8 Mayıs 2013 – Barış İçin Önemli Bir Gündeyiz! – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

BARIŞ İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜNDEYİZ!

barisaevetYıllardır sürmekte olan kirli savaşın sona ermesi yönünde bugün önemli bir adım daha atılıyor. Öcalan’ın çağrısı, Kandil’in açıklamaları ile PKK’nın silahlı güçleri 8 Mayıs’tan itibaren sınır dışına çekilmeye başlıyor. Böylece barış umutlarımız biraz daha artıyor. Bu savaş uzun sürdü, çok canlar aldı, maddi ve manevi ağır tahribata yol açtı. Ama artık savaş bitiyor, halkların kardeşliğinin güçleneceği yeni bir dönem başlıyor. Diyalog ve barış süreci başlayalı tek bir insan kaybı yok, en önemlisi de budur.  Şiddetten beslenen çevrelerin dışında, toplumun sürece olan desteği hızla artıyor. Geniş yığınlar barış sürecine sahip çıkıyor. Son kamuoyu yoklamaları barış sürecine desteğin %80’lere çıktığını gösteriyor. Kürt sorununda çözüm süreci yol kazasına uğramadan devam ediyor. Temennimiz süreci sabote edecek bir kışkırtmanın yaşanmaması; sorunun barış, kardeşlik ve eşitlik temelinde çözüme kavuşmasıdır.

Hassas günler yaşıyoruz. Barışa susayan halklarımızın eli yüreğinde, Dünya’nın gözü Türkiye’de. Sınır dışına çekilen PKK güçlerinin can güvenliği önemli konu olarak gündemdeki yerini koruyor. Gerillalara yönelik kışkırtıcı bir saldırı gerçekleşirse, bu saldırı, barışa ve demokrasiye yönelik saldırganlık olacaktır. Geri çekilmenin tam bir güvenlik içinde gerçeklemesi için barış güçleri seslerimizi birleştirmeliyiz.

Artık bu ülkenin barışseverleri olarak daha gayretli olalım. Barış isteyen partiler, STK’lar, sendikalar, dernekler ülkenin her yerini kitlesel gösterilerle barış şölenine çevirelim. Barış mitingleri düzenleyelim. İmza kampanyaları, paneller, basın toplantıları, bildiriler, afişler hazırlayıp toplumu barışa hazırlayalım.

Yüreği insan sevgisi, demokrasi ve özgürlük için atan herkesin barışa coşku ile sahip çıkması gerek. Barış toplumsallaşırsa kalıcı olur. Bizim de onurlu bir barışımız olur.

Barış için atılan adımlara sahip çıkalım.

BARIŞA EVET!

 

Bülent Aydın

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu yürütme kurulu üyesi

8 Mayıs 2013, İstanbul

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.