7 Aralık 2009 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Afganistan’a yolladığınız askerleri geri çekin.  Savaşa ve işgale değil,Barışa ve halkların kardeşliğine destek verin!

Degerli Basın mensupları,

ABD, NATO şemsiyesinde sürdürdüğü Afganistan işgalini daha şiddetlendirmeye karar verdi. Seçim kampanyası boyunca “Değişim ve Barış” konuşmaları yapan, Guantanamo’yu kapatacağını, Irak’tan ABD askerlerinin çekileceğini söyleyen Barack Obama, Afganistan’la ilgili yeni stratejisini geçtiğimiz hafta açıkladı. Bu stratejide yeni hiçbir şey yok! Özetle, savaşa ve işgale devam, daha fazla asker ve silah, daha fazla ölüm ve yıkım.

Afganistan’a 30 bin ek asker yollayacağını açıklayan Obama’nın Türkiye dahil, NATO üyesi ülkelerden talebi ise Afganistan’da savaşacak daha fazla asker oldu.

Obama ile görüşmek üzere ABD’ye giderken dün havaalanında açıklama yapan Başbakan Tayyip Erdoğan ise “700 civarında olan asker sayısını 1750’ye çıkararak üzerimize düşeni yaptık” dedi. Çünkü ABD’deki temaslarda ABD’nin İran ve Irak politikalarına destek yanında görüşülecek en önemli pazarlık bu.

Biz savaş karşıtları olarak, savaşın ve işgalin, insan hayatının asla pazarlık konusu yapılamayacağını bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

Başbakan’a ve AKP Hükümeti’ne sesleniyoruz:

Dünyanın en zengin ülkelerinin, dünyanın en fakir ülkelerinden birinde sürdürdüğü bu adaletsiz savaşın ve işgalin pazarlığı yapılır mı? Afganistan 9 yıldır bombalanıyor, yakılıp yıkılıyor. Yoksul Afgan halkının ve bu ülkenin yoksul gençlerinin hayatları üzerinden bir pazarlık kabul edilebilir mi? Siz emperyal güdülerle başlatılan ve sürdürülen bu haksız savaşın ve işgalin bir parçası olmayı kabul ettikten sonra, oraya yolladığınız askerlerin görev mahalli sizi suç ortaklığından kurtaracak mı sanıyorsunuz?

2001 yılından beri ABD ve NATO Afganistan’da binlerce yoksul Afgan’ı öldürdü. Ne için? Her geçen yıl sivil ölümleri arttı. Ortalama ömür düştü, yerleşim yerlerinde tüm altyapı tahrip oldu. Zaten yoksul olan ülkede milyonlar şu anda açlıkla yüz yüze. Bırakın elektriği, temiz suya ulaşabilenler şanslı sayılıyor. Bu yıkımın sorumlusu kimler?

Önceki ABD Başkanı Bush’un tezlerini hatırlayın. Usame Bin Ladin’i yakalamak bahanesiyle Afganistan işgal edilmişti. Bugün Bin Ladin’i hatırlayan var mı? Bu yalanlara bakarsanız, Afganistan, Afgan halkını özgürleştirmek için işgal edilmişti. Şimdi bütün ülke bir hapishane ve mezarlık…

Asker göndererek ortağı olduğunuz ve açıklanan “yeni strateji” uyarınca asli unsurlarından biri olmaya çağrıldığınız işgal kesinlikle meşru değil. Afganistan’daki işgalinin tek bir nedeni var. 21. yüzyılın da ABD’nin hegemonyasını sürdürmeye devam ettiği bir dönem olmasını garanti altına almak!

Değerli Basın mensupları,

Dünyadaki huzursuzluğun, adaletsizliğin, şiddetin nedeni Filistin halkı, Irak halkı olmadığı gibi, Afgan halkı da değil elbette. Dünyadaki huzursuzluğun nedeni, petrol gibi küresel sistemin can damarı olan kaynakları, enerji yollarını denetlemek için Irak’ta, Afganistan’da ve Filistin’de milyonlarca insanı öldüren savaşları ve işgali sürdüren ABD ve onunla işbirliği yapanlardır.

Dünyanın da Afganistan ve Irak’ın da, Filistin’in de daha güvenlikli hale gelmesinin tek yolu işgalcilerin derhal ve koşulsuz bir şekilde tüm bu ülkelerden geri çekilmesidir. Dünyada barış için öncelikle suç örgütü NATO dağıtılmalıdır.

Savaş karşıtları olarak, bu koalisyona Türkiye’nin de adını yazdıranları protesto ediyor ve tarihsel sorumluluklarını Başbakan’a ve Hükümet’e bir kez daha hatırlatıyoruz. Türkiye ABD’nin de NATO’nun da talebini derhal reddetmelidir.

Üstelik bunu tüm dünyanın ve dolayısıyla Afganistan’da NATO işgaline direnenlerin de duyabileceği kadar yüksek bir sesle yapmalıdır.

Türkiye Hükümeti, Afganistan’a önceki yıllarda gönderdiği ve şu birkaç gün içinde “gözle kaş arasında” sayısını bir misli artırdığı askerlerini derhal geri çekmelidir.

ABD ve NATO’nun, Afganistan’ı işgal politikalarıyla daha fazla işbirliği yapılmamalıdır.

Değerli Basın mensupları,

Obama’nın açıkladığı Afganistan stratejisinde yeni olan tek vurgu, işgal güçlerinin 2011 yılının Temmuz ayında geri çekileceğini söylemesidir.

Yıllardır süren işgal bir buçuk yılda nasıl bitirilecek acaba? Afganistan’da taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakılmayana kadar mı? Yok böyle değilse, neden binlerce asker daha yollayıp binlerce Afganı daha katletmeden defolup gitmiyorlar?

Obama’nın sözü, Irak’ın kuyruk acısını bastırmaya çalışan ABD ve savaş örgütü NATO’nun Afganistan’da büyük bir katliama hazırlandığını düşündürüyor bize.

Bu nedenle, savaş karşıtları olarak, Başbakan Erdoğan’a ve AKP Hükümeti’ne bir kez daha seslenmek istiyoruz: Afgan halkının yanındaymış gibi görünmek, acılarını paylaşıyormuş gibi açıklamalar yapmak ama aynı zamanda işgalci ABD ile her düzeyde işbirliği yapmak inandırıcı değil. NATO’cularla, Obama ile görüşmelerden vakit kalırsa çıkın sokağa da halkımıza bir sorun bakalım sizi samimi bulan, dediklerinize inanan var mı?

Ya Afgan halkının yanındasınızdır ya da ABD’nin!

Bir yandan uluslararası adaletten, barıştan söz edip bir yandan Afganistan’da asker bulundurmak, işgalcilerden talimat gelince daha fazlasını yollamak, hiç de Türkiye’nin yüzünü ak eden bir durum değil. Bu halkın tercihlerini de yansıtmıyor. Bu halk Irak işgali öncesi, onun da bir parçası olmaya kalkıştığınızda tepkisini gösterdi. 1 Mart’2003’te savaşa ve işgale hayır diyenler bugün de aynı fikirdeler.

Biz, Türkiyeli savaş karşıtları olarak dünyanın diğer ülkelerindeki savaş karşıtları ile birlikte Afganistan’daki işgale karşı büyük bir kampanya sürdüreceğiz. Oraya yolladığınız askerleri geri getirene kadar yakanızı bırakmayacağız. Afganistan gerçeklerini, işgalcilerin orada işledikleri suçları anlatıp savaşa ve işgale karşı sokaklara çıkacağız. Bu ülkede hiç kimse ABD’nin savaşına ve işgaline asker olmak istemez. Tarihimizde kara bir leke olan Kore Savaşı’nın yarası hâlâ kanıyor.

ABD’nin kan dökücülüğünü artıracağını açıkladığı Afganistan’daki askerleri derhal geri çekin.

Afganistan Obama’nın Vietnamı’ı olacak!

Savaşa ve işgale ortak olmayın!

Pelin Batu

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Aktivisti

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.