; ülkenin Asya-Pasifik’teki saldırılarına ve sansürüne bir cevap olarak Japonya kıyılarını dolaşmıştı. Çevre,barış,insan hakları, sürdürülebilir bir kalkınma ve saygıyı teşvik için çalışan Japonya merkezli, uluslararası, kar gütmeyen Barış Gemisi 84. küresel seyehati kapsamında “Nükleer tehdit,savaş ve şiddetten arındırılmış bir dünya” temasıyla Japonya’nın Yokohama limanından 8 Temmuz’da yola çıktı ve  Peace Boat(Barış Gemisi) 9 Eylül sabahı saat 10:00’da İstanbul’a demirledi.

Farklı ülkelerden nükleer karşıtı ve savaş karşıtlarını taşıyan Barış Gemisi’nin yolcuları arasında Güney Kıbrıslı barış mültecileri de var. İstanbul’a gelmeden önce uğradığı Pire ve Atina limanlarından Barış Gemisi’nin yolcuları arasına katılan Yunanistanlı ve Kıbrıslı barış gönüllüleri dün Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen bir etkinlikle Türkiyeli savaş karşıtlarıyla buluştu.

Toplantıda İstanbul Kıbrıslılar Bilim Eğitim Sağlık ve Dayanışma Derneği(İst-KIBES) Genel Sekreteri Kıvanç Diren,Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütmesinden Şengül Çiftçi,Barış Gemisi yolcularından “2014 Year of Cyprus” barış kampanyası temsilcisi Konstantinos Kalamvakidis ve Birleşik Kıbrıs Platformu temsilcisi Petros Petrou konuştu.

 

“Barış mültecileriyle buluşmaktan dolayı mutluyuz”

Toplantının moderatörlüğünü yapan Küresel BAK’tan Bülent Aydın, Barış Gemisi’nin 2003, 2006 ve 2012’de Türkiye’ye geldiğini belirterek “Peace Boat her gelişiyle burada savaş karşıtları tarafından karşılandı. Savaş ve nükleer karşıtı ortak basın açıklamaları ve paneller yapıldı. 2012’de İstanbul’da yapılan toplantı’da Hiroşima,Nagazaki ve Fukuşima nükleer felaketlerini yaşamış tanıklar da konuştu. Bugün de Yunanistan ve Kıbrıs’tan gelen barış mültecileriyle buluşmaktan dolayı mutluyuz.” dedi.

 

“Filistin halkının direnişini selamlıyoruz”

İst-KIBES Genel Sekreteri Kıvanç Diren ise ”Bu toplantı Kıbrıslı Rum,Yunanistanlı ve Türkiyeli dostlarımız ile barış için ortaklaşa çalışan bizlere,çözümsüzlüğün hüküm sürdüğü adamıza küresel dayanışma çerçevesinde ortak bir barış mesajı gönderme fırsatı vermesinden dolayı da çok değerlidir” ifadelerini kullandı.

Barışseverlerin çabalarına rağmen savaş çığırtkanlığının arttığı, bölgesel çatışmaların yoğunlaştığı ve küresel barış ortamından gün geçtikçe uzaklaşıldığını belirten Kıvanç Diren sözlerine şöyle devam etti:”Yakın zaman önce, Kıbrıs’ın hemen yanı başında yaşananlar,herkesi olduğu gibi bizleri de çok derinden yaralamıştır. Gazze’de Filistinlilere karşı yürütülen İsrail saldırıları,savaşın ve şiddetin acımasız yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur.Kıbrıslı barışseverler olarak Filistin halkının direnişini bu salondan bir kez daha selamlıyoruz.”

 

“İnsan hakları inkâr ediliyor”

Toplantının düzenleyicilerinden Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına konuşan Şengül Çiftçi, Irak ve Suriye’deki son gelişmelerin dünya barışına yönelik bir tehdit oluşturduğunu söyledi: ”Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Suriye Devletinin terörüne karşı Suriye ve Irak halklarıyla,Ezidi ve Kürt halkıyla dayanışma içindeyiz.Yaşanan gelişmeler insan haklarının inkar edilmesi anlamına gelmekte,bütün bölgeyi sonu olmayan bir savaş ve şiddete doğru sürüklemektedir.Ortadoğu’da barış ve demokrası için mücadele bütün dünyanın önceliği olmalıdır.”

