Bush’a Hayır Kampanyası Basında Çıkanlar

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

4 Ekim 2004 -Cumhuriyet

‘Irak’ta işgale son’ kampanyası

İstanbul Haber Servisi – Savaş karşıtları, ABD başkanlık seçimleri öncesi tüm dünyayı ”katil Bush” a karşı sokaklara çağırıyor.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu da bu çerçevede Bush’un kanlı yüzünü ve Irak’ta devam eden insanlık dışı işgali teşhir etmek amacıyla ”Bush’a hayır, Irak’ta işgale son” adlı imza kampanyası başlattı. 30 Ekim Cumartesi günü yapılacak ”işgale hayır eylemi” öncesi toplanan imzalar ise 29 Ekim’de TBMM’ye iletilecek.

Dünyanın çeşitli bölgelerinden savaş karşıtları, eylül ayında Beyrut’ta yapılan Ortadoğu Konferansı’nda ABD başkanlık seçimleri öncesi Irak’taki kanlı işgalini sürdüren Bush’a karşı dünya çapında eylem örgütleme kararı alındı. Makine Mühendisleri Odası’nda bir açıklama yapan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu sözcülerinden Tolga Temuge , ekim ayı süresince İngiltere, Hollanda, İspanya, İtalya gibi ülkelerde Bush’a hayır eylemlerinin yapılacağını bildirdi.

4 ekim 2004 – Sesonline

Küresel BAK: ‘Bush’a HAYIR!

[Sesonline] İSTANBUL- Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun (Küresel BAK), Ekim ayın boyunca sürdürdüğü ‘BUSH’A HAYIR, IRAK’TA İŞGALE SON!’ kampanyası 30 Ekim Cumartesi günü saat 13:00’de, İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda yapacağı kitlesel basın açıklaması ile sonuçlandırılacak.

Bilindiği üzere, geçtiğimiz ay Beyrut’da yapılan, uluslararası konferansa katılan bir çok ülkeden savaş karşıtı, ABD’deki başkanlık seçimlerinden önce Bush’a ve savaşı sonuna kadar savunan kabinesine karşı her ülkede eylemler örgütleme kararı almıştı.

14-17 Ekim tarihlerinde Londra’da yapılan Avrupa Sosyal Forumu’nun son günü yapılan büyük yürüyüşte de, Bush’un ortağı Blair’in memleketinde onbinlerce insan “George W. Bush’a, Irak’ta işgale hayır!”

şeklinde gösteriler düzenlemişti.

Türkiye’de de, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, savaş ve işgal karşıtları ve barışseverlerle birlikte 30 Ekim Cumartesi günü saat 13:00’de, Taksim Gezi Parkı’nda bir toplantı yapacak.

4 Ekim 2004 – Bianet

Irak’taki Savaşa Karşı İmza Kampanyası

“Bush’a Hayır, Irak’ta İşgale Son” başlıklı bir ay sürecek bir kampanya başlatan Küresel BAK, TBMM’ye sunulmak üzere imza toplayacak. Kampanya 30 Ekim’deki eylemle sonlanacak.

BİA (İstanbul) – Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, (Küresel BAK) “ABD’nin ve koalisyon güçlerinin Irak işgalini protesto etmek, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin Irak hükümetiyle ilişkisini kesmesi” amacıyla bir imza kampanyası başlattı.

Bush’a Hayır, Irak’ta İşgale Son Kampanyası kapsamında, Ekim ayının son haftasında İspanya, İtalya, İngiltere ve Hollanda’yla birlikte Türkiye’de de; Irak’taki savaş ve işgal ile ABD Başkanı George W. Bush’un savaş yanlısı politikalarına karşı gösteriler yapılacak.

17-19 Eylül tarihlerinde Beyrut’ta düzenlenen Dünya Savaş Karşıtları buluşmasında, ABD başkanlık seçimlerinden önce Bush’a ve savaş yanlısı kabinesine karşı gösteriler örgütleme kararı alınmıştı.

1 aylık kampanya süresince sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve kitle örgütlerinin imza kampanyasını desteklemesi için görüşmeler yapılacak.

Bush’a karşı imza toplayacaklar

Bugün Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makine Mühendisleri odasında Küresel BAK adına açıklama yapan Tolga Temuge, ABD’nin Irak’ı özgürleştirmek adıyla çoğunluğu sivil on binlerce insanı öldürdüğünü, 1000’i aşkın kadın ve çocuğun Irak hapishanelerinde tutulduğunu, eğitim, sağlık hizmetlerinin çöktüğünü, Iraklıların sürekli tedirginlik içinde yaşadığını söyledi.

