8 Aralık 2017 – Sanatçılardan Erdoğan’a Kur’an’lı Kavala mesajı

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Fatma YÖRÜR

Cumhurbaşkanı’na hitaben yazılmış ve dünyaca ünlü 10 sanatçı ve insan hakları savunucusu tarafından imzalanan Osman Kavala’yla ilgili bir dilekçe Türkiye’ye Edinburg Üniversitesi’nde müzik profesörü, besteci ve insan hakları aktivisti Nigel Osborne tarafından getirildi.

Mektupla birlikte getirilen özel hediye ise küçük gümüş bir Kur’andı. Tam 100 yıl önce 1. Dünya Savaşı’nda yaralı bir Türkiye askeri tarafından, kendisine su verdiği ve yaralarını sardığı için dedesine armağan edilen bu kitabı yeniden Türkiye’ye getiren Profesör Osborne, Osman Kavala için özgürlük dileğini de Cumhurbakanı’na iletti.

Kur’an’ın öyküsünü paylaşan Osborne İskoç ve İrlandalı bir aileden geliyor. Osborne’ın hem anne, hem baba tarafından iki dedesi de 1. Dünya savaşında biri Çanakkale’de, diğeri Arabistan cephesinde Türkiye’ye karşı savaşmış. Ancak savaş dönüşü dostluklar kurulmuş.

‘BARIŞ SAVAŞÇISI’ OSMAN KAVALA

Gelibolu’da savaşan dedesi Sidney, bir Türkiyeli keskin nişancı tarafından bileğinden vurulmuş. Nişancı gerçekten keskin mi değil mi, yoksa “silah tutamasın ama ölmesin” diye kasten mi böyle yapmış, bilemiyor.

Irak’ta Tikrit bölgesinde savaşmış olan diğer dedesi James Osborne ise Tikrit ele geçirildikten sonra çölde devriye görevindeyken, ölmek üzere olan bir Türk askerine rastlıyor. Ona su veriyor, elinden geldiğince yaralarına pansuman yapıyor. Asker, ona minnet dolu gözlerle bakıyor ve son gücüyle, boynunda zincire bağlı minik gümüş kaplı Kur’anı ona uzatıyor.

Bu olayın tam 100 yıl önce 8 ya da 9 Aralık 1917’de yaşandığını, tarihi belli başka şeylere dayanarak çıkartmış.

Şöyle diyor: Dedemin torunu olarak, ondan 100 yıl sonra, başı dertte olan başka bir Türke destek olmak için geldim. Ama o başka tür bir savaşçı, bir “Barış Savaşçısı” Osman Kavala.

Çok yakından tanıdığımız bu değerli insan için adalet istiyoruz. Bu kutsal emaneti de, hapisten çıktığı gün, halkının onurlu temsilcisi olarak ona teslim edeceğim.”

‘KÜLTÜR, BARIŞ VE ÇÖZÜM İNSANI KAVALA İÇİN ADALET’

Cumhurbaşkanı’na yazılan mektupta ise şu ifadeler yer aldı:

“Sayın Cumhurbaşkanı,

Bizler, Salzburg Küresel Semineri’nin 2014’te gerçekleştirilen “Kültür Yoluyla Çatışma Çözümü: Barış İnşası ve Sanat” programında bir araya gelen uluslararası bir sanatçılar grubuyuz. Bizler sanat ve kültürü, farklı toplumlar ve yaşam biçimleri arasında karşılıklı anlayışın gelişmesi ve mümkün olduğunda çatışma çözümlerine yardımcı olabilmek amacıyla kullanmaya çalışıyoruz. Bu, tamamen politika dışı bir çalışmadır, her birimiz kendi ülkelerimizin sadık yurttaşları olarak kalmaya özen gösteriyoruz.

Size bu çağrıyı, Osman Kavala hakkındaki davanın acilen tekrar gözden geçirilmesi için yapıyoruz. Kavala, topluluğumuzun seçkin bir üyesidir, çok ilkeli bir insandır. Son derece samimi, gerçeklere özenle sadık, yaptığı her işte parlak bir şekilde özenli ve etkin, çok da cömert bir insandır. O sadece gayrı-resmi bir grup olarak verebileceğimizin en iyisini temsil etmekle kalmıyor, aynı zamanda Türk kültürü, empati, tutku, adalet, hoşgörü ve insanlık onuru ve Türkiye yaşam biçimi için mükemmel bir elçidir.

Hepimiz, Kavala’yı bir insan olarak, yaşamının ince ayrıntılarına kadar çok iyi tanıyoruz. Hapiste olmasının bir hata olduğunu tahmin ediyoruz. Eğer durum böyle ise, sizden Kavala hakkındaki suçlamaları bir daha gözden geçirmenizi talep ediyoruz. Bunun Türkiye’ye ve demokrasisine saygılı ve destekleyici olacağı inancı ile Osman Kavala için adalet istiyoruz.”

Pakistan asıllı İngiliz yazar ve gazeteci Anwar Akhtar, Fransız yapımcı ve oyuncu Tina Ellen Lee, yönetmen ve tiyatrocu Michael Lessac, Andrea López-Portillo, Amerikalı araştırmacı Prof. Christina Maranci, yönetmen ve yapımcı Paula McFetridge, tiyatrocu ve yönetmen Warren Nebe Educator, Prof. Nigel Osborne, tiyatro eleştirmeni ve gazeteci Clare Shine, İngiliz gazeteci Thomas de Waal dilekçeyi imzalayan isimler oldu.

Bu yazı Artı Gerçek web sitesinde yayınlanmıştır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.