Barış Gemisi’nin yolcularından barış gönüllüsü Kostantinos Kalamvakidis, gemide barış, silahlardan arınma, anti militarist, ırkçılık karşıtı toplantılar yaptıklarını belirterek;Kıbrıs’ta iki toplum arasındanki anlaşmazlıkların giderilebileceğini ve buna katkı sağlayarak dünyada bir farklılık oluşturmak istediklerini söyledi.

Savaşsız,nükleersiz,barış içinde  bir dünyaya dikkati çekmek için 84. küresel seyehatini gerçekleştiren Barış Gemisi bir günlük ziyaretinin ardından, Karadeniz’e açılmak üzere 9 Eylül akşamı İstanbul’dan ayrıldı. Bulgaristan’ın Burgaz ve Ukrayna’nın Odessa limanlarına uğrayacak olan gemi Akdeniz’e dönerek Mısır’ın Port Said limanını ziyaret edecek. Ekim ayı sonunda küresel turunu tamamlayacak olan Barış Gemisi Yokohama’ya geri dönecek.

http://www.agos.com.tr/haber.php?seo=baris-gemisi-savassiz-bir-dunya-icin-istanbuldaydi&haberid=8053

 

9 Eylül 2014 – HaberTürk –  “Barış Gemisi” İstanbul”da

“Nükleer tehdit, savaş ve şiddetten arındırılmış bir dünya” sloganıyla Japonya”dan 8 Temmuz”da yola çıkan Peace Boat (Barış Gemisi) İstanbul”a geldi.

Yokohama Limanı”ndan demir aldıktan sonra İstanbul”a ulaşan gemi, savaşsız, barış içinde bir dünyaya dikkati çekmek için 84. küresel seyahatini gerçekleştiriyor. Bu kapsamda Karaköy Salıpazarı”ndaki rıhtıma demir atan gemi, gece saatlerinde buradan hareket edecek.

Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna”ya uğrayacak gemi, buradan geri dönerek Mısır”a, oradan da yola çıktığı Yokohama”ya geri dönecek. Gemide, Japonya, Türkiye, Yunanistan ile Güney ve Kuzey Kıbrıs”tan barış gönüllüleri yer alıyor.

İstanbul Kıbrıslılar Bilim Eğitim ve Sağlık Derneği (İST-KIBES) Genel Sekreteri Kıvanç Diren, geminin Türkiye”ye varması nedeniyle Cezayir Toplantı Salonu”nda düzenlenen basın toplantısında, geminin ziyaretinin kendileri için büyük bir anlam ifade ettiğini söyledi.

 

“BARIŞTAN GÜN GEÇTİKÇE UZAKLAŞILIYOR”

Böyle bir organizasyonun parçası olmaktan gurur duyduklarını belirten Diren, “Barış için ortaklaşa çalışanların küresel dayanışma ile taşıdığı barış mesajları umut verici. Son dönemde savaş çığırtkanlığının arttığını ve buna paralel, barıştan gün geçtikçe uzaklaşıldığını üzülerek görüyoruz. Dünyanın birçok yerinde savaş var. Özellikle Ortadoğu bölgesi kan gölü. Biz Kıbrıslılar, Ortadoğu halklarının yaşadıklarını çok iyi anlıyoruz. Gazze”de yaşananlar bizi çok üzüyor. Kıbrıslı barışseverler olarak Filistin halkının direnişini selamlıyoruz. IŞİD saldırıları ile yerinden edilenlerin acılarını da paylaşıyoruz” dedi.

Diren, Ukrayna”da devam eden çatışmaların son bulmasını dileyerek, “Türkiye”deki barış sürecine de destek veriyoruz ve bu sürecin barış için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Sadece üzülerek bu kötü gidişe “dur” denilemez. Elimizi taşın altına koymalıyız. Bu gemiyi küresel dayanışma için bir fırsat olarak görüyoruz” diye konuştu.

Gemide bulunan gönüllülerden Kostantinos Kalamvakidis de dünya barışına destek olmak için organizasyona dahil olduğunu aktararak, “Kampanyaya Yunanistan”dan katılıyorum. Gemide ülkemden başka arkadaşlar da var. Uğradığımız limanlarda barış için düşüncelerimizi anlatacağız. Kıbrıs”ta iki toplum arasındaki anlaşmazlıkların giderilebileceğini göstermek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/988544-baris-gemisi-istanbulda

 

9 Eylül 2014 – Turnusol – Barış Gemisi yolcuları savaş karşıtlarıyla buluştu

KIBES, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ve Peace Boat tarafından gerçekleştirilen basın toplantısında Yunanistan ve Kıbrıs”tan gelen barış gönüllüleri konuştu.