“ABD askerleri son bir haftadır Samara ve Felluce’yi kuşatma altına aldılar. 5 bin ABD askeri evleri basıyor. Önüne gelene ateş açıyor. Uçaklar kentleri bombalıyor. Ölen Iraklı sayısı 125’e yükseldi. Kentlerde su ve elektrik kesik. Sokağa çıkma yasağı var. İşte bunun adı Irak’ı özgürleştirme harekatı. İşte bu Bush’un kitle imha silahlarını bulma yöntemi!”

Temuge, Irak savaşı öncesi on binlerce kişinin savaşa karşı tepkisini dile getirdiğini söyleyerek, “savaş karşıtı tepkinin Irak’taki işgale karşı da sürmesi gerektiğini” söyledi.

29 Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulacak ve İstanbul dışındaki şehirlerde de imzaya açılması planlanan metin şöyle:

“Irak’ta binlerce sivil ölüyor. Çocuklar yok ediliyor ve kadınlar tecavüze maruz kalıyor. Bunların tüm sorumluluğu ABD Başkanı Bush’un temsil ettiği işgal politikalarıdır. ‘Bush’a Hayır’ diyorum. AKP hükümeti, ilaç ve gıda yardımı dışında, işgalle tüm işbirliğini, işgalci hükümetle her türlü -askeri, siyasi, ekonomik ve ticari – ilişkisini sona erdirmelidir” (ÖG/YS)

4 ekim 2004 –  Sesonline

‘Bush’a HAYIR!’

[Sesonline] İSTANBUL- Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun (Küresel BAK), Ekim ayın boyunca sürdürdüğü ‘BUSH’A HAYIR, IRAK’TA İŞGALE SON!’ kampanyası 30 Ekim Cumartesi günü saat 13:00’de, İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda yapacağı kitlesel basın açıklaması ile sonuçlandırılacak. Bilindiği üzere, geçtiğimiz ay Beyrut’da yapılan, uluslararası konferansa katılan bir çok ülkeden savaş karşıtı, ABD’deki başkanlık seçimlerinden önce Bush’a ve savaşı sonuna kadar savunan kabinesine karşı her ülkede eylemler örgütleme kararı almıştı.

14-17 Ekim tarihlerinde Londra’da yapılan Avrupa Sosyal Forumu’nun son günü yapılan büyük yürüyüşte de, Bush’un ortağı Blair’in memleketinde onbinlerce insan “George W. Bush’a, Irak’ta işgale hayır!”

şeklinde gösteriler düzenlemişti.

Türkiye’de de, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, savaş ve işgal karşıtları ve barışseverlerle birlikte 30 Ekim Cumartesi günü saat 13:00’de, Taksim Gezi Parkı’nda bir toplantı yapacak.

4 Kasım 2004 – Bianet

Küresel BAK: Dünya Artık Daha Güvensiz

Küresel BAK, Afganistan’ın işgali, 11 Eylül ve Irak Savaşı’nın simgesi George Bush’un yeniden ABD Başkanı seçilmesiyle dünyanın daha güvensiz bir yer olduğunu belirtti; Irak’ta işgal sona erip Bush yargılanana dek kampanyalarını sürdüreceklerini açıkladı.

BİA (İstanbul) – Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK), Irak’ta işgal sona erene ve yeniden Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı seçilen George W. Bush yargılanana dek kampanyalarına devam edeceğini açıkladı.

Küresel BAK, ayrıca Afganistan’ın işgali, 11 Eylül ve Irak Savaşı’nın yaşandığı utanç verici dönemin simgesi olan George. W. Bush’un, dünya kamuoyuna rağmen yeniden, üstelik de oylarını arttırarak ABD Başkanı seçilmesiyle tüm dünyanın daha güvensiz bir yer olduğunu ifade etti.

Küresel BAK, ağırlıklı olarak büyük sermaye, savaş sanayii ve petrol lobisi tarafından yönetildiğini belirttiği ABD’nin dış politikası açısından Kerry ya da Bush’un seçilmesinin büyük fark yaratmasa da, işgali sürdürmeyi düşünenlere iyi bir ders olacağını açıkladı.

