6 Nisan 2017 – Yine Suriye, yine kimyasal, yine katliam!

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Suriye’de katliamlara ve savaşa hayır!

Suriye’de yaşanan insanlık trajedisi devam ediyor. Esad rejimi, 2011 Mart ayında başlayan halk ayaklanmasına katliamla yanıt vermişti. 6 yılda 300 binden fazla kişi öldürüldü, 12 milyon Suriyeli evlerini terk etti. Bunların 5 milyonu ülke dışına kaçtı, mülteci oldu. 6 yıldır Suriye’nin birçok kentinde hayat durdu. Çocuklar okula gidemiyor, işyerleri çalışmıyor.
Esad rejimi 2013 yılında Şam’ın Doğu Guta bölgesinde kimyasal silah kullanmıştı. Daha önce bunun “kırmızı çizgi” olduğunu açıklayan ABD yönetimi, Rusya ile anlaşarak Esad’ın kimyasal silahlarını imha etmesi karşılığında katliamına göz yummuştu. Ama katliamlar durmak bilmedi. Esad rejimi ve IŞİD kimyasal silahlarla pek çok katliam gerçekleştirdiler.
Son olarak dün İdlip’in Han Şeyhun ilçesinde Esad rejimi uçaklarının düzenlediği saldırıda 100’den fazla sivil kimyasal silahla hayatını kaybetti. Her ne kadar Esad rejimi “bombaladık, ama muhaliflerin depolarındaki kimyasal silahlar patladı” dese de, sonuçta geçmiş onu bir numaralı şüpheli yapıyor. Bu saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyoruz.
ABD ile Rusya, son dönemde Suriye’de birçok konuda “terörle mücadele” adı altında ortak hareket ediyor. Esad, Rusya, ABD, IŞİD ve tüm diğer güçler, diktatörlüğe karşı ayaklanan Suriye halkını katletmeye devam ediyor.
Suriye’deki bu savaş bir an önce durdurulmalıdır. ABD, Rusya ve tüm diğer ülkeler, Suriye halklarına her türlü müdahaleden vazgeçmelidir. Esad rejimi, IŞİD ve diğer katliamcı güçler yaptıkları katliamlar nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmalıdır.
Suriye’de, halkın kendi temsilcilerini özgürce ve demokratik yollarla seçeceği bir ortam oluşturulmalıdır. Suriye toplumundaki farklı kültürleri, inançları, halkları ve dilleri kapsayan demokratik bir düzen mutlaka ve zaman geçirilmeden inşa edilmelidir.
Ortadoğu’daki ABD, Rusya, NATO vb. kaynaklı tüm askeri üs ve tesisler başta İncirlik olmak üzere kapatılmalıdır! Ortadoğu, silahsız, nükleersiz, kimyasalsız, barış içinde kardeşçe bir arada yaşadığımız bir bölge olmalıdır.
Savaş insanlık suçudur. Ahlaki olan savaş karşıtlığıdır. Bütün dünyanın savaş karşıtlarıyla birlikte haykırıyoruz:
Suriye’de katliamlara ve savaşa hayır!

Yıldız Önen
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına
6 Nisan 2017

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.