“Nükleer tehdit, savaş ve şiddetten arındırılmış bir dünya” temasıyla Japonya”nın Yokohama limanından 8 Temmuz”da yola çıkan Peace Boat (Barış Gemisi) 9 Eylül sabah saat 10.00″da İstanbul”a geldi ve Karaköy Salıpazarı rıhtımına demirledi. Savaşsız, nükleersiz, barış içinde bir dünyaya dikkati çekmek için 84. küresel seyahatini gerçekleştiren Barış Gemisi, Karadeniz”e açılmak üzere gece saatlerinde İstanbul”dan ayrıldı. Bulgaristan”ın Burgaz, Romanya”nın Konstansa ve Ukrayna”nın Odessa limanlarına uğrayacak gemi, Akdeniz”e dönerek Mısır”ın Port Said limanını ziyaret edecek. Ekim ayı sonunda küresel turu tamamlayacak Barış Gemisi Yokohama”ya geri dönecek.

İstanbul”a gelmeden önce uğradığı Pire ve Atina limanlarından Barış Gemisi”ne binen Yunanistanlı ve Kıbrıslı barış gönüllüleri saat 17.00″de Cezayir toplantı salonunda gerçekleştirilen bir etkinlikte Türkiyeli savaş karşıtlarıyla ve basınla buluştu. KIBES, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ve Peace Boat tarafından düzenlenen basın toplantısında yapılan sunumların ardından sorular yanıtlandı.

Toplantıda İstanbul Kıbrıslılar Bilim Eğitim Sağlık ve Dayanışma Derneği (İst-KIBES) Genel Sekreteri Kıvanç Diren, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütmesinden Şengül Çifçi, Barış Gemisi yolcularından “2014 Year of Cyprus” barış kampanyası temsilcisi Konstantinos Kalamvakidis ve Birleşik Kıbrıs Platformu temsilcisi Petros Petrou birer konuşma yaptı. Konuşmalar Mine Atafırat tarafından Türkçe – İngilizce çevrildi.

Toplantının moderatörlüğünü yapan Bülent Aydın (Küresel BAK), katılımcıları online casino ve konukları selamladıktan sonra, Barış Gemisi”nin 2003, 2006 ve 2012″de Türkiye”ye geldiğini belirterek “Peace Boat her gelişinde burada savaş karşıtları tarafından karşılandı, savaş ve nükleer karşıtı ortak basın açıklamaları ve paneller yapıldı. 2012″de İstanbul”da yapılan toplantıda Hiroşima, Nagazaki ve Fukuşima nükleer felaketlerini yaşamış tanıklar da konuştu. Bugün de Yunanistan ve Kıbrıs”tan gelen barış mücadecileriyle buluşmaktan mutluyuz” dedi.

 

KIVANÇ DİREN: “BARIŞ MÜCADELEMİZİ BÜYÜTEREK SÜRDÜRMELİYİZ”

İst-KIBES Genel Sekreteri Kıvanç Diren, buluşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, küresel barış mücadelesinin bir parçası olmanın çok değerli olduğunu vurguladı. İstanbul”da yaşayan Kıbrıslılar adına Barış Gemisi yolcularını selamlayan Diren, “Bu toplantı Kıbrıslı Rum, Yunanistanlı ve Türkiyeli dostlarımız ile barış için ortaklaşa çalışan bizlere, çözümsüzlüğün hüküm sürdüğü adamıza küresel dayanışma çerçevesinde ortak bir barış mesajı gönderme fırsatı vermesinden dolayı da çok değerlidir” dedi.

Barışseverlerin çabalarına rağmen savaş çığırtkanlığının arttığını, bölgesel çatışmaların yoğunlaştığını ve küresel barış ortamından gün geçtikçe uzaklaşıldığını belirten Kıvanç Diren sözlerine şöyle devam etti: “yakın zaman önce, Kıbrıs’ın hemen yanı başında yaşananlar, herkesi olduğu gibi bizleri de çok derinden yaralamıştır. Gazze’de Filistinlilere karşı yürütülen İsrail saldırıları, savaşın ve şiddetin acımasız yüzünü tüm çıplaklığıyla bir kez daha ortaya koymuştur. Kıbrıslı barışseverler olarak Filistin halkının direnişini bu salondan bir kez daha selamlıyoruz.”