Ayrıca, seçim sonuçlarının kendi korkularına yenilen ABD halkına daha fazla işsizlik, sosyal hakların budanması ve daha fazla tabut olarak geri döneceğini vurgulayan Küresel BAK, Irak ve Ortadoğu halkları içinse, mevcut saldırgan politikaların ve yeni katliamların olacağını vurguladı.

Seçim sonuçlarının Türkiye’yi de ilgilendirdiğini ve seçim sonuçlarının henüz belli olduğu saatlerde ABD’nin Felluce’ye yeni bir hava saldırısı gerçekleştirdiğini, yine çocuklarla sivillerin öldüğünü açıklayan . Küresel BAK, ABD halkınınsa Irak halkının feryatları yerine, Bush’un yalanlarından ve Usame Bin Laden’in açıklamalarından etkilendiğini açıkladı.

Savaş suçları işleyen, şimdi suçlarına yenilerini ekleyecek olan Bush ve yönetiminin politikalarına karşı küresel direnişin devam edeceğini söyleyen Küresel BAK, kampanyasını Bush yargılanana, işgal sona erene dek sürdüreceğini ve Irak halkının yanında olduğunu belirtti.

1 Aralık 2004 – Bianet

Bush’a ve İşgale Hayır Dediler!

Küresel BAK, Ekim ayı boyunca sürdürdüğü “Bush’a hayır! Irak’ta işgale son” kampanyasını Taksim’deki eylemle noktaladı. ABD’deki başkanlık seçimi öncesi Bush ve kabinesinin savaş ve işgal yanlısı politikalarına karşı çıkma çağrısı yapıldı.

Özge GÖZKE BİA (İstanbul) – Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), yarın başlayacak başkanlık seçimi öncesi, George W. Bush’un savaş yanlısı politikalarına karşı Türkiye’den ses geldi.

“Savaşı ve adaletsizliği besleyen kurumlara karşı barış ve adaletten yanayım” diyen, meslek odası ve siyasi partilerin de destek verdiği Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK), 30 Ekim Cumartesi günü “Bush’a hayır! Irak’ta işgale son” sloganıyla Taksim’deydi.

İspanya, İtalya, İngiltere ve Hollanda’daki Irak işgali ve Bush karşıtı gösterilerle eş zamanlı gerçekleştirilen eyleme, ellerinde “Irak’ta İşgale Son” dövizleriyle toplanan 200’e yakın Küresel BAK imzacısı katıldı. Sık sık, “Katil Bush hesap ver! Bugün kaç çocuk öldürdün” sloganları atıldı.

“Savaş suçlusu Bush, yargılansın”

Oyuncu Jülide Kural ile mor ve ötesi grubunun solisti Harun Tekin, Küresel BAK’ın basın açıklamasını okuyarak, Irak ve Afanistan’daki ABD saldırıları göz önüne alındığında, başkanlık seçimlerinin tüm dünyayı ilgilendirdiği, Bush ve kabinesinin savaş yanlısı politikalarına karşı çıkmanın bu açıdan önemli olduğunu söylediler: 19 Mart 2003’te Irak’a saldırı emrini veren Bush, bunun bir özgürlük

harekatı, demokrasi için yapılan ulvi bir müdahale olduğunu söylemişti.

Irak’ta demokrasi mi? Irak’ta sadece işgalin yarattığı siyasal kaos

hüküm sürüyor. Irak’ta özgürlük mü? On binlerce Iraklıyı öldürme emrini verirken, Bush, Irak’ı Iraklılardan özgürleştiriyor.

Tüm dünya, ABD emperyalizminin işgal politikalarını yalanlar

üzerine inşa ettiğini biliyor. Irak’ın işgaline bir kez daha son diyoruz. Umarız sesimizin yankıları ABD’deki savaş karşıtlarına güç verir.

Savaş suçlusu, ırkçı, kadın ve çevre düşmanı Bush kaybedecek, yargılanacak. Kafasından işgali sürdürme fikrini geçirenlere de iyi bir ders olacak!

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Başkanı Sami Evren, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Süleyman Çelebi, İstanbul Tabip Odası Başkanı Gençay Gürsoy’un yanı sıra, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) üyeleri, gazeteci Yıldırım Türker ve Murat Çelikkan, oyuncu Mustafa Alabora ve İlkay Akkaya da destek verdi.(ÖG/BB)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.