4 Temmuz 2015 – Çözüme Devam Basın Toplantısı – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Çözüme Devam Kampanyası basın toplantısı

zamanÇözüme Devam Kampanyasının aktivistleri bu gün İstanbul’da yapılan basın toplantısında, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik askeri müdahale planlarına ve Abdullah Öcalan’ın 4 aydır süren tecridine karşı ses çıkartarak barış için Dolmabahçe mutabakatına geri dönülmesini ve gerekli adımların atılmasını talep ettiler.

Toplantının açılışında konuşan sanatçı Zeynep Tanbay, çözüm sürecinde masanın bir tarafında oturan kişinin 4 aydan uzun süredir tecritte olduğunu, bu yüzden sürecin gelişemediğini ve durumu endişeyle izlediklerini, bu yüzden de basın toplantısı için bir araya gelindiğini aktardı.

“Çözüme devam” diyenler adına basın açıklamasını ise Tatyos Bebek okudu. Açıklamada “Savaşa hayır, tecride son, çözüme devam!” dendi.

Eski milletvekili Ufuk Uras, edindiği bilgilere göre AKP ve devletin Öcalan ile görüşmeyi sürdürdüğünü, HDP’nin İmralı heyetinin görüşmelerinin ise keyfi olarak engellendiğini belirtti. Seçim sonuçlarının HDP’nin by-pass edilemeyeceğini gösterdiğini, Dolmabahçe mutabakatına ihanetin faturasının ise AKP’ye sandıkta geri döndüğünü ifade eden Uras, “İmralı’nın kapıları herkese açılsın, barışın önü açılsın” dedi.

DSİP Eşsözcüsü Şenol Karakaş ise tecridin 6 milyon insanın iradesini yok saymaya yönelik bir tutum olduğunu söyleyerek bunun kabul edilemez olduğunu hatırlattı. Karakaş şöyle devam etti:

“Yalçın Akdoğan dün gene HDP ile ilgili ileri konuştu. Öncelikle, Dolmabahçe mutabakatının neden çöp tenekesine atıldığının hesabını versin. IŞİD sınır komşusuyken bundan şikâyet etmeyenlerin şimdi savaş tehdidinde bulunmalarına karşı sesimizi yükseltmenin zamanıdır. Öcalan tüm bu sürecin mimarı ve 4 aydır onun ne düşündüğünü öğrenmek mümkün değil. Bu da Kürt halkının ve batıdaki biz barışseverlerin sinir katsayısını yükselten bir durum. Rojava’ya yönelik planlar bir daha ağza alınmamalı ve sayın Öcalan’a tecrit sona ermeli. Tecrit edilmesi gereken, HDP’ye verilen 6 milyon oyu önce flu gören, daha sonra ise hiç görmeyen Devlet Bahçeli’dir.”

Küresel BAK sözcüsü Kerem Kabadayı ise “Sayın Öcalan’ın 2013 Newrozunda çözüme dair ilk mesajı okunduğundan beri en önemli gündemimiz barış. Ortadoğu’nun gündemi de Türkiye’nin barışı. Suriye’ye müdahale, barışı uzun süre daha imkansızlaştırır. Sayın Öcalan’la İmralı heyetinin görüştürülmemesine son verilmesini talep ediyoruz” dedi. Tarihin akışının hepimizi zorunlu olarak barışa götürdüğünü vurgulayan Kabadayı, buna direnen hiçbir hükümetin şansı olmayacağını hatırlattı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.