Diren, bölgesel sorunlarla ilgili mesajlarını aktardıktan sonra Kıbrıs’taki bölünmüşlük hakkındaki görüşleri de özetledi. KIBES’in örgütsel olarak varoluş sebeplerinin en başında Kıbrıs’ta barış için çalışmanın geldiğini belirten Kıvanç Diren şöyle devam etti: “Kıbrıslı Rum dostlarımız ile geliştirdiğimiz ortak anlayış ve ortak dil çerçevesinde, Kıbrıs’ta iki toplumlu iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı bir federasyonu tek çözüm modeli olarak öngörüyor ve kabul ediyoruz. 2008’de başlayan liderler arası müzakere sürecinin halen bir sonuca ulaşmaması bizleri endişelendiriyor. Kıbrıs’ta barışa ulaşamadığımız her geçen gün zaman aleyhimize işliyor. Unutulmamalıdır ki, Kıbrıs sorunun çözümü Doğu Akdeniz’de bölgesel barış açısından da büyük bir önem arz ediyor.”

 

ŞENGÜL ÇİFÇİ: “SAVAŞLARIN OLMADIĞI BİR DÜNYA MÜMKÜN”

Toplantının düzenleyicilerinden Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına konuşan Şengül Çifçi Barış Gemisi yolcularına başarılar diledi. Barış hareketinin gündemindeki konulara değinen Çifçi, Irak ve Suriye’deki son gelişmelerin dünya barışına yönelik bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Şöyle devam etti: “Irak Şam İslam Devleti – IŞİD ve Suriye Devletinin terörüne karşı Suriye ve Irak halklarıyla, Ezidi ve Kürt halkıyla dayanışma içindeyiz. Yaşanan gelişmeler insan haklarının inkar edilmesi anlamına gelmekte, bütün bölgeyi sonu olmayan bir savaş ve şiddete doğru sürüklemektedir. Ortadoğu’da barış ve demokrasi için mücadele bütün dünyanın önceliği olmalıdır.”

 

“HEPİMİZ BARIŞTAN BAŞKA ÇIKIŞ YOLU OLMADIĞININ BİLİNCİNDEYİZ”

Barış Gemide bulunan barış gönüllülerinden Kostantinos Kalamvakidis, 2014 yılı başında Atina”da kurulan “Year of Cyprus” barış kampanyasının devletten bağımsız sivil bir barış kampanyası olduğunu belirtti. Kıbrıs barışı için sürdürülen çalışmalara Yunanistan”dan katıldığını söyleyen konuşmacı, Yunanistan”da yaşayan Kıbrıslılarla temasta olduklarını belirtti. Şöyle devam etti: “Gemiye Pire”den bindik. Ülkemden başka arkadaşlar da var. Gemide barış, silahlardan arınma, anti militarist, ırkçılık karşıtı konuşmalar yapıyoruz. Uğradığımız limanlarda burada olduğu gibi barış için düşüncelerimizi anlatacağız. Kıbrıs”ta iki toplum arasındaki anlaşmazlıkların giderilebileceğini göstermek istiyoruz. Bunu başararak dünyada bir farklılık yaratmak istiyoruz” dedi.

Kıbrıs dışındaki Kıbrıslıların barış inisiyatifi olan “Birleşik Kıbrıs Platformu” aktivisti Petros Petrou şöyle konuştu: “Barış Gemisiyle buraya gelmiş olmaktan çok memnunum. Adamızda barış istiyoruz. Platformumuzdaki Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar olarak bizim paylaşamadığımız hiç bir şey yok diyoruz. BM kararlarına dayalı ve halkların kendi geleceğini belirleyebileceği bir çözüm istiyoruz. Bu bizim birleşik bir devlet olarak yaşamamızı sağlayacak. Büyük savaştan beri böyle bir şey yaşamadık. Türkiye”deki, Yunanistan”daki ve uluslararası barış kuruluşlarının yardımını ve desteğini bekliyoruz. Türkiyeli barış insanlarına bu buluşmayı sağladıkları için teşekkür ederiz.”

 

İNGİLTERE”DE YAŞAYAN KIBRISLILARDAN MESAJ

İngiltere”de yaşayan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların ortak örgütlenmesi “Birleşik Kıbrıs Platformu İngiltere” tarafından toplantıya gönderilen mesaj okundu. Şöyle diyor: “Barış Gemisi”nin İstanbul ziyareti dolayısıyla gerçekleşen buluşmanızda tüm dünyaya gönderdiğiniz küresel barış mesajlarının yerine ulaşacağına dair hiç kuşkumuz yoktur. Kıbrıs için çok uzun yıllara dayanan ortak barış mücadelemizde dünyanın dört bir yanından bizlere destek veren siz dostlarımıza teşekkür ederiz. “

 

NÜKLEER SANTRAL PLANLARINA KARŞI ORTAK MÜCADELE

Sunumların ardından konuşmacılara sorular yöneltildi. Yapılan açıklamalarla Kıbrıs”ta süren çözümsüzlüğün nedenleri, Mersin”de yapılması planlanan nükleer santrale karşı ortak mücadele olanakları konuşuldu.

