9 Ağustos 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ABD MÜDAHALESİ ÇARE OLAMAZ,
IŞİD’İ YARATAN ZATEN ABD İŞGALİDİR!

Suriye ve Irak’ta terör estiren IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) milisleri aylardır Rojava’da saldırıyor, insanları katlediyor, acımasızca öldürüyor. Bu örgüt geçtiğimiz günlerde Ezidi Kürtlerin yaşadığı Şengal’e saldırdı, yüzlerce Ezidi’yi öldürdü, kadınları esir aldı. On binlerce Ezidi aç susuz dağlara kaçmak zorunda kaldı.

Girdiği her yerde kendilerinden olmayan sivilleri katleden IŞİD örgütünün bu acımasız saldırganlığına karşı Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Rojava yönetimi birlikte direnmeye çalışıyorlar. On binlerce sivil savaştan kaçmaya, yiyecek bulmaya çalışıyor. Şengal’de ve savaşın yaşandığı Kürt illerinde tam anlamı ile bir insanlık dramı yaşandı ve yaşanıyor.

Türkiye ve diğer ülkeler bu gelişmelere seyirci kalırken, IŞİD saldırısının Erbil yakınlarına dayanması üzerine, dün ABD savaş uçakları IŞİD mevzilerini bombaladı. Şimdilik IŞİD saldırısını durdurmayı amaçlayan bu müdahale ise muhtemelen önümüzdeki süreçte daha beter sonuçlar doğuracak. Yakın geçmişte yaşananlar bunu gösteriyor.

Biliyoruz ki, Irak’ta ve Suriye’de yaşanmakta olan insanlık dramlarının asıl sorumluları, 2003 yılında Irak’ı işgal eden -başta ABD olmak üzere- emperyalist devletlerdir. Irak’ta 2003 işgalinden sonra bombalarla, çatışmalarla geçen 11 yılda bir milyondan fazla insan öldürüldü. Suriye’de ise Esat diktatörlüğüne isyanla başlayan ve üç yıldır süren iç savaşta 200 bin kişi öldürüldü. Milyonlarca kişi yerlerinden ayrılmak zorunda kaldı ve mülteci oldu. Bölge halkının iradesine dayanmayan ve emperyal güçlerin çıkarlarına göre şekillendirilen yönetimler büyük acılara yol açtı. IŞİD terör örgütünü yaratan bu kaotik ortam da emperyalist müdahaleler ve işgalin eseridir.

Kürt halkı IŞİD’in bu saldırıları karşısında diz çökmüyor, dayanışmayı yükseltiyor ve onurlu bir mücadele yürütüyor. Tıpkı İsrail saldırganlığı karşısında Gazze’deki Filistin halkı gibi. Bizler barışın ve adaletin yanında taraf olanlar, Kürt halkının direnişini destekliyoruz. Rojava’ya, Ezidiler’e ve Güney Kürdistan’a yönelik saldırıların bir an önce son bulmasını istiyoruz.

ABD’nin askeri müdahalesi ve bomba yağdırması bölge halklarının yararına değil, olsa olsa kendi çıkarlarının korunması içindir.

Birleşmiş Milletler derhal bir barış gücü oluşturarak sivil halkın daha fazla zarar görmesini engellemeli, IŞİD terör örgütünün saldırganlığını durdurmalıdır. Filistin’de koruyamadığı sivil halkı, Kürdistan’da korumak için çaba göstermelidir.

Türkiye Devleti ve diğer bölge devletleri, sivil halka insani yardım yapmak için her türlü imkanlarını vakit geçirmeden kullanmalıdır.

Türkiye sınırları, savaştan kaçan sivillere açılmalı, savaş mağdurlarına mülteci statüsü verilmeli ve insanca yaşam koşulları sağlanmalıdır.

 

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu
9 Ağustos 2014

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.