4 Ekim 2011 – Barış Nöbeti Basında Çıkanlar – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

“Barışalım Yeter Demek” için 8 Ekim’de Ankara’ya / BİA Haber Merkezi – 05 Ekim 2011

Taksim’deki barış nöbetinde Kardeş Türküler barışın diyolog ve müzakerede olduğunu vurguladı. 8 Ekim Ankara mitingine çağrı yapıldı.

Taksim Gezi Parkında dün (4 Ekim) “Silahlar Sussun, Barış Konuşulsun” diyerek bir araya gelen barış inisiyatifleri 8 Ekim’de Ankara’da yapılacak büyük barış mitingine katılım çağrısında bulundu.

Aralarında Barış İçin Sanat Girişimi, Barış için Kadın Girişimi, İnsan Hakları Derneği  İstanbul Şubesi, Özgürlük İstiyoruz İnisiyatifi, Lamda İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği’nin olduğu Barış inisiyatifleri tarafından gerçekleştirilen ve Demokrasi ve Özgürlük Hareketi, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), Eşitlik ve Demokrasi Partisi, Yeşiller Partisi’nin destek verdiği eyleme Kardeş Türküler verdiği konserle katılım sağladı.

Çözüm müzakerede

Sezai Sarıoğlu’nun açılış konuşmasının ardından Kardeş Türküler 2 şarkılık bir konser verdi. Kardeş Türküler’in solisti  Feyyal Öney okuduğu basın açıklamasında:

“Umutlarımız bir kez daha kırıldı. Savaş yeniden başladı. Savaş işçilerden, öğrencilerden, kadınlardan, Kürtlerden, Türklerden, azınlıklardan, dindarlardan, sanatçılardan, en başta yaşamı, ama mutlaka bir şeyleri alıp götürüyor.” diye konuştu.

Çözümün diyalogda ve müzakerede olduğuna vurgu yapan  Öney, herkesi  8 Ekim’de Ankara’da ‘Barışalım Yeter’ demeye çağırdı.

“Barış isteyen, ölüm değil çözüm isteyen, hangi nedenle olursa olsun savaşa hayır diyen, çatışmaların tek bir canı bile bizden kopartıp almamaya kararlı insanlar olarak bir araya geldik. Kurumlar, sendikalar, sanatçılar, gazeteciler, aydınlar, kadınlar, eşcinseller, dindarlar, demokratlar, demokratlar, çocuklar, yaşlılar, Kürtler, Türkler, Ermeniler…

“Barış için bir araya geldik ve Ankara yürüyüşünü başlatıyoruz.

“Sizleri birlikte barışın sesini yükseltmeye çağırıyoruz.”

Barış İnisiyatifleri: Silahlar sussun, barış konuşulsun

Marksist.org  – 04 Ekim 2011

Barış İnisiyatifleri’nin bu akşam Taksim Gezi Parkı’nda düzenlediği barış nöbetinde, silahların susması ve Kürt sorununda demokratik çözümün konuşulması talebi dile getirildi. Kardeş Türküler’in de mini bir konser verdiği eylemde, 8 Ekim’de Ankara’da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından yapılacak mitinge çağrı yapıldı.

Taksim’de bir araya gelen barış yanlıları, aydınlar ve sanatçılar, silahların susması ve barışın konuşulması talebini dile getirdiler.

Barış İnisiyatifleri’nin düzenlediği barış nöbetine şair-yazar Sezai Sarıoğlu şiirleriyle, Kardeş Türküler de türküleriyle katıldı.

Barış İnisiyatifleri adına basın açıklamasını okuyan Feryal Öney, “Boşalan her köyle, yanan her ağaçla, uçakların gürültüsünü duymasak da, bombalar yanıbaşımızda patlamasa da hepimizin bir parçası yok oluyor. Hepimizden bir şeyler kopuyor” dedi.

Savaşa, savaş tacirlerine, savaş kışkırtıcılarına karşı barışın sesini yükseltmeye, barış iklimini daimi kılmaya çalıştıklarını ifade eden Öney, barışın formülünün basit olduğunu söyledi:

“Müzakereler yeniden başlasın. Demokratik bir anayasa ile Kürt halkının haklarının garanti altına alınacağı taahhüt edilsin.”

Öney, barıştan yana olan herkesi DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin 8 Ekim’de Ankara’da düzenleyeceği mitinge davet etti.

Barış İnisiyatifleri: Antikapitalist Öğrenciler, Barış İçin Kadın Girişimi, Barış İçin Sanat Girişimi, Barış İçin Vicdani Ret Platformu, Bir Göz de Sen Ol İnisiyatifi, Blok Akademi Grubu, Doğu Güneydoğu Dernekleri Platformu, Durde, Evrensel Kültür Dergisi, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Küresel BAK, Küresel Eylem Grubu, Kürt Yazarlar Derneği, Lambda İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Özgürlük İstiyoruz İnisiyatifi, Sosyalist Feminist Kolektif, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, Türkiye Yazarlar Sendikası.

Destek Veren Siyasi Yapılar: Demokrasi ve Özgürlük Hareketi, DSİP, Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP), Sol Arayış, Yeşiller Partisi

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.