Toplantıya katılanlar arasında DİSK Uluslararası İlişkiler Dairesi Müdürü Kıvanç Eliaçık, Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüleri Sevil Turan ve Naci Sönmez, İst-KIBES Başkanı Nesrin Paşaoğlu, Küresel BAK Yürütmesinden Yıldız Önen, Faruk Sevim ve Serdar Kordu vardı.

http://www.turnusol.biz/public/haber.aspx?id=20692&pid=19

 

 

9 Eylül 2014 – Yeşil Gazete – Barış Gemisi İstanbuldaydı

9 Temmuz 2014 tarihinde Yokohama’dan 84.turu için yola çıkan ve 1983 yılı itibariyle “Nükleer tehditler, savaş ve şiddetten arındırılmış bir dünya için” denizaşırı yolculuklar yaparak bu sayede farklı farklı ülkelere barış mesajlarını  ileten  Japonya menşeili “Peace Boat- Barış Gemisi” son turunda İstanbul Karaköy’de demirledi.

Gemide bulunan 2 aktivist, Birleşik Kıbrıs Platformundan Barış Gemisi temsilcisi Koustantinos Kalomvokidis , İstanbul Kıbrıslılar Bilim Eğitim Sağlık ve Dayanışma Derneği (KIBES) , Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu üyeleri ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi temsilcilerinden oluşan bir grup  Beyoğlu Cezayir toplantı salonunda ortak basın toplantısı düzenledi.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu tarafından okunan basın açıklamasında toplantının aslında bir barış buluşması olduğu belirtilerek  Japonya’daki barış güçleriyle dayanışma içerisinde olunduğu ifade edildi.

Basın açıklamasıyla Ukrayna’daki savaşın  son bulması gerektiğine vurgu yapılırken Ukrayna’ya yapılan uluslararası müdahalelere de son verilmesi gerektiğinin altı çizildi. Aynı şekilde israil’in Gazze’ye yönelik saldırıları kınandı ve Filistin’in başkenti Kudüs olan bağımsız ve demokratik bir devlet  olması gerektiği söylendi.

 

‘Ezidi ve Kürt halkıyla dayanışma içindeyiz’

IŞİD ve Suriye devletinin terörüne karşı, Suriye ve Irak halklarıyla, Êzidî ve Kürt halkıyla dayanışma içinde olunduğu belirtildi.

 

‘Kıbrıs barış köprüsü olmalı’

Kıbrıs halkının kendi geleceğini kendisinin tayin etmesi , Kıbrıs’ın işgalden, üslerden, silahlardan arındırılarak, Doğu Akdeniz ile Avrupa arasında barış köprüsü olan bir ada haline gelmesi gerektiği beyan edildi.

Barış Gemisi ,toplantı sonrasında demirlemiş olduğu Karaköy -Salıpazarı’ndan  9 Eylül akşam saatlerinde ayrılarak Karadeniz’e açıldı. Geminin güzergahı sırasıyla Bulgaristan , Romanya , Sochi ve Ukrayna. . 2014 Kış olimpiyatlarının Çerkesler açısından yapılmasının  tartışma yarattığı şehir Sochi’de barış mesajını  duyurmayı planlayan Barış Gemisi  aynı şekilde günümüzde  maalesef  barışçı günler yaşamayan Ukrayna’yı da ziyaret  edecek . Barış Gemisi’nin 21 Ekim’de  Japonya/Yokohama’ya geri dönmesi planlanıyor.

 

http://yesilgazete.org/blog/2014/09/10/baris-gemisi-istanbuldaydi-2/

 

Daha fazla haber için:

http://haberciniz.biz/baris-gemisi-istanbulda-3152844h.htm

 

http://www.memleket.com.tr/baris-gemisi-istanbulda-471892h.htm

 

http://www.ensonhaber.com/baris-gemisi-istanbulda-2014-09-10.html

 

https://www.avrupagazete.com/turkiye/139680-baris-gemisi-istanbul-da.html

 

http://www.sondakikahaberleri.info.tr/haber/1290341-quot-baris-gemisi-quot-istanbul-